گوناگون

دعوت به کار دولت برزیل از نظامیان

ژایر بولسونارو که به عنوان یک نظامی باسابقه در راس دولت برزیل قرار گرفته حالا تصمیم دارد تا با دعوت از نظامیان با سابقه برزیل حتی برخی از کرسی‌های وزارت را نیز به آنها واگذار کند.

یک اقدام افراطی دیگر. البته دیگر چندان کسی را شگفت‌زده نمی‌کند، مخصوصا اگر این اقدام از سوی ژایر بولسونارو انجام شود. او که به عنوان یک نظامی باسابقه در راس دولت برزیل قرار گرفته حالا تصمیم دارد تا با دعوت از نظامیان با سابقه برزیل حتی برخی از کرسی‌های وزارت را نیز به آنها واگذار کند. در این خصوص، گوستاو بِبیانو، از حزب سوسیال لیبرال، حزب حامی رییس‌جمهوری منتخب برزیل پیش‌بینی کرده که در ترکیب کابینه آتی برزیل، ۴ تا ۵ کرسی وزارت به ژنرال‌های بازنشسته ارتش خواهد رسید. یکی از ژنرال‌هایی که رییس‌جمهوری جدید برزیل پیشتر از او تمجید کرده، یک ژنرال ۷۰ ساله به نام اوگوستو هلنو ریبریو پری‌یراست. پری‌یرا فرمانده ارشد نیروهای برزیلی حاضر در ‌هائیتی و تحت رهبری سازمان ملل در فاصله ژوئن سال ۲۰۰۴ تا سپتامبر ۲۰۰۵ میلادی بود.
فردی که بولسونارو مدعی است که معلم نظم و انضباط او در جوانی بوده است. ژنرال پری‌یرا دوره آکادمیک نظامی را در دوره حاکمیت دیکتاتوری نظامی در برزیل گذرانده است. دوره‌ای که از سال ۱۹۶۴ آغاز شد و تا سال ۱۹۸۵ ادامه داشت. بولسونارو پیشتر و در مصاحبه‌ای گفته بود که چنان به توانمندی پری‌یرا اعتقاد دارد که حاضر است اداره هر وزارتخانه‌ای را که این ژنرال کارکُشته بخواهد، به او واگذار کند.

به این ترتیب، گمانه‌زنی‌ها حاکی از احتمال بالای انتخاب او به عنوان وزیر دفاع آتی برزیل حکایت دارد. در همین حال یک نظامی جوان‌تر به نام اوسوالدو فری‌یرا که ۶۴ سال دارد، نامزد وزارت حمل‌و‌نقل است. او پیشتر رییس اداره ساخت و مهندسی ارتش برزیل بوده است.
او اخیرا در مصاحبه با روزنامه استادو چاپ سائوپائولو گفته که زمانی که در دهه ۷۰ میلادی، او مسوول ساخت تعدادی از جاده‌های برزیل بوده، خوشبختانه نه دادستانی وجود داشت و نه نهاد حامی محیط زیست که بتوانند جهانی را علیه اقدام‌های او تهییج کند. او در پایان یادآوری کرده که تحت همین شرایط خوب بود که دیکتاتوری با مشت آهنین، اوضاع کشور را تحت کنترل نگاه داشته بود.
ژایر بولسونارو کاندیدای راست افراطی برزیل یکشنبه گذشته در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور با غلبه بر کاندیدای سوسیالیست، به پیروزی دست یافت. بولسونارو وعده داده است که فساد را در برزیل ریشه‌کن کند و با افزایش امنیت در کشور، سطح بالای جرم و جنایت در برزیل را کاهش دهد. او پیشتر از نوستالژی بازگشت به دوران دیکتاتوری نظامی در برزیل سخن گفته بود و همین موضوع بسیاری را نگران تحدید آزادی شهروندان کرده است.

جهان صنعت

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا