بین‌المللی

برگزاری رزمایش مشترک قطر، انگلیس و آمریکا

وزارت دفاع قطر از برگزاری رزمایش هوایی مشترک با حضور یگان هایی از نیروی هوایی این کشور، انگلیس و آمریکا در پایگاه هوایی ‘العدید’ خبر داد….

حساب کاربری وزارت دفاع قطر در توئیتر اعلام کرد : این رزمایش با عنوان ‘ حماسه هوایی ۲’ و با مشارکت بمب افکن های راهبردی بی – ۱ آمریکا برگزار شد.
این گزارش می افزاید : برگزاری رزمایش مذکور منعکس کننده سطح و میزان همکاریهای نظامی و امنیتی و در چارچوب قراردادهای نظامی قطر و کشورهای مشارکت کننده بود.
وزارت دفاع قطر با بیان اینکه در تمرین امروز، نیروی هوایی این کشور توان خود در قبال تهدیدهای هوایی در دو زمینه تاکتیکی و اجرایی را مرور کرد ، افزود : این رزمایش به توانایی و آمادگی نیروی هوایی قطر در عملیات بعدی تامین امنیت منطقه و مقابله با تروریسم هم کمک خواهد کرد.
این رزمایش ۱۷ ماه بعد از آن برگزار می شود که عربستان ، امارات ، بحرین و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم کلیه روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.
قطر با انگلیس و آمریکا قراردادهای نظامی بزرگی امضا کرده است .
قطر و انگلیس ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷ توافق نامه خرید ۲۴ فرونده جنگنده تایون و ۹ فروند هواپیمای هوک را به ارزش بیش از ۶ میلیارد دلار امضا کردند.
قطر ۱۵ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی هم قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری خرید ۳۶ فروند جنگنده اف – ۱۵ با آمریکا امضا کرد. این قرارداد شامل فروش موشک های هدایت پذیر ‘جافلین’ به ارزش ۲۰ میلیون دلار ، تجهیزات حمل و نقل و پشتیبانی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار و ۲۰۰ میلیون دلار سیستم های جنگی می شود.
منابع آمریکایی می گویند: این قرارداد نظامی از ۵۰ هزار فرصت شغلی و ۵۵۰ تولید کننده در ۴۲ ایالت آمریکا حمایت می کند .
ایالات متحده فرماندهی مرکزی خود را در سال ۲۰۰۳ میلادی از عربستان سعودی به پایگاه هوایی العدید در قطر انتقال داد و از آن پس، این پایگاه به تدریج، وسعت پیدا کرده است.
حدود ۱۰ هزار نظامی و دستکم یکصد هواپیمای نظامی آمریکایی در پایگاه هوایی نظامی العدید در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر دوحه پایتخت قطر مستقر هستند.
وزیر دفاع قطر چهارم مرداد گذشته اعلام کرد : طی پنج سال آینده دو پایگاه دریایی بزرگ با تمام تجهیزات برای میزبانی از نیروی دریایی آمریکا ساخته می شود.
او پیشتر هم اعلام کرد که دوحه با اختصاص ۱.۸ میلیارد دلار عملیات توسعه پایگاه هوایی ‘العدید ‘ آمریکا را آغاز کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا