گوناگون

اتحادیه اروپا و بحران برگزیت

تمدید یک ساله مذاکرات و دوران انتقالی پیشنهاد جدید رهبران اروپا برای خروج ازبحران برگزیت است.

روز جمعه نشست رهبران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با محوریت برگزیت در حالی برگزار شد که رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به بریتانیا پیشنهاد داده اند تا محدودیت زمانی مذاکرات و دوران انتقالی برگزیت را یکسال دیگر تمدید کنند.
در آغاز مذاکرات برگزیت کمیسیون اتحادیه اروپا و دولت محافظه کار بریتانیا روی نهایی شدن کامل برگزیت در ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ به توافق رسیدند اما با پیچیدگی ها موجود برای حل بحران برگزیت در هفته های اخیر به نظر می رسد که این مذاکرات نمی تواند تا پیش از شش ماه دیگر به پایان برسد و به همین دلیل اعضای اتحادیه اروپا پیشنهاد جدید تمدید تاریخ مذاکرات تا یکسال را داده اند. البته اطمینانی وجود ندارد که بریتانیا به تمدید مدت جدید رای دهد چرا که در این صورت این کشور از لحاظ مالی ضررهای مالی بیشتری متحمل می شود.

ترزا می: «برگزیت» نمرده است.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در اولین کنفرانس خبری پس از مذاکرات دو روز اول اعلام کرد که هنوز پیشرفت عمده ای برای حل برگزیت پیدا نشده است اما وی شخصا براین باور است که طرفین آن قدر که به نظر می رسد دور از کسب توافق نیستند.
ژان کلود یونکر، رئیس شورای اروپایی در همین جلسه اعلام کرد که پیشنهاد تمدید دوره مذاکرات برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آخرین راه حل برای خروج از بحران بوده است با این وجود وی اعلام کرد که مذاکرات برگزیت به هیچ پیشرفتی نرسیده است.
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در جریان نشست از این ایده استقبال کرد و گفت که دولت او حاضر است تمدید دوره انتقالی بعد از خروج از اتحادیه را یک سال دیگر تمدید کند. طرفداران برگزیت سخت و مخالفان برگزیت از این درخواست نخست وزیر محافظه کار بریتانیا به شدت انتقاد کرده اند.
خانم می در ساختمان شورای اروپا به خبرنگاران گفت: «این البته تنها یک ایده است و هنوز مشخص نیست که جنبه اجرایی پیدا کند یا خیر.» دولت محافظه کار ادعا می کند این اقدام را در راستای اطمینان سازی و جلوگیری از تنش‌های قومی و فرقه‌ای در مرزهای این کشور با ایرلند صورت می‌دهد.

مرز ایرلند مانع اصلی پیشرفت مذاکرات
مذاکرات برگزیت بین میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات از سوی اتحادیه اروپا و دومینیک راب، وزیر برگزیت دولت محافظه کار بریتانیا در فاز دوم و نهایی قرار دارد و در هفته های آخر بدلیل عدم توافق بر سر مرز ایرلند به بن بست واقعی خورده است.
همدلی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا