ورزشی

پرسپولیس مثل شاهین

بخش ورزشی: بازی فینال باشگاههای آسیا. پرسپولیس به فینال رسید آن هم با مصدومان و محرومان زیاد. در این مسیر تیمهائی را از سد راه برداشت که ستارگان زیادی داشتند. پرسپولیس بدون لژیونر و بجز یکی دو بازیکن با ترکیبی کاملا جوان و در بعضی دیدارها با بازیکنان ناشناخته حریفان قدرتمند خود را از بیش روی برداشت. نقش برانکو ایووانکوویج پروفسور فوتبال و یکی از تئوریسین بزرگ فوتبال که در فیفا دارای کرسی و شان و منزلت زیادی است در خلق این شگفتی و نوآوری در افکار و اعمال نقش بسزائی داشت…

هژمونی برانکو در پرسپولیس و غیرمستقیم در کل فوتبال ایران چنان بوده که هواداران پرسپولیس باتوجه به وعده برانکو مبنی بر گذاشتن سیبیل در صورت قهرمانی، کمپینی ایجاد کرده اند و اقدام به فروش سیبیل می کنند.

اگر چه جام قهرمانی نصیب برانکو و شاگردان سرخ پوشش نشد و اگر از منظر فنی و ساختاری و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری و آمادگی و تدارکات تیم کاشیما توجه کنیم، این تیم ژاپنی در مجموع دو دیدار مستحق کسب جام بود.
بازیافت بخشی از اعتبار و منزلت فوتبال ایران را در آسیا باید مرتبط با فینالیست شدن پرسپولیس دانست .در همین روزهای فینال افزایش تعداد تیمهای ایرانی در باشگاههای آسیا مورد بحث در کنفدراسیون فوتبال آسیا است. در پی اولتیماتوم کنفدراسیون آسیا به خاطر فرسودگی قسمتهای حساس از یک طرف و از سوی دیگر نداشتن و یا کمبود اساسی در قسمت های نرم افزاری ورزشگاه آزادی، دولت جمهوری اسلامی با وجود وضعیت بد مالی و توقف بسیاری از طرحهای ورزشی در مدت کمتر از یک ماه به برنامه بازسازی و تامین کمبودها اقدام کرد که بودجه سنگینی را نیز در این مدت فشرده و کوتاه هزینه کرد که مورد تائید کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار گرفت. از طرفی پرسپولیس موجب شد تا تبلیغات و تصمیمات کذائی دولت و نظام برای آزادی ورود بانوان به ورزشگاهها در حضور رئیس فیفا و رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا جنبه حقیقی بخود گیرد و اما با چاشنی کوچک بودن جایگاه زنان مورد توجه رئیس بزرگترین تشکیلات ورزشی جهان قرار گیرد. در این مدت در نزد پائینی ها و تیم پرسپولیس با وجود مدیران انتصابی و دولتی اش نشانه هائی از پرسپولیس پیرو شاهین آشکار شد. باید هم به تیم کاشیما و کادر فنی آن مثل پرسپولیس و کادر فنی اش تبریک گفت که در یک فوتبال سالم یکی جام را کسب کرد و دیگری نایب قهرمان شد!

پرسپولیس ایران ۰- ۰ کاشیماآنتلرز ژاپن
پرسپولیس در دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان برابر کاشیماآنتلرز ژاپن به تساوی بدون گل یافت تا با این نتیجه تیم ژاپنی قهرمان آسیا شود و حسرت ۲۶ ساله فوتبال ایران پابرجا بماند.
به گزارش وب‌سایت نود، این دیدار که از ساعت ۱۸:۳۰ در استادیوم مملو از تماشاگر آزادی برگزار شد گلی نداشت تا با توجه پیروزی ۲ بر صفر کاشیما در دیدار رفت، نماینده ایران به نایب قهرمانی قناعت کند.
پرسپولیس چه در نیمه اول چه در نیمه دوم روی دروازه کاشیما فشار آورد ولی حملات این تیم به قدر کافی زهردار نبود و به گلی دست نیافت. پرسپولیس که در این فصل کمبود شدید مهره رنج می‌برد در این بازی محمد انصاری را به دلیل مصدومیت از دست داد.
ترکیب پرسپولیس
علیرضا بیرانوند، جلال حسینی، محمد انصاری، شجاع خلیل‌زاده، شایان مصلح، کمال کامیابی‌نیا، احمد نوراللهی، آدام همتی، بشار رسن، گادوین منشا و علی علیپور
سرمربی:برانکو ایوانکویچ
ترکیب کاشیما
کو وون سانتائه، شوجی جن، لئو سیلوا، دویی شوما، یوما سوزوکی، شوتو یاماموتو، سرجینیو، کنتو میسائو، نیشی دایگو، هیروکی آبه و سئونگ هیون

دقایق حساس:
دقیقه۲: پرسپولیس روی یک ضد حمله صاحب فرصت خوبی شد که ضربه علی علیپور از پشت محوطه جریمه به بیرون رفت.
دقیقه ۱۴:ضربه خطرناک شمادوی جایی در چارچوب نداشت.
دقیقه ۲۷:فشار حملات پرسپولیس موقعیت خوبی را برای این تیم ایجاد که ضربه سر علیپور توسط تائه مهار شد.
دقیقه ۳۹: بشار رسن هافبک عراقی پرسپولیس با حرکت تکنیکی خود دفاع کاشیما را باز کرد ولی ضربه این بازیکن از زاویه تقریبا بسته قدرت کافی نداشت و توسط تائه مهار شد.
دقیقه ۴۲:شلیک محکم نورالهی توسط تائه دفع شد.
دقیقه ۴۹: علیرضا بیرانوند با خروج به موقع موقعیت تک به تک را از حریف گرفت
دقیقه ۵۳: ضربه شمادوی از کنار دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۶۳:دفع ناقص مدافعین کاشیما فرصت عالی نصیب علیپور کرد که ضربه این بازیکن به طور خطرناکی راهی اوت شد.
دقیقه ۷۸: باز هم پرسپولیس با ضربه سر علیپور روی دروازه حریف خطرساز شد که ضربه این بازیکن جایی در چارچوب نداشت.
دقیقه ۸۸:فرصتی که روی یک ضربه کرنر نصیب پرسپولیس شده بود با شوت احمد نورالهی به بیرون رفت.
جایزه بازی جوانمردانه به پرسپولیس رسید؛
مهاجم کاشیما بهترین بازیکن مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شد

مهاجم تیم فوتبال کاشیما آنتلرز عنوان بهترین بازیکن لیگ قهرمانان آسیا را از آن خود کرد.
در پایان مسابقه برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا که در مجموع با برتری تیم کاشیما به اتمام رسید تا این تیم ژاپنی بر بام فوتبال آسیا قرار گیرد، یوما سوزوکی مهاجم گلزن این تیم که با پیراهن شماره ۹ برای کاشیما بازی می کرد، بعنوان بهترین بازیکن این مسابقات انتخاب و معرفی شد.
همچنین جایزه بازی جوانمردانه نیز به تیم پرسپولیس رسید که سید جلال حسینی به نمایندگی از تیم پرسپولیس این جایزه را دریافت کرد.
محمد انصاری مدافع تیم پرسپولیس نیز که در جریان مسابقه با آسیب دیدگی جدی مواجه شده بود، در هنگام اهدای جوایز با پایی لنگان و با عصا سرخ پوشان را همراهی کرد.
در دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا دو تیم کاشیما آنتلرز و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی به تساوی بدون گل رسیدند تا باتوجه به پیروزی دو بر صفر کاشیما در بازی رفت، این تیم به مقام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا برسد.

این که در رسانه های مجازی و خبرگزاریهای ایران کمتر عکسی از مراسم اهداء جام دیده نمی شود باید مورد سئوال و کنکاش قرار گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا