اجتماعی

“بازداشتی‌های زیست‌محیطی جوانی خود را نثار تنوع زیستی کردند”

صدها فعال حامی محیط زیست ایران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضائیه هشت بازداشتی این عرصه را افراد “خوش‌نامی” نامیده و خواستار “دادرسی منصفانه و شفاف” شده‌اند. در این نامه با اشاره به گذشت بیش از ۹ ماه از این بازداشت بر ضرورت رسیدگی به وضعیت آن‌ها با “حفظ کرامت انسانی و شفافیت کامل” تأکید شده است…

بیش از هزار و ۱۰۰ کارشناس محیط زیست و هنرمند ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار “رفع ابهامات و مراعات حق دفاع و دادرسی منصفانه” در مورد فعالان بازداشت‌شده محیط زیست ایران شده‌اند.

بیش از ۹ ماه است که مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه بازداشت شده‌اند. اتهام این افراد در ابتدا “جاسوسی” عنوان شد. اما چندی بعد اتهام چهار نفر از این تعداد به “فساد فی‌الارض” تغییر یافت که می‌تواند مجازات تبعید یا اعدام در پی داشته باشد.

هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و طاهر قدیریان، از برگزیدگان یونسکو در سال ۲۰۰۹ است. کاووس سیدامامی نیز که از بازداشت‌شدگان این گروه بود مدیرعاملی مؤسسه حیات وحش پارسیان را بر عهده داشت. او همراه با این هشت نفر در بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شد و اندکی بعد در زندان اوین درگذشت. مسئولان علت مرگ را “خودکشی” اعلام کردند. اما خانواده او حاضر به پذیرفتن این ادعا نشده و خواستار تحقیقاتی مستقل در این باره شده‌اند.

به گزارش ایرنا، امضاکنندگان نامه یادشده که در بین آن‌ها اسامی چهره‌های سرشناسی در عرصه‌های هنری، مدنی، دانشگاهی و زیست‌محیطی به چشم می‌خورد بازداشت‌شدگان را افرادی نامیدند که “در چارچوب قانون، بی‌مزد و منت جوانی خود را نثار حفاظت از تنوع زیستی ایران کرده‌اند.”

‌آن‌ها خطاب به صادق آملی لاریجانی نوشتند: «ما شهادت می‌دهیم طی سال‌ها فعالیت حرفه‌ای بازداشت‌شدگان جز تلاش برای خدمت به میهن و حفاظت از طبیعت این مرز و بوم شاهد هیچ‌گونه فعالیت شبهه‌انگیزی از سوی آن‌ها نبوده‌ایم.»

آن‌ها خواستار دادرسی منفصانه شده و متهمان را کارشناسان “خوش‌نام و از خوش‌سابقه‌ترین فعالان و کارشناسان محیط زیست” قلمداد کردند.

در این نامه با اشاره به گذشت بیش از ۹ ماه از این بازداشت بر ضرورت رسیدگی به وضعیت آن‌ها با “حفظ کرامت انسانی و شفافیت کامل” تأکید شده است.

اتهام جاسوسی در حالی به این فعالان وارد آمده که وزارت اطلاعات (به عنوان مرجع تشخیص جاسوسی) و عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بارها اعلام کرده‌اند که این افراد جاسوس نیستند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران چند روز پیش در نشستی خبری از انتقال پرونده تمام فعالان محیط زیست به دادگاه انقلاب و تعیین شعبه دادگاه برای آن‌ها خبر داد. او گفت، به‌‌زودی دادگاه این هشت نفر برگزار خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا