گوناگون

فایننشال‌تایمز: کشاورزان آمریکایی ایران را جایگزین چین کرده‌اند

کشاورزان آمریکایی که به دلیل جنگ تجاری با چین در روند فروش سویا با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند، از کشوری غیرمحتمل کمک گرفته‌اند؛ ایران….

در پی تاثیر تعرفه‌های گمرکی بر صادرات آمریکا به چین، واردات جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است.به گزارش جامعه ایرانی به نقل از فایننشال‌تایمز، واردات دانه‌های سویای ایران از آمریکا طی پاییز سال‌جاری و در آستانه اعمال تحریم‌ها از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات‌متحده افزایش یافته است. بر اساس آمار و ارقام وزارت کشاورزی آمریکا، از آغاز سال مالی بازار غلات در سپتامبر تقریبا ۳۳۵ هزار تن سویا از پایانه‌های رودخانه می‌سی‌سی‌پی خارج شده است. این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته صفر بود و حال بالاتر از حجم اکثر کشورهای اروپایی است.این نقل‌و‌انتقالات غیرعادی بیانگر یک داستان چند‌بعدی است. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده سویا در جهان طی ماه ژوئیه در واکنش به تعرفه‌هایی که از سوی آمریکا بر تولیداتش اعمال شده بود، عوارض گمرکی سنگینی را بر مواد غذایی ایالات‌متحده تحمیل کرد. قیمت دانه سویا در شیکاگو ۲۰ درصد کاهش یافته چراکه چین این دانه‌های روغنی را از جای دیگر تهیه می‌کند. تحریم‌های آمریکا بر صادرات ایران از چهارم نوامبر و در پی خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان از سر گرفته می‌شود. مانی جمشیدی، کارشناس صنعت غذایی در تهران تاکید کرد که ایران در حال ذخیره‌سازی مواد غذایی اساسی مانند غلات و دانه‌های سویا بوده تا با هیچ‌گونه کمبود در کالاهای استراتژیک روبه‌رو نشود.واردکنندگان از کشورهایی چون مکزیک، اسپانیا، مصر، تایلند و ایران از افت قیمت سویای آمریکا بهره برده‌اند. اکبر سبقتی، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی ایران گفت که آنها در حال حاضر سویا را در مقایسه با سویای وارداتی از آمریکای شمالی که یکی دیگر از منابع اصلی عرضه جهانی آن است، ۵۰ یورو ارزان‌تر در هر تن وارد می‌کنند.سبقتی گفت: «ما کالای خود را از هر تولیدکننده‌ای که ارزان‌تر باشد، تهیه می‌کنیم، فرقی نمی‌کند که آمریکا باشد یا هر کشور دیگری.»
ایران یک بازیگر کوچک اما رو به رشد در بازار غلات جهانی است که طی سال‌جاری میلادی ۶/۲ میلیون تن واردات سویا داشته است. فروش تولیدات کشاورزی آمریکا به ایران حتی پیش از آنکه دور قبلی تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور در سال ۲۰۱۵ لغو شود هم ادامه داشت. تحریم‌هایی هم که ترامپ در ماه آگوست اعمال کرد، تجارت خودرو، طلا و سایر فلزات و توانایی دولت برای خریداری دلار آمریکا را هدف قرار داد و محصولات کشاورزی را مستثنی کرد.فروش سویای آمریکا به بازارهای جدیدی مانند ایران برای پر کردن خلا به ‌جا مانده از توقف خرید چین کافی نیست. با این‌ حال به گفته سم فانک، اقتصاد‌دان و مشاور کشاورزی AgServe.com، وارد کردن بازارهایی مانند ایران در کنار سایر بازارها، برای جبران توقف خرید چین ضروری است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا