گوناگون

پایان ماه عسل با “اصلاح‌طلبان”

حالا اصلاح‌طلبان پشیمانند، نه لزوما پشیمانی از ائتلاف با روحانی‌ بلکه پشیمانی از اینکه چرا این ائتلاف تا این حد اندیشیده نشده بوده، بدون ضمانت اجرایی. آن هم در روزگاری که در نتیجه اتفاقات یک دهه اخیر گفتمان خود را‌ به بن‌بست رسیده می‌یابند.

جهان صنعت؛ محمد هدایتی – هفته گذشته اسحاق جهانگیری پس از مدتی از سایه به در‌آمد تا شاید به گفته برخی حضور بیشترش سروسامانی بدهد به آشفتگی موجود در دولت. همه می‌دانند که دولت روحانی در دوره دوم به قدری آشفتگی دارد که انگار هنوز تشکیل نشده است؛ جابه‌جایی مداوم وزرا، انتصابات مساله‌دار، بی‌برنامگی اقتصادی، رخوت و تنبلی دولت.

سخنان جهانگیری اما تا حدی تکان‌دهنده بود. اظهاراتی که نشان دهنده جایگاه واقعی وی در دولت روحانی و اساسا نشان‌دهنده نقشی است که اصلاح‌طلبان در دولت وی ایفا می‌کنند. جهانگیری می‌گوید «حتی توان تغییر منشی خود را ندارد». این گفته پایان ماه عسل از آغاز تلخِ بین حسن روحانی و اصلاح‌طلبان بود.بدبینان احتمالا خواهند گفت که اصلاح‌طلبی و بدنه اجتماعی آن از همان آغاز وسیله‌ای بوده است برای روحانی و تیم نزدیک به او. تنها ائتلافی تاکتیکی در روزگار عسرت.

این گفته جهانگیری حاوی یک پشیمانی و حسرت هم هست. نه لزوما پشیمانی از ائتلاف با روحانی‌ بلکه پشیمانی از اینکه چرا این ائتلاف تا این حد اندیشیده نشده بوده، بدون ضمانت اجرایی. خیلی راحت همه تخم‌مرغ‌ها در سبد روحانی گذاشته شد. برخی احتمالا خواهند گفت که اصلاح‌طلبان چاره‌ای نداشتند، مستقیما در قدرت راه‌شان نمی‌دادند و باید کاری می‌کردند. اما بررسی امروز جامعه ایران و وضعیت اصلاح‌طلبان نشان می‌دهد که وارد این ائتلاف نشدن و دوری هرچند موقت از قدرت تا چه حد به نفع‌شان می‌بود.حالا اصلاح‌طلبان پشیمانند، آن هم در روزگاری که در نتیجه اتفاقات یک دهه اخیر گفتمان خود را‌- اگر اساسا بتوان از چنین چیزی صحبت کرد‌- به بن‌بست رسیده می‌یابند، سرمایه اجتماعی‌شان فرسایش یافته است، چهره‌های موثرشان یک به یک بی‌اعتبار شده‌اند و عملا چیزی از آنها باقی نمانده است. دوره نرمالیزاسیون خود اصلاح‌طلبان را به ویژه از نظر اجتماعی به کما برده است.

آیا اصلاح‌طلبان توان بسیج بدنه اجتماعی برای انتخاباتی دیگر را دارند؟ کمتر کسی در حال حاضر به این پرسش پاسخ آری خواهد داد. آنها حتی نتوانستند رویکردی انتقادی در قبال دولت روحانی اتخاذ کنند، تازه پس از چند سال مسرور بودند که رییس‌جمهور فرصتی برای دیدار به آنها داده است. امروز هم دولت روحانی به دولتی درمانده می‌ماند و هم اصلاح‌طلبان نیرویی در بحران. ماه عسل روحانی و اصلاح‌طلبان تلخ بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا