اخبار

وضعیت حقوقی سازوکار ویژه اروپا برای ادامه تجارت با ایران مشخص نیست

در آستانه آغاز دور تازه تحریم ها در حالیکه رئیس کل بانک مرکزی اعلام می کند٬ قرار است کانال مالی جدید برای صادرکنندگان اروپایی و ایرانی باز شود٬ وضعیت حقوقی سازوکارویژه اروپا هنوز مشخص نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: قرار است کانال مالی جدید برای صادرکنندگان اروپایی و ایرانی باز شود. به گزارش ایسنا عبدالناصر همتی طی پستی در اینستاگرام خود گفت: جزئیات کانال مالی اروپا برای انجام تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در نشست هفته گذشته در بروکسل مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. ایجاد کانال مالی بر این درک مشترک مبتنی است که شرکت‌ها و فعالان اقتصادی ایرانی و اروپایی علی‌رغم خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام تمایل به برقراری و تداوم روابط تجاری با یکدیگر دارند.در این راستا به منظور رفع مشکلات مربوط به انجام پرداخت‌های مالی، ایجاد کانال مالی اروپا در دستور کار طرفین قرار گرفته است.

در این خصوص روزنامه ابتکار می نویسد؛”وضعیت حقوقی سازوکار اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران هنوز مشخص نیست… به نقل از بروکسل‌تایمز: برخی تحلیلگران نسبت به کارساز بودن این مکانیسم تردید دارند. شرکت‌های اروپایی ممکن است همچنان به دلیل تجارت با ایران هدف تحریم قرار گیرند، به همین دلیل تاکنون برخی از آنها تصمیم گرفتند که چنین خطری را نپذیرند. به نوشته این روزنامه، صرف‌نظر از این‌که ساختار این سازوکار چه چیزی باشد شرکت‌ها هیچ راهی برای نقل و انتقال پول از آن بدون همکاری بانک‌ها نخواهند داشت. بانک‌ها ممکن است در صورت همکاری با جریمه‌های آمریکا مواجه شوند، چرا که وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش از این تاکید کرده است که اقدامات جایگزین برای دور زدن تحریم‌های این کشور را به دقت بررسی خواهد کرد”.

روزنامه همدلی نیز با شاره به موضوع وضعیت حقوقی سازوکار ویژه اروپا برای تجارت با ایران در گزارشی یاداوری کرده است:”با نزدیک‌شدن ضرب‌العجل تحریم‌های آمریکا، پرسش اصلی این است که از مکانیسم SPV[ نظام ترجیحی به نام ماشین با مقصود خاص برای تجارت با ایران] چه چیز واقعا به دست می‌آید؟… در جمع متخصصین، اجماع وجود دارد که شرکت‌های بزرگ اروپایی که منافع قابل‌توجهی در ایالات متحده دارند با تکیه بر مکانیسم SPV بر روی منافشان خطر نخواهند کرد. این موضوع باعث خروج شرکت‌های عمده اروپایی در حوزه‌های انرژی، خودروسازی، بیمه و حمل‌ونقل شده است. شرکت‌هایی مانند توتال، دنیلی، آلیانس، پژو و مرسک که با شرکت‌های کوچک‌تر قابل جایگزینی نیستند”.

” همچنین چگونگی ادامه واردات نفت اروپا از ایران در غیاب شرکت‌های بزرگ نفتی و حمل‌ونقل اروپایی شفاف نیست. سازوکار SPV در اصل معطوف به شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی طراحی شده است که بنا بر اظهارات، منافع محدودی در آمریکا دارند. البته در حال حاضر پیش‌بینی واکنش شرکت‌های کوچک‌تر اروپایی و آمادگی آنها برای ریسک‌پذیری بر مبنای این سازوکار مشخص نیست. چرا که در بسیاری از موارد، شرکت‌های متوسط به دنبال ارتقای اندازه خود هستند و این به معنای امتناع احتمالی آن‌ها از پذیرش سازوکار SPV از ترس خطر انتقام‌گیری آمریکا است”.

“اگر واقع‌گرایانه به صحنه بنگریم، می‌توان گفت که SPV تغییر زیادی در شرایط حاصل از خروج آمریکا از برجام مثلاً در مورد شرکت‌های هوایی که ایران را ترک کرده‌اند یا افت تجارت میان ایران و اروپا ایجاد نخواهد کرد… مداخله مستقیم بانک‌های مرکزی اروپایی همچنان دیده نمی‌شود و به سختی می‌توان تصور کرد که مادامی که چنین گام‌های ضروری برداشته نشده‌اند اروپا چگونه می‌تواند به تعهدات خود در عادی‌سازی تجارت با ایران عمل نماید”…

همچنین چندی پیش برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفته بود :”اختلافات کشورش با اروپایی‌ها بر سر ایران، صرفا موضوعی تاکتیکی است”.

به گزارش اقتصادآنلاین:”برایان هوک با طرح این ادعا که بیش از ۱۰۰ شرکت از ادامه همکاری با ایران سر باز زده‌اند، گفت که واشنگتن به شرکت‌ها هشدار داده که با ادامه تجارت با ایران با «خطر حیثیتی» مواجه می‌شوند.وی به ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای ایجاد امکان ادامه تعامل مالی با ایران نیز اشاره کرده و گفته: «ما تقاضای زیادی برای چنین ساز و کاری نمی‌بینیم.»او همچنین مدعی شده که آمریکا حاضر است برای به دست آوردن معاهده‌ای با ایران که علاوه بر مسائل هسته‌ای موضوعات دیگر از جمله موضوع موشکی ایران را دربر می‌گیرد، کارهای زیادی انجام دهد…او همچنین تصریح کرد که اختلافات بین آمریکا و اروپا در خصوص ایران صرفا تاکتیکی است اما او در تلاش است که اروپا علیه برنامه موشکی ایران اقدام کند”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا