جوانان

بزرگترین مانور ناتو پس از پایان جنگ سرد آغاز شد.

 

پنجاه هزار سرباز به مدت دو هفته در نروژ در هوا و دریا و زمین مشترکا تمرین نظامی خواهند کرد. این بزرگترین مانور کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو پس از پایان جنگ سرد است. در اولین دقیقه روز پنج‌شنبه ۳ آبان (۲۵ اکتبر) به وقت اروپای مرکزی، ژنرال آمریکایی جیمز جی. فوگو مانور نظامی نیروهای ناتو را در نروژ آغاز کرد. در کنار ۵۰ هزار سرباز، حدود ۱۰ هزار وسیله نقلیه، بیش از ۳۰۰ هواپیمای جنگی، بالگرد و کشتی، مانور بزرگ موسوم به “Trident Juncture” را آغاز کرده‌اند.از هزینه سنگین آن هیچ سخنی به میان نیست؟

هدف این رزمایش نظامی تمرین برای موارد اضطراری است که برای یکی از اعضای این پیمان پیش آید. این مورد اضطراری می‌تواند زمانی باشد که یک یا چند عضو از ۲۹ عضو این پیمان از سوی یک نیروی خارجی مورد حمله قرار بگیرند. در چنین موردی سایر اعضا باید به کشور مورد حمله واقع‌شده کمک کنند.

این مانور به طور رسمی علیه هیچ دشمن بالقوه‌ای نیست ولی با توجه به تنش فزاینده سال‌های اخیر با روسیه، این رزمایش نظامی می‌تواند یک نمایش قدرت و سیگنالی باشد برای ارعاب روسیه.

بیش از همه لهستان و نیز کشورهای حوزه بالتیک یعنی لیتوانی، لتونی و استونی از سیاست‌های همسایه پهناورشان، روسیه احساس خطر و تهدید می‌کنند. این کشورها خواهان تجهیزات بیشتر نظامی و نیز تدابیر بازدارنده بیشتر در برابر روسیه هستند. به همین دلیل برگزاری این مانور در کشوری که با روسیه هم‌مرز است، تصادفی نیست.

این رزمایش نظامی در مرکز و شرق نروژ، در دریای آتلانتیک و دریای شمال و نیز در حریم هوایی کشورهای فنلاند و سوئد انجام می‌شود.

مشارکت آلمان با ۱۰ هزار سرباز

به گزارش دویچه وله، آلمان با ۱۰هزار سرباز دومین کشور بزرگ شرکت‌کننده در این مانور پس از ایالات متحده آمریکاست. علت این مشارکت گسترده این است که آلمان از سال آینده میلادی (۲۰۱۹) فرماندهی “نیروهای ویژه واکنش سریع ناتو” را بر عهده خواهد گرفت.

این بخش ناتو در زمان بحران اوکراین راه‌اندازی شد و بخشی از استراتژی بازدارنده غرب در برابر روسیه است که از سال ۲۰۱۴ و پس از آن که روسیه شبهجزیره کریمه را به خاک خود ملق کرد، مورد توجه قرارگرفت.

در اولین مرحله این رزمایش نظامی، کشورهای موسوم به نیروهای جنوب شامل آلمان، ایتالیا و بریتانیا با حمله کشورهای شمال مقابله خواهند کرد که شامل کشورهای دیگر از جمله آمریکا، کانادا و نروژ است.

در دومین مرحله رزمایش، نیروهای جنوب به نیروهای شمال حمله می‌کنند. علاوه بر ۲۹ کشور عضو ناتو، کشورهای هم‌پیمان مانند سوئد و فنلاند نیز در این رزمایش شرکت دارند.

روسیه می تواند آمریکا را نابود کند

به گزارش خبرگزاری رویترز، کرملین امروز اعلام کرد قصد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای تولید موشک های جدید بسیار خطرناک است.

سخنگوی کاخ کرملین گفته: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور حاضر است در سال آینده میلادی به آمریکا سفر کند.

در همین حال یک کارشناس نظامی روس گفته: روسیه در مسابقات هسته ای توان رقابت با آمریکا را ندارد، اما می تواند به این کشور پاسخ سختی بدهد.

به گزارش اسپوتنیک، کنستانتین سیوکوف کارشناس علوم نظامی، معاون رئیس اکادمی علوم موشکی و توپخانه روسیه، طی یک مقاله ای نوشته است که روسیه معاصر نمی تواند در مسابقات هسته ای با امریکا رقابت کند، اما می تواند به این کشور جواب دندان شکن و محکمی بدهد.

کارشناس معتقد است که کاهش تسهیلات نظامی دو کشور عملا احتمال زمستان هسته ای را به صفر رسانده است، اما جنگ هسته ای را به «حقیقت واقعی» بازگردانده است.

وی می گوید: در چارچوب منازعه پیشگیرانه ایالات متحده درموقعیت بسیار خوب قرار دارد، انها با استفاده از تجربه اتحاد جماهیر شوروی در این راه گام نهاده اند، این بدان معنا است که نیروهای زمینی را ایجاد کرده اند که قادر است دشمن بالقوه را با تضمین کامل نابود کنند. روسیه از نظر اقتصادی و جمعیت با آن کشور در یک سطح نیست، اما در روسیه روحیه بسیار بالایی وجود دارد.

راه نجات از وضعیت فعلی، ایجاد فناوری مهمات هسته ای هیپر کالیبر با قدرت بیش از صد مگاتن ضروری است که در حال حاضر تنها روسیه این تکنولوژی را دارد.

کنستانتین سیوکوف کارشناس علوم نظامی از سوی دیگر اعلام مود که روسیه حدود ۴۰-۵۰ نوع کلاهک موشکهای های بالستیک بین قاره ای را ساخته است.

روسیه اقدام آمریکا را گامی خطرناک خواند

روسیه خروج آمریکا از پبمان هسته‌ای را گامی خطرناک خواند

دولت روسیه اعلام کرد خروج آمریکا از پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد بین دو کشور موسوم به پیمان INF «گامی خطرناک» است.

روز شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سبب آنچه که وی نقض پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد از سوی روسیه نامید از خروج کشورش از این پیمان خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این اقدام ترامپ گفت: اگر آمریکا به خروج یکجانبه از توافقات ادامه دهد روسیه نیز مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه به ویژه اقدامات نظامی را در پیش خواهد گرفت. روسیه نگران تلاش‌های حق السکوت خواهانه ترامپ است.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه در عین حال تاکید کرد مسکو به اصرار خود بر گفتگو با آمریکا برای حل مسائل مربوط به پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد ادامه خواهد داد.

وی همچنین افزود روسیه تلاش‌های اخیر واشنگتن را برای واداشتن روسیه به امتیازدهی درباره ثبات راهبردی خود محکوم می‌کند

واکنش روسیه

یک منبع وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد خروج آمریکا از توافقنامه سلاح های هسته ای میانبرد با روسیه که در زمان جنگ سرد به نتیجه رسیده است، با انگیزه “رویای” آنها برای تسلط به جهان به تنهایی صورت می گیرد.

این منبع در گفتگو با خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه اعلام کرد “انگیزه اصلی (آنها) رویای جهانی تک قطبی است. آیا این رویا واقعیت پیدا خواهد کرد؟ خیر”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا