زحمتکشان

ترمیم و افزایش مزد با خواهش، تمنا و دریوزگی از صاحبان قدرت و ثروت به‌دست نمی‌آید.

تحقق منافع زحمتکشان با نیروی سازمان‌یافته توده‌های کارگر و استفاده به‌جا و به‌هنگام از سلاح کارآمد اعتصاب امکان‌پذیر است. توجه داشته باشیم در تمام اسناد معتبر درخصوص حقوق بنیادین کار و حقوق سندیکایی بر حق اعتصاب همچون حق سیاسی کارگران تأکید شده است…

به گزارش جهان صنعت، یکی از دغدغه‌هایی که در ماه‌های گذشته در جوامع کارگری وجود داشته، موضوع ترمیم دستمزد کارگران با توجه به بحران اقتصادی و گرانی‌های سرسام‌آور در کشور بوده است. فعالان جامعه کارگری معتقدند که کارگران با رقم دستمزد فعلی به هیچ عنوان توانایی رفع نیازهای اصلی معیشت خود را نیز ندارند و همین امر لزوم افزایش دستمزد این قشر آسیب‌پذیر جامعه را به خوبی نشان می‌دهد. با این حال اما به نظر نمی‌رسد که دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش دستمزد کارگران داشته باشد.

سبد جداگانه برای کارگران

در همین خصوص رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه جامعه کارگری همچنان در انتظار ترمیم حقوق و دستمزد است، گفت: پیش‌بینی اختصاص بسته‌های حمایتی دولت برای اقشار کم درآمد باید زودتر از این اتفاق می‌افتاد. ابوالفضل فتح‌الهی در این باره به ایسنا گفت: اختصاص بسته‌های حمایتی دولت متفاوت و فارغ از آن چیزی است که نمایندگان کارگری تحت عنوان تقویت سبد معیشت و ترمیم مزد دنبال می‌کنند. این بسته‌ها برای اقشار کم درآمد و ضعیف پیش‌بینی شده ولی ما معتقدیم که با توجه به کاهش قدرت خرید و افزایش هزینه‌ها، باید برای کارگران سبدی جداگانه درنظر گرفته شود. تصویب کلیات طرح بسته‌های حمایتی دولت حرکت بزرگی است که باید زودتر از این اتفاق می‌افتاد زیرا با توجه به افزایش هزینه‌ها و تورمی که به وجود آمده، خانواده‌های زیادی از خدمات درمانی، آموزشی و حتی تامین کمترین نیازهای خود محروم شده اند.

درخواست ترمیم حقوق و دستمزد

وی با بیان اینکه نمایندگان کارگران همچنان در انتظار تشکیل جلسات شورای عالی کار هستند،‌ ابراز امیدواری کرد که با معرفی وزیر پیشنهادی کار و رأی مجلس به وی، دوران بلاتکلیفی در بسیاری از اقدامات و تصمیم‌گیری‌ها در وزارت کار به پایان برسد. درخواست ما از وزیر کار ترمیم حقوق و دستمزد و تقویت سبد معیشت کارگران است. شرایط اقتصادی ما به گونه‌ای است که اکثر خانوارهای کارگری با نیازهای اولیه معوق مواجه شده‌اند و ما به دنبال احیای نیازهای اولیه هستیم که متفاوت از سبد کالا و بسته‌های حمایتی دولت است. نوسانات نرخ ارز موجب افزایش تورم و هزینه‌ها در بسیاری از بخش‌ها شده و دستمزد سال ۹۷ کارگران با درنظر گرفتن شرایط موجود باید ترمیم شود. در حال حاضر تورم ۳۵ تا ۵۰ درصدی در اقلام و مایحتاج ضروری مردم را شاهد هستیم، اگر دستمزد کارگران برابر ماده ۴۱ قانون کار بر اساس نرخ تورم تعیین می‌شود، پس باید متناسب با تورم امروز هم این دستمزد تغییر کند.

عقبگرد دستمزد کارگران

به گفته رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، هزینه سبد معیشت یک خانوار کارگری در سال گذشته دو میلیون و ۷۰۰هزار تومان بوده که با درنظر گرفتن تورم امسال و محاسبات صورت گرفته، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دیگر به آن افزوده شده است؛ در حالی که دستمزد کارگران و به تبع آن سبد معیشت، عقبگرد شدیدی داشته است و پافشاری نمایندگان کارگری برای تشکیل فوری جلسات دستمزد شورای عالی کار به این دلیل است که زندگی خانوارهای کارگری بیش از این آسیب نبیند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا