اخبار

ابزارهای تحریمی امریکا و معافیت‌هایی برای برخی کشورهای خریدار نفت ایران

در آستانه آغاز دور تازه تحریم ها وزیر خزانه داری امریکا اعلام داشت، دولت ترامپ ممکن است اجازه دهد ایران به طریقی در سوئیفت باقی بماند.همچنین چین و هند به خرید نفت‌ از ایران ادامه خواهند داد.

به گزارش روزنامه همدلی :” رابرت پالادینو سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در جمع خبرنگاران از آمادگی کشورش برای در نظر گرفتن معافیت‌هایی برای برخی کشورهای خریدار نفت ایران خبر داد.

وی گفت که آمریکا در حال بررسی معافیت برای کشورهایی است که واردات نفت از ایران را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند. پالادینو تصریح کرد: در شرایطی که آمریکا برای توقف خرید جهانی نفت ایران تلاش می‌کند و می‌خواهد آن را به صفر برساند، واشنگتن در اثنای یک پروسه داخلی برای ارائه معافیت به آن کشورهایی است که این واردات خود از ایران را به میزان قابل توجهی کم می‌کنند. این سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در ادامه گفت: مامصمم به اجرای سیاست‌مان مبنی بر اعمال فشار حداکثری بر ایران هستیم. این استراتژی ما است، اما آماده‌ایم تا با کشورهایی که واردات‌شان را کاهش می‌دهند، همکاری کنیم. وی مشخص نکرد که چه کشورهایی از این معافیت برخوردار خواهند شد”.

همچنین یورو نیوز نوشته است :”در دولت ترامپ دو جریان با دو طرز فکر متفاوت در زمینه تحریم نفتی ایران وجود دارد، یک جریان به رهبری جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ است که سخت‌ترین رویکرد ممکن را اتخاذ کرده است و خواهان به صفر رسیدن فوری خرید نفت از ایران است. جریان دیگر مقامات وزارت خارجه آمریکا هستند که می خواهند تحریم ها را طوری پیش ببرند که باعث انفجار قیمت نفت نشود، موضوعی که می تواند به آمریکا و متحدانش آسیب وارد کند…بر این اساس ایران می تواند به مدت محدودی به فروش نفت خود به برخی مشتریانش مانند چین و هند ادامه دهد اما درآمد حاصل از آن را تنها می تواند برای اهداف بشردوستانه مورد استفاده قرار دهد. این منبع به رویترز گفته است که مکانیسمی بسیار سختگیرانه‌تر از تحریم‌های نفتی دوره باراک اوباما بر فروش نفت ایران وضع خواهد شد”…

“ترکیه تاکنون واردات نفت از ایران را به نصف کاهش داده است و امکان این وجود دارد که واردات نفت از ایران را به صفر برساند با این حال ترکیه ترجیح می دهد به خرید نفت از ایران ادامه دهد…هفته گذشته دو پالایشگاه اصلی چین به دلیل نگرانی از تحریم های آمریکا درخواستی برای خرید نفت از ایران برای ماه نوامبر نداشته‌اند. به نظر می رسد که دولت آمریکا با سطحی از خرید نفت ایران از سوی چین موافقت خواهد کرد هرچند محدودیت آن هنوز مشخص نشده است و به نظر نمی رسد که خرید نفت چین از ایران به صفر برسد”.

“هدف این استراتژی فلج کردن اقتصاد وابسته به نفت ایران است تا تهران را مجبور کند نه تنها برنامه هسته‌ای بلکه این بار برنامه موشک‌های بالستیک و …  سوریه… را  متوقف کند”.

در این رابطه سایت دیپلماسی ایرانی نیز گزارش می دهد؛”در کنگره ایالات متحده و اتاق فکرهای سیاسی از بیانیه های استیون منوچین، وزیر خزانه داری و گزارش های اخیر رسانه ها مبنی بر اینکه دولت ترامپ آماده می شود تا اجازه دهد ایران به طریقی در سوئیفت باقی بماند، عصبی هستند…مواضع اخیر منوچین از احتمال مذاکرات حکایت دارد. وی چند روز پیش به رویترز گفت: “می توانم به شما اطمینان خاطر بدهم که تراکنش های تحریم شده نباید رخ دهد؛ چه از طریق سوئیفت و چه از طریق مکانیسم های دیگر. تمرکز ما این است که تحریم ها اعمال شود.” با این حال وی به وال استریت ژورنال گفته است که اجازه می دهد تراکنش های “بشر دوستانه” انجام شود.

مواضع او فضا را برای سیاستی ایجاد می کند که طی آن تراکنش ها صرفا به نحوی از انحا قابل رصد است. اجازه انجام تراکنش های “بشر دوستانه” می تواند مفر قابل توجهی برای ایران پدید آورد، آنچنان که در گذشته هم ایران با استفاده از ایده “بشردوستانه” بودن تراکنش ها تحریم های بین المللی را دور زده است.

منوچین این پیام را مخابره کرده که ایالات متحده احتمالا سوئیفت که در بلژیک مستقر است را مجبور نخواهد کرد که ارتباط بانک های ایران با شبکه بانکی جهانی را قطع کند. به گفته مقامات مطلع در دولت وزیر خزانه داری آمریکا به دولت های خارجی گفته است که ایالات متحده در این خصوص رویکرد تقابلی کمتری خواهد داشت”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا