گوناگون

اعتصاب در بخش حمل و نقل ، بنگلادش را فلج کرد

اعتصاب فعالان بخش حمل و نقل در روز اول از اعتصاب ۴۸ ساعته در اعتراض به سیاست های دولت انجام شد بنگلادش را فلج کرد…

به گزارش روز دوشنبۀ ایرنا، روزنامۀ ‘داکا تریبون’ نوشت با بالاگرفتن درخواست ۸ بندیِ معترضان که شامل بازگرداندن مبلغ جریمه ها به قبل از تصویب قانون جدید است، معترضان این صنعت با اجتناب از رانندگی مشکلات زیادی را در سراسر کشور بوجود آوردند.
اگر چه دو عضو تاثیرگذار کابینه شامل وزیر راه و وزیر قانونگذاری از آنها خواستند که به اعتراضها خاتمه دهند، اما معترضان درخواست آنها را رد کردند.
این در حالیست که شاه جهان خان وزیر کشتیرانی و رئیس اجرایی فدراسیون کارگران حمل و نقل جاده بنگلادش، در مورد این موضوع سکوت کرد. این اعتصاب دو روزه صبح روز یکشنبه آغاز شد.
به گزارش این روزنامۀ بنگلادشی، در روز اول این اعتراضات مسافران و مشاغل مختلف در سراسر کشور دچار مشکل شدند. در اطراف پایتخت، بسیاری از رانندگان و مسافرین توسط معترضان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، زیرا معترضان وسایل نقلیه را متوقف و مسافران را در جاده ها پیاده کردند.
در ناحیه ای دیگر معترضان رانندگانی که به اعتصاب آنها نپیوسته بودند را مورد ضرب و شتم قرار دادند وصورت آنها را با روغن موتور کثیف کردند. اگرچه عبیدالقادر وزیر حمل و نقل و پلها از معترضان خواست از اعتراض خود دست بکشند اما مقامات این وزارت خانه حاضر به دیدار با رهبران معترضان قبل از شروع اعتراضها بودند.
در ادامۀ این گزارش آمده است عثمان علی دبیر کل فدراسیون کارگران حمل و نقل جاده بنگلادش به ‘داکا تریبون’ گفت که لیستی از تقاضاها را در تاریخ ۲۷ سپتامبر به دولت ارائه کرده اند، اما وزیر به آن پاسخ نداده است.
وی گفت رانندگاه به اعتصاب ادامه خواهند داد زیرا هیچ پاسخی دریافت نکرده اند.
عبیدالقادر وزیر راه در اوایل روز اعلام کرد که در حال حاضر امکان تغییر قانون حمل و نقل جاده ای وجود ندارد. قانون حمل و نقل جاده ای که در ۱۹ سپتامبر در پارلمان بنگلادش به تصویب رسید، حداکثر ۵ سال زندان یا جریمه ای معادل شش هزار دلار را برای کسی که با رانندگی بی پروا و سهل انگاری باعث تصادف و موجب مرگ یا مجروح شدن فردی شود در نظر گرفته است. اما اگر مشخص شود راننده ای فردی را عمدا در تصادف کشته است شامل قانون مجازات کیفری خواهد شد و حداکثر مجازات برای چنین فردی اعدام یا حبس ابد است.
این گزارش افزود انیس الحق گفت که معترضان قانون جدید را اشتباه تفسیر کرده اند وبرای همین اعتراض کردند.
او گفت: «قانون جدید از یک طرف به کاهش تعداد حوادث جاده ای کمک خواهد کرد،واز طرف دیگر برای رانندگان نیز مفید خواهد بود زیرا که رانندگان بیشتر احتیاط خواهند کرد.
رانندگان می گویند هرگز فادر به پرداخت جریمۀ شش هزار دلاری نخواهند بود.
بنگلادش برای رانندگانی که در تصادفات رانندگی مرتکب قتل عمد شوند،مجازات اعدام تعیین کرد. ،این تصمیم دولت بنگلادش به علت کشته شدن دو دانش آموز براثر تصادف با یک دستگاه اتوبوس اتخاذ شده است . بنگلادش یکی از بدترین کشورها در جهان از نظر تصادفات جاده ای در سال است.
بر اساس گزارش بانک جهانی سالانه چهار هزار نفر از مردم بنگلادش هر سال براثر سوانح جاده ای جان خود را از دست می دهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا