گوناگون

چین و آمریکا مذاکره برای کاهش تنش های تجاری را آغاز کردند

وزیر خزانه داری آمریکا و همتای چینی وی، مذاکرات خود درباره معاملات احتمالی که منجر به کاهش تنشهای تجاری میان چین و آمریکا می شود را از سر گرفتند….
به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی، ‘استیون منوچین’ وزیر خزانه داری آمریکا و همتای چینی وی ‘لی هی’ طی تماس تلفنی روز جمعه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) با یکدیگر درباره امکان از سرگیری مذاکرات برای کاهش تنش های اقتصادی میان دو کشور پیش از نشست گروه ۲۰ و دیدار دو رئیس جمهور، صحبت کردند. ایالات متحده خواستار ارائه پیشنهاد توسط چین، پیش از مذاکرات می باشد در حالی که چین قبل از ارائه پیشنهاد رسمی، درخواست مذاکره دارد.
به نوشته این شبکه خبری، مقامات چینی انتظار ندارند که در نشست گروه ۲۰ به توافق دست یابند، اما در عوض چهارچوب مذاکرات را با جزئیات دنبال کنند. ممکن است با عدم افزایش قیمت ها توسط آمریکا، چین و ایالات متحده حداکثر به آتش بسی در جنگ تجاری فزاینده خود دست یابند.
دولت آمریکا بارها چین را متهم به سرقت فناوری های پیشرفته، بی عدالتی علیه شرکت های آمریکایی و خارجی، سرقت حق مالکیت معنوی و همچنین دزدیدن فرصت های شغلی آمریکایی ها متهم کرده است. از این رو ایالات متحده بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چین تعرفه ۱۰ و ۲۵ درصدی وضع کرده است. ایالات متحده اعلام کرده است تعرفه ۲۵۷ میلیار دلاری دیگری نیز بر کالاهای چین در نظر دارد که در صورت عدم توافق در نشست گروه ۲۰ آن را اعمال خواهد کرد؛ این آخرین فشار آمریکا برای کسب امتیاز از چین خواهد بود.
گروه ۲۰ گروهی متشکل از وزرای اقتصاد (دارائی) و مسولان بانک‌های مرکزی بیست اقتصاد مطرح دنیاست. گروه ۲۰ متشکل از قدرتمندترین کشورهای جهان است که در مجموع ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند. این نشست ۳۰ نوامبر (۹ آذر) سال جاری به میزبانی آرژانتین برگزار خواهد شد. ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه،آلمان، چین، ژاپن و چندین کشور دیگر در این نشست شرکت دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا