گوناگون

مصرف ۱۴۰ میلیارد مترمکعب آب‌های زیرزمینی در چهار دهه

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در چهار دهه اخیر بسیاری از منابع آبی کشور به ویژه زیرزمینی مصرف شده است، گفت: در این مدت ۱۳۵ تا ۱۴۰ میلیارد مترمکعب منابع آب‌های زیرزمینی استفاده شد که در واقع به همین میزان با کمبود مواجه هستیم‌….
عباس سروش روز گذشته در حاشیه هفتمین اجلاس ملی مدیریت منابع ایران در یزد در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: وضعیت منابع آبی کشور و این استان نیاز به توجه ویژه دارد و تنها راه جبران کمبودها، پرهیز از مصرف بی‌رویه است که این امر به معنای کم‌مصرف کردن نیست‌.
وی اظهار داشت: باید قبول کنیم کشور ایران در شرایط اقلیمی نیمه‌خشک و خشک زمین قرار دارد و این اقلیم الزام خاص خود را دارد. در تمام مصارف اعم از شرب، کشاورزی و صنعتی و به ویژه کشاورزی باید مدیریت کنترل مصرف آب رعایت شود‌.
سروش ادامه داد: نباید از آب برای شست و شوی حیاط منزل، کوچه و‌.‌.‌. استفاده کرد. این موضوعی است که متاسفانه در برخی شهرهای کشور دیده می‌شود‌.
وی استفاده از پساب در آبیاری فضای شهری را از دیگر راهکارهای جبران کمبود آب در کشور عنوان کرد و یادآور شد: زمانی آبیاری کنیم که کمترین میزان تبخیر وجود داشته باشد‌.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد در ۵۰ سال اخیر ۷/۱ تا ۲ درجه سلسیوس، متوسط دمای هوای کشور افزایش یافت و این امر مزید بر تبخیر زیاد است‌.
به گفته سروش همچنین در این مدت متوسط بارندگی کشور از ۲۵۰ به ۲۲۰ میلیمتر کاهش یافت‌.
وی خاطرنشان کرد: نیاکان و پدران ما ثابت کرده‌اند باید با سازگار کردن خود با شرایط اقلیمی از این بحران عبور کنیم‌.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا بیان کرد: مصرف آب در برخی شهرها از حد استاندارد لازم بالاتر است و در مصرف خانگی با استانداردهای جهانی نیز فاصله داریم‌.
معاون وزیر نیرو در امور آب در مورد تعرضات متعدد (۲۲ مورد) به خط انتقالی آب کوهرنگ در شرق اصفهان به یزد گفت: جلسات متعددی در وزارت نیرو و کشور برگزار شد. نیروی انتظامی قبول کرد حفاظت خط انتقال آب به یزد را برعهده بگیرد‌.
معاون وزیر نیرو در امور آب در اجلاس یادشده گفته بود که طرح‌‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای که سال‌های گذشته اجرا شد، استان‌ها را به لحاظ آبی به یکدیگر وابسته کرد و همین امر پیچیدگی مدیریت منابع آب را در کشور دوچندان کرده است‌.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا