گوناگون

هیات عالی نظارت خط بطلانی بر سابقه قانونگذاری مجلس است

هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام هم ساختاری جدید است که ۱۵ تَن عضو دارد اما اطلاعات روشنی درباره آن وجود ندارد. نه می‌دانیم چه افرادی عضو آن هستند و چه مدت این عضویت ادامه دارد و نه اینکه شیوه انتخاب آنها مشخص است.

نعمت احمدی، حقوق‌دان و وکیل دادگستری درباره افرادی که فکر می‌کنند هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام می‌خواهد جایگزین مجلس سنا شود، گفت که آنها ساختار آن مجلس را به خوبی نمی‌شناسند.
به گزارش انتخاب این حقوق‌دان درباره ساختار هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام ۲ دسته عضو دارد؛ یکی اعضای ثابت و دیگر متغییر هستند. هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام هم ساختاری جدید است که ۱۵ تَن عضو دارد اما اطلاعات روشنی درباره آن وجود ندارد. نه می‌دانیم چه افرادی عضو آن هستند و چه مدت این عضویت ادامه دارد و نه اینکه شیوه انتخاب آنها مشخص است.
احمدی اظهار داشت که هیات عالی نظارت بدعتی است که اگر عملی شود اصل دموکراسی در ایران که همانا حاکمیت مجلس قانونگذاری است، تحت الشعاع قرار می‌دهد؛ یعنی اگر قرار باشد مصوبات مجلس که به شورای نگهبان می‌رود به هیاتی دیگر ارسال شود، اگرچه که این هیات صادق ترین، صالح ترین و سالم ترین افراد در آن حضور داشته باشند، باز هم خلاف اصل دموکراسی و رای مردم است.
این وکیل دادگستری درباره رد یا قبول قوانین در هیات عالی نظارت بیان داشت: برای نمونه اگر این هیات مساله FATF را رد یا قبول کند پاسخگوی عواقب آتی آن چه افرادی هستند؟ در حالی که مجلس و دولت در مقابل مردم پاسخگو هستند و ما می‌توانیم از عملکرد مجلس به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کنیم در حالی که اگر قانون مصوب مجلس را هیات عالی نظارت بی‌اثر کند، هیچ جایی مشخص نشده که از این هیات شکایت کرد یا اینکه اگر مجلس قانونی را تصویب کند و این قانون مورد قبول شورای نگهبان قرار نگیرد می‌توان بار دیگر با قانون نویسی، قانون جدیدی جایگزین آن کرد اما اگر هیات عالی نظارت قانونی را قبول نکند این عدم قبول تا چه زمانی ادامه دارد و چگونه می‌توان آن قانون را اصلاح یا جایگزین کرد و این نظارت چه الگو و مبنایی دارد؟ در حالی که در هیچ کجای دنیا چنین هیاتی وجود ندارد.
وی درباره جایگزینی این هیات به جای مجالس سنا توضیح داد: هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام هیچ تناسبی با مجلس سنا ندارد و افرادی که فکر می‌کنند این هیات می‌خواهد یا می‌تواند جایگزین مجلس سنا شود، ساختار آن مجلس را نمی‌شناسند. سنا یک مجلسی قانونی است که ساختار ارجاع لوایح و طرح‌ها به آن تابع قانون و در آنجا حاکمیت دموکراسی برقرار است. در کشورهایی که ۲ مجلس سنا و نمایندگان دارند، دقت و وسواس بیشتری حاکم می‌شود.
نمایندگان مجلس سنا منتخب مردم هستند و اگر ما این مجلس داشته باشیم می‌توانیم قوانین را با دقت بیشتری تصویب کنیم در صورتی که این هیات عالی نظارت هیچ ارتباطی با مجلس سنا ندارد و تنها یک بدعت است.
روزنامه مستقل

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا