گوناگون

اولین گزارش آژانس بعد از تحریم آمریکا: ایران به برجام پایبند مانده است

یک هفته بعد از بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود تایید کرده است که ایران به تمام تعهدات خود بر اساس توافق هسته‌ای (برجام) پایبند مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد بین‌المللی ناظر بر اجرای برجام، در گزارش فصلی خود نوشته است که ایران ذخیره اورانیوم غنی‌شده با درصد پایین خود را در سطح مجاز نگه داشته و درصد غنی‌سازی اورانیوم را هم از سطح تعیین‌شده بالاتر نبرده است.

بنابر این گزارش ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران با درصد پایین، روز چهارم نوامبر ۲۰۱۸ و تنها یک روز قبل از بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا مورد تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته است.

آمریکا روز پنج نوامبر (۱۴ آبان) تمام تحریم‌های ایران را که بعد ازاجرای برجام رفع کرده بود، برگرداند و اسامی تازه‌‌ای را هم به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حدود شش ماه پیش اعلام کرده بود که کشورش که از امضاکنندگان برجام بود از توافق هسته‌ای خارج می‌شود.

خروج آمریکا در حالی صورت گرفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های قبلی خود هم پایبندی ایران به برجام را تایید کرده بود.

به نوشته رویترز در متن گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: «هیچ چیز وجود ندارد که نشان دهد همکاری ایران یا رفتار ایران از پنجم نوامبر (روز بازگشت تحریم‌های آمریکا) تغییر کرده است.»

بر اساس گزارش تازه آژانس ذخیره آب سنگین ایران هم که در روز سوم نوامبر اندازه‌گیری شده در سطح مجاز بر اساس توافق هسته‌ای بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا