ورزشی

وضعیت نابسامان تیم ملی وزنه برداری ایران

تیم ملی وزنه برداری با ترکیبی متفاوت و البته ناقص قرار است در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ به جنگ تیم هایی برود که تلاش کرده اند با قدرت قدم در میدان رقابت بگذارند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی وزنه برداری ایران، قهرمان سال گذشته جهان در حالی قدم در میدان جهانی می‌گذارد که در مسیر آماده سازی اتفاقات ریز و درشتی را پشت سر گذاشت و در نهایت هم برخلاف انتظارات با لشکری ناقص به جنگ غول های وزنه برداری جهان می رود. بعد از بازی های آسیایی، تیم ملی بلافاصله تمرینات خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ از سر گرفت از همان ابتدا عنوان شد تیم ایران قرار است با ترکیب کامل در مسابقات جهانی شرکت کند و به دنبال دفاع از عنوان قهرمانی سال گذشته خود است اما در همان ابتدا نبودن برخی مهرهای اصلی تیم نگرانی هایی را ایجاد کرد.

از بازنشستگی بهداد تا غیبت کیانوش و مصدومیت علی حسینی

با توجه به اینکه بهداد سلیمی در بازی های آسیایی با دنیای قهرمانی خداحافظی کرد و علی مرادی هم در حین بازی‌های آسیایی اعلام کرد، کیانوش رستمی به مسابقات جهانی نمی‌رود بنابراین مشخص شد ایران دو مهره اصلی خود را در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ ندارد. از این رو برخواه به سمت استفاده از برخی نفرات جوان رفت اما در ادامه راه علی مکوندی از اردوی تیم ملی جدا شد و سعید علی حسینی هم به دلیل آسیب دیدگی تصمیم گرفت در مسابقات جهانی شرکت نکند تا معادله ترکیب تیم ملی ایران پیچیده تر از قبل شود.

با توجه به اینکه نگاه برخواه بر روی اوزان ۸۹، ۹۶،۱۰۲، ۱۰۹ و ۱۰۹+ کیلوگرم بود، بنابراین تصمیم گرفت با استفاده از نفرات جوان، در هر کدام از اوزان دو نفر را اعزام کند تا ترکیب تیم ملی (۱۰نفر) کامل شود. بنابراین همایون تیموری را هم بجای علی حسینی به اردو آورد و قرار شد حسین سلطانی در ۷۳ کیلوگرم و رحمان اورامه در ۹۶ کیلوگرم ذخیره باشند اما بازهم همه چیز آن طور که برخواه در نظر داشت پیش رفت و او با یک ترکیب اجباری مواجه شد.

ماجرای حذف سه وزنه بردار ایران توسط فدراسیون جهانی

با توجه به قانون کمیته آنتی دوپینگ فدراسیون جهانی، ورزشکارانی که قصد داشتند در مسابقات جهانی شرکت کنند باید سه ماه قبل از حضور در این رقابتها به عنوان ورزشکار فعال معرفی می‌شدند تا در حوضچه آنتی دوپینگ قرار بگیرند اما به دلیل کامل نشدن دوره سه ماهه سه وزنه بردار ایران شانس حضور در این مسلبقات را از آنها گرفت و علیرضا سلیمانی، محمد زارعی و همایون تیموری که از نفرات اصلی تیم ملی بودند مجبور شدند به خانه برگردند. از این رو برخواه مجبور شد حسین سلطانی را وارد ترکیب اصلی تیم کند و با دو وزنه بردار کمتر یعنی ۸ نفر راهی مسابقات جهانی شود.

توضیحات نه چندان قانع کننده دبیر فدراسیون وزنه برداری ایران

در این میان سوالات زیادی مطرح بود که چرا نام سه وزنه بردار ایران از سوی فدراسیون جهانی حذف شد که بیرانوند دبیر فدراسیون وزنه برداری در مورد این اتفاق عنوان کرد:”شماری از ملی پوشان ما به دلایل مختلفی مانند مصدومیت، بازنشستگی و …، به یک باره از فهرست تیم ملی خارج شدند و ما نیز به سرعت نفراتی را جایگزین آنها کرده و به فدراسیون بین المللی نیز اعلام کردیم. متاسفانه سه نفر از نفرات جدید در فهرست اعلامی به فدراسیون بین المللی، کمتر از یک هفته تا سه روز برای پر کردن دوره ۳ ماهه قرار گرفتن در حوضچه آنتی دوپینگ، زمان کم داشتند و نتوانستند به حد نصاب مورد نظر برسند؛ البته تمامی آنها مورد آزمایش‌های دوپینگ در کشورمان قرار گرفته بودند که تمام مدارک آن نیز ارائه شد که بی تردید پاک هستند و مشکلی در این زمینه ندارند”.

البته توضیحات بیرانوند چندان قانع کننده نبود و این مسئله جای بحث دارد چرا در لیست مقدماتی تعداد نفرات بیشتری به فدراسیون جهانی معرفی نشدند تا با نیامدن برخی از نفرات اصلی، نفرات دیگر را بدون مشکل جایگزین آنها کنند و دلیل اینکه اسامی نفرات بیشتری رد نشد چه چیز بوده است؟ این سوالاتی است که فدراسیون وزنه برداری ایران باید نسبت آن پاسخگو باشد چراکه در این میان تنها ضرر این ماجرا متوجه تیم ملی و البته ملی پوشانی است که چندین ماه در تمرین کردند و در نهایت مجبور به بازگشت به خانه شدند.

در هر حال کاروان ایران از روی ناچاری با ۸ وزنه بردار راهی مسابقات جهانی شد و از روز یک‌شنبه هفته جاری هم اولین وزنه بردار ایران روی تخته مسابقات می‌رود. از آنجا که امسال کشورهایی هم که محروم بوده‌اند نظیر قزاقستان، روسیه، بلاروس، چین در مسابقات شرکت کرده‌اند، بنابراین انتظار می‌رود شاهد رقابت جذابی باشیم و باید دید ایران با این لشکر ناقص قرار است چه نتایجی را در ترکمنستان رقم بزند. در ادامه نگاهی به نفرات تیم ملی می اندازیم:
دسته ۷۳ کیلوگرم: حسین سلطانی
دسته ۸۹ کیلوگرم: عارف خاکی
دسته ۹۶ کیلوگرم: امیر حقوقی
دسته ۹۶ کیلوگرم: سهراب مرادی، امید اول ایران
دسته ۱۰۲ کیلوگرم:رضا بیرالوند
دسته ۱۰۲ کیلوگرم:علی هاشمی و در انتظار دفاع از قهرمانی سال گذشته خود
دسته ۱۰۹ کیلوگرم: محمدرضا براری
دسته ۱۰۹+ کیلوگرم: علی داودی ۱۹ساله در محاصره غول های جهان

برنامه رقابت نمایندگان ایران: (ساعت مسابقات به وقت تهران است).

حسین سلطانی

گروه Aدسته ۷۳ کیلوگرم:
۱۳آبان، ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه

عارف خاکی

گروه B دسته ۸۹ کیلوگرم:
۱۵ آبان، ساعت ۱۳
گروه A ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه

سهراب مرادی و امیر حقوقی

گروه A دسته ۹۶ کیلوگرم:
۱۶ آبان، ساعت ۱۶

علی هاشمی و رضا بیرالوند

گروه A دسته ۱۰۲ کیلوگرم:
۱۷ آبان، ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه

محمدرضا براری

گروه A دسته ۱۰۹ کیلوگرم:
۱۸ آبان، ساعت ۱۶

علی داودی

گروه A دسته ۱۰۹+ کیلوگرم:
۱۹ آبان، ساعت ۱۶

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا