جوانان

تصمیم سوئیفت برای اعمال تحریم کمرشکن

سوئیفت، سرویس بانک مرکزی و نهادهای مالی تحریم‌شده رژیم حاکم بر ایران را قطع می‌کند. وزیر خزانه‌داری آمریکا از قطع کامل دسترسی رژیم ایران به شبکه تبادلات بین بانکی سوئیفت خبر داد و در توئیتر نوشت: سوئیفت، سرویس بانک مرکزی و نهادهای مالی تحریم‌شده رژیم ایران را قطع کرده است. …

منوچین افزود:  تصمیم سوئیفت برای حفاظت از یکپارچکی نظام مالی بین‌المللی انجام می‌شود.

سه روز پیش بود که «جامعه جهانی ارتباطات بانکی» مشهور به سوئیفت اعلام کرد دسترسی برخی از بانک‌های رژیم ایران به این سامانه پیام‌رسان بانکی را تعلیق کرده است. وزیر خزانه‌داری آمریکا در توئیت امروزش، ماجرا را به کلی تغییر داده و از قطع ارتباط سوئیفت با بانک مرکزی سخن گفته است.

سوئیفت در هر کشور یک نقطه دسترسی با عنوان SAP دارد که این نقطه دسترسی در ایران، در بانک مرکزی قرار گرفته؛ دیگر بانک‌های عامل ایرانی، از طریق این SAP به سوئیفت وصل می‌شوند.

درحال حاضر بیش از ۹۷۰۰ بانک و مؤسسه مالی در ۲۰۹ کشور جهان عضو جامعه جهانی ارتباطات بانکی می‌باشند.

تلاش های اتحادیه اروپا ناکام ماند

تصمیم سوئیفت در پیروی از تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، کشورهای اروپایی را در دور زدن تحریم ها به نفع تهران ناکام گذاشت

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، اتحادیه اروپا در تلاش بوده است تا ساز و کار مالی اقتصادی را برای ادامه تجارت با رژیم ملایان ایجاد کند و از این طریق خرید نفت و دیگر محصولات ازاین طریق با تهران را پس از تحریم های آمریکا تسهیل کند.

این در حالی است که علی‌رغم بازگشت مجدد تحریم ها از روز دوشنبه چهاردهم آبان ساز و کار مد نظر اروپا برای کمک به رژیم جمهوری اسلامی تاکنون عملیاتی نشده و گزارش ها حاکی از آن است که اجرای این مکانیزم بسیار پیچیده و از نظر سیاسی حساس است.

گفته می‌شود که عملیاتی شدن این ساز و کار با مشکل روبرو شده است زیرا هیچ کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاضر به میزبانی برای ایجاد دفتر مرکزی این مکانیزم نیستند.

کشورهای اروپایی از بیم خشم ایالات متحده از میزبانی برای ایجاد دفتر این مکانیزم سر باز زدند.

انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی موسوم به سوئیفت که مرکز آن در بلژیک واقع شده است روز دوشنبه اعلام کرد از تحریم های ایالات متحده بر علیه رژیم تهران پیروی می‌کند.

سوئیفت گفته است بانک های متعلق به رژیم ملایان که از سوی آمریکا در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند را از شبکه خود خارج می‌کند.

این اقدام سوئیفت ضربه اساسی به تلاش های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم ها به نفع تهران است.

وزیر اقتصاد فرانسه پیشتر گفته بود بیشتر شرکت‌های فرانسوی با اعمال تحریم‌های آمریکا نمی توانند در ایران فعالیت داشته باشند.

یورونیوز به نقل از این مقام دولت فرانسه که در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود میگوید شرکت های فرانسوی باید در ازای خدمات و تولیدات شان در ایران پول دریافت کنند و به خاطر نبودن نهاد مالی مستقل اروپایی این امکان وجود ندارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا