زحمتکشان

چند مرحله‌ای شدن مزد٬ وزیر جدید کار و جلسات شورای عالی کار

رای اعتماد مجلس به محمد شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی٬ به معنای اجرای یک برنامه چند لایه برای مقابله با اعتراض های رو به گسترش کارگری است.وزیر جدید کار طی سالیان گذشته از مخالفان جدی افزیش دستمزد در شورای عالی کار و از مبتکران آزاد سازی مزد بوده است.

محمد شریعتمداری وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش از رای اعتماد مجلس در مصاحبه با ایلنا در خصوص مهم‌ترین مطالبات کارگران ازجمله بحث ترمیم دستمزد و حفظ منابع تامین اجتماعی با اشاره به بحث آزاد سازی اقتصادی و لزوم ادامه برنامه تعدیل ساختاری بحث آزاد سازی مزد را دوباره مطرح ساخت.

او به ایلنا گفت : “زمانی که من در جلسات سال گذشته شورای عالی کار در هنگام تعیین دستمزد شرکت داشتم بحث‌های مختلفی را با همکارانمان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان گروه کارفرمایی داشتیم و از نظرات من؛ دوستان حاضر در جلسات مطلع هستند…در مورد دستمزد ما یک عقب‌ماندگی تاریخی داریم؛ مجموعه کار و تولید، مزدشان در طول تاریخ عقب مانده است و محدودیت‌هایی که در تعیین قیمت کالاها و کشش بازار وجود داشته، همیشه برای دستمزد یک حد مشخص تعیین کرده است ولی بالاخره باید یک روزی از این روند فاصله بگیریم؛ اما ممکن است نتوانیم به یکباره همه عقب‌ماندگی‌ها را که در طول زمان تحمیل شده، جبران کنیم… اگر بنده مسئولیت را قبول کنم گزارشات کارشناسی روشن برای شورای عالی کار تهیه خواهد شد و در شورای عالی کار در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد”.

محمد شریعتمداری افزود:”بالاخره پیگیری مطالبات مدنی باید به شیوه مدنی صورت بگیرد…من به عنوان مسئول در بخش صنعت اظهارنظر کردم و گفتم نباید با مطالبات مدنی مردم و کارگران که حق خودشان را می‌خواهند برخورد خشونت‌باری صورت بگیرد. البته طرف مقابل یا همان کارگران به دلیل اینکه گاهی مضایق و مشکلات کارد را به استخوان می‌رساند، رفتارهایی صورت می‌دهند که کمتر مدنی‌ست…اما بالاخره توقع ما از جامعه مدنی پیشرفته و سازمان یافته این است که مطالبات به شیوه مدنی دنبال شود. کارفرما از برخی موانع ساختاری رنج می‌برد؛ ما امروز در برخی واحدهای تولیدی با موانع جدی روبرو هستیم… در مورد تفکیک وزارت کار نیز به نظر می‌آید با رای استمزاجی تکلیف آن روشن است و لازم است بگویم اگر من عضوی از دولت باشم طبیعتا با سیاست‌های عمومی دولت مخالفت نخواهم کرد. به هر حال دولت یک کلیت منسجم به هم پیوسته و یکپارچه است و قوام و دوام آن در ایجاد یک نگاه واحد به مجموعه دولت است”…

همزمان با رای اعتماد مجلس به محمد شریعتمداری زمزمه داشتن “برنامه‌ای جدید” برای انعطاف در بازار کار به گوش می رسد.”حاج اسماعیلی ـ در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی برنامه‌های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار، گفت: فرقی که آقای شریعتمداری با آقای ربیعی دارد این است که فردی اجرایی است و سابقه کاری بیشتری دارد، در دولت هم نفوذش به اندازه کافی است و در گروه‌های مخالف هم مقبولیتهایی برای مدارا با شریعتمداری وجود دارد و اینها نکات مثبت ایشان است. از ایشان انتظار داریم که بتواند شرایط بنگاههایی را که دچار مشکل شده‌ و هر روز خاموش می‌شوند را تغییر بدهد”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا