اخبار

فروش نفت در بورس؛ صنعت ملی نفت خصوصی می شود؟

یک میلیون نفت خام سبک ایران برای اولین بار در بورس انرژی عرضه شد. بخش خصوصی شامل چند شرکت بازرگانی زیرمجموعه بانک‌ها از جمله خریداران نفت خام در بورس انرژی هستند.

اثر تحریم ها؛ فروش نفت در بورس و تدارک خصوصی سازی صنعت ملی نفت!

به گزارش ایرنا، معاملات نفت خام در بورس انرژی عصر امروز با عرضه یک میلیون بشکه نفت خام آغاز شد که در نهایت با فروش هشت محموله ۳۵ هزار تنی به پایان رسید.

فقط چهار خریدار واجد همه شرایط برای ورود به فرایند رقابت خرید محموله های نفتی شده بودند.
متقاضیان خرید برای شرکت در معامله، باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت نقدی تا حداکثر ۲ ساعت مانده به زمان عرضه، به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار واریز می کردند که در صورت انجام معامله، این رقم به عنوان بخشی از ۲۰ درصد ریالی محسوب خواهد شد.

طرح عرضه نفت خام در بورس در سال های گذشته بارها مطرح شد اما ناکام مانده بود، در نهایت در تیرماه امسال با حمایت دولت و تاکید اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری آماده عملیاتی شدن است.
حجم عرضه نفت در بورس یک میلیون بشکه در روز است و همه خریداران نفت می‌توانند در دادوستد طلای سیاه مشارکت کنند.

نحوه فروش نفت در بورس انرژی ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی است. تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر) به صورت نقدی پیش از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله انجام می شود.

خریدار باید بخش ارزی را در مدت زمان مشخص شده بعد از بارگیری، به طریق مورد تایید شرکت ملی نفت که در اطلاعیه عرضه اعلام می شود، واریز و تسویه کند.
تحویل نفت‌خام به خریداران در محموله‌های حداقل پنج هزار تنی (معادل حدود ۳۵ هزار بشکه استاندارد) قابل انجام است و البته، خریداران می توانند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به خرید محموله‌های بزرگتر اقدام کنند.

خریداران براساس قیمت پایه اعلامی شرکت ملی نفت ایران که طبق قیمت‌های معاملاتی امور بین‌الملل این شرکت خواهد بود، روی قیمت نفت‌خام رقابت می کنند که انتظار می‌رود ایجاد چنین فضای رقابتی منجر به کشف قیمت مناسب و شفاف شود.

در حالی امروز نفت خام در بورس انرژی عرضه می‌شود که قیمت عرضه آن و تقاضای خرید مورد توجه اهالی بازار سرمایه است. در این میان طبق اعلام وزارت نفت بر اساس کاهش قیمت جهانی، امکان تعدیل قیمت پایه نفت در بورس وجود دارد. همچنین طبق پیش‌بینی دست‌اندرکاران بورسی، چند شرکت بازرگانی زیرمجموعه بانک‌ها و چند شرکت حقوقی غیر بورسی از جمله خریداران نفت خام در بورس انرژی خواهند بود.

به گزارش ایسنا، پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره … نفت خام در بورس انرژی عرضه می‌شود. خبر این عرضه چندی پیش رسما در اطلاعیه عرضه بیان شد ولی همچنان عده‌ای در به انجام رسیدن واقعی این عرضه شک و شبهه‌هایی داشتند که نهایتا سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌وگو با ایسنا، قطعی بودن این عرضه را تایید کرد.

امروز یک میلیون بشکه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود و همه نگاه‌ها نه به سمت کفه عرضه، بلکه به سمت “کفه تقاضا” است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا