گوناگون

بحران‌ها و واکنش‌ها

در تاریخ یکصد ساله معاصر میهن ما حوادث و مقاطع تاریخی و حساسی وجود داشته اند که می توانستند زمینه ساز امکان گذار کشور از دیکتاتوری به مرحلهٔ دموکراتیک باشند. این نوع لحظه‌های تعیین ‌کننده‌ در تاریخ، که بندرت پیش می‌آیند، و حاصل اوضاع‌واحوال مشخص عینی و ذهنی‌ای برآمده از عملکرد انسان‌ها هستند، می توانند تاثیرهای سرنوشت سازی بر تحولات کشور به سوی آزادی، پیشرفت و ترقی و یا واپسگرایی و استقرار دیکتاتوری داشته باشند…

حسین موسویان مذاکره کننده سابق هسته‌ای جمهوری اسلامی در روزنامه اعتماد نوشت: اکنون موضوع عمده بسیاری از نشست‌های اندیشکده‌های مهم جهان در مورد تاثیر سیاست‌های مشترک امریکا، اسراییل، عربستان و امارات بر آینده ایران و تحولات منطقه است. اولین و مهم‌ترین تحولی که در دستور بررسی است، مربوط به تاثیر تحریم‌ها بر اوضاع اقتصادی ایران است. از زمانی که ترامپ خروج از برجام را اعلام کرده تا به امروز که حدود ۶ ماه بیشتر نمی‌شود و دور اول تحریم‌های امریکا هم از سه ماه قبل آغاز شد، ارزش پول ملی ایران از یک دلار حدود ۳۵۰۰ تومان به ۱۵۰۰۰ سقوط کرده است.

دومین موضوع مهم میزان «اتحاد یا اختلاف» گردانندگان جمهوری اسلامی است. همه امید آنها این است که با افزایش فشارها نه‌ شرایط اقتصادی ایران وخیم‌تر شود، بلکه مسوولان هم به جای حل مشکلات، یکدیگر را تخطئه و متهم کرده و با اتهامات متقابل به جان هم بیفتند تا هم همه مسوولان این کشور نزد ملت و جامعه جهانی بی‌آبرو شوند و هم مردم به ناامیدی کامل برسند

سومین محور هم روند تخریب یا بهبود روابط خارجی جمهوری اسلامی است، به ویژه روابط با اروپا و کشورهای عربی. روابط با اروپا از این بابت مهم است که تخریب کامل آن می‌تواند کاخ سفید را در ایجاد اجماع جهان غرب علیه نظام موفق کند. روابط با کشورهای همسایه بخصوص کشورهای عربی نیز از این بابت مهم است که امریکا و اسراییل را در ایجاد اجماع عربی علیه جمهوری اسلامی موفق خواهد کرد.

مذاکره کننده سابق هسته‌ای جمهوری اسلامی تاثیر منفی دور دوم تحریم‌های آمریکا را به مراتب شدیدتر ارزیابی می‌کند. حسین موسویان می‌گوید هدف نهایی آمریکا از افزایش فشار بر تهران تغییر رژیم جمهوری اسلامی است.

موسویان در گفتگو با خبرگزاری آلمان می‌گوید: تاثیر دور دوم تحریم‌ها بر تجارت خارجی و اقتصاد جمهوری اسلامی به مراتب منفی‌تر خواهد بود زیرا بودجه کشور به شدت به صادرات نفت و گاز وابسته است و این بخش حدود ۶۰ درصد کل بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی را شامل می‌شود.

موسویان درباره انگیزه افزایش فشارها بر تهران می‌گوید “هیچ تردیدی نیست” که هدف نهایی واشنگتن تغییر رژیم جمهوری اسلامی است.

مشاور سابق ویژه وزارت خارجه آمریکا در دولت اوباما و از تحلیلگران ارشد اندیشکده‌های آمریکایی می‌گوید که دولت آمریکا می‌خواهد که حکومت ایران یا تسلیم شود.

به گزارش فارس، «رابرت آینهورن» به رویترز گفته است که خواسته‌های آمریکا از رژیم ایران خواسته‌های حداکثری است و هیچ دولتی در ایران نه می‌خواهد و نه می‌تواند چنین خواسته‌هایی را بپذیرد.

وی گفته است: رژیم ایران احتمالا تلاش می‌کند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کرده و آنها را دور بزند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا