جوانان

اعتراضات: بازداشت و احضار کشاورزان معترض در اصفهان

با گذشت یک ماه از آغاز دور تازه اعتراضات کشاورزان اصفهان، نهادهای حکومتی هنوز برای تامین حق‌آبه کشت پائیزه تصمیم نگرفته‌اند.نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی همزمان با تجمع کشاورزان در اصفهان و قهدریجان خواستار «بازخواست وزیر نیرو» شد…

ناقوس اوضاع وخیم و دهشتناک دهقانان ساکن در روستاهای کشورمان با طنینی دل‌خراش و گوش‌آزار، سالیان درازی است که بی‌انقطاع با زمختی به‌صدا در آمده است و زندگی را برهم‌وطنان روستانشین‌مان نه‌تنها سخت و دشوار، بلکه به جهنمی سوزان تبدیل کرده است.

به گزارش سایت زمانه،کشاورزان اصفهان در ادامه اعتراضات خود، پنجشنبه ۳ آبان در اصفهان و قهدریجان تجمع کردند. آنها خواستار تامین حق‌آبه برای کشت پائیزه هستند.

استاندار اصفهان پیشتر به کشاورزان قول داده بود که مشکلات آنان برای کشت پائیزه را برطرف کند. معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان اما تامین حق‌آبه را به بارش کافی باران و افزایش سطح ذخیره آب مشروط کرده است.

کشاورزان اصفهان اما اظهارات مقام‌های دولتی را «دروغ» می‌دانند و می‌گویند که حق‌آبه آنها به صنایع فولاد و سرامیک در استان‌های اصفهان و یزد مصرف می‌شود.

در یک ویدئو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی یک کشاورز می‌گوید: اگر آب نیست چرا برای آن‌ور می‌برند؟»

یک کشاورز دیگر هم می‌گوید که «اگر آب نیست چرا تمام اینجا را لوله خوابانده‌اند؟»

او می‌گوید کشاورزان دیده‌اند که «یک لوله برای انتقال آب به بروجن خوابانده‌اند تا آب را به ۱۵۰ متر بالاتر پمپاژ کند».

بازداشت و احضار کشاورزان

کشاورزان اصفهان می‌گویند که هیچ یک از مسئولان دولتی طی ۲۶ روز گذشته در جمع معترضان حاضر نشده است و شماری از معترضان هم بازداشت شده‌اند.

به گفته آنها، طی روزهای گذشته برای برخی از کشاورزان احضاریه و اخطاریه ارسال شده است.

اسفندیار امینی که خبرگزاری‌ها از او به عنوان نماینده کشاورزان نام برده‌اند، ۲ آبان با بیان اینکه «مسئولان دولتی یا نمی‌توانند یا نمی‌خواهند که مشکل کشاورزان را حل کنند»، گفته بود: «بی توجهی به خواسته کشاورزان فقط به افزایش جمعیت بیکاران منجر شده و موج چند ده‌هزار نفری از کشاورزان ناراضی شرق و غرب اصفهان را رقم می‌زند که دیگر نمی‌توان حل این معضل را مدیریت کرد».

به گفته او کشاورزان پس از سال‌ها پیگری از دولت، مجلس و دستگاه قضایی «ناامید شده و تصمیم گرفتند که خودشان جلوی برداشت‌ها از محل حقابه خودشان را بگیرند».

امینی گفته که کشاورزان در همین راستا چندین مرتبه خط انتقال آب به یزد، چهارمحال و بختیاری و صنایع فولادی را شکستند اما مسئولان جدی نگرفتند.

وزیر نیرو بازخواست شود

در پیوند با این موضوع حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «وزیر نیرو حق ندارد کشاورزان معترض را بازخواست کند»، بار دیگر وزارت نیرو را مسئول عدم تامین حق‌آبه کشاورزان دانست و از وزیر اطلاعات خواست تا رضا اردکانیان،  وزیر نیرو را «بازخواست کند».

او گفت که بارها از وزیر نیرو در رابطه با عدم تامین یک میلیون و۵۹۲ هزار متر مکعب حق‌آبه سوال کرده اما پاسخ «قانع کننده» نگرفته است.

کامران افزود: وزیر نیرو به دلیل عدم اجرای مصوبات آب «باید محاکمه شود و مورد مواخذه قرار گیرد».

او یکشنبه ۲۹ مهر نیز همزمان با حضور اردکانیان در مجلس شورای اسلامی گفته بود که وزارت نیرو حق‌آبه کشاورزان را «به صنایع و نظامیان فروخته است».

اردکانیان ۲۹ مهر برای پاسخ به پرسش کامران در رابطه با «غارت حق‌آبه کشاورزان» در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و کاهش بارندگی و ذخیره آب را علت اصلی عدم تامین آب عنوان کرد.

مجلس شورای اسلامی پاسخ وزیر نیرو را قانع کننده نداست و به او به نشانه اخطار کارت زرد داد. نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی اما گفته که بپس از پیگیری‌های متعدد، «وزیر نیرو وعده داده آب برای کشت دوم پاییزه کشاورزان شرق اصفهان تامین شود».

نیاز روز جنبش برای برخورداری توده ها  از یک زندگی معمولی و انسانی، تشکیل جبهه ضد دیکتاتوری وطرد رژیم ضد مردمی ولایت فقیه  است.  در غیر این صورت، مردم میهن ما زیر سیطره ی این حکومت “اسلامی” سرنوشتی جز سیه روزی نداشته و نخواهند داشت .

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا