گوناگون

همکاری غول‌های فناوری با پنتاگون

«ماون» پروژه ای است که ارتش امریکا مدتی پیش به ان دست یافت. این پروژه الگوریتم‌های هوش مصنوعی را در اختیار پنتاگون قرار داده تا تصاویر ویدئویی را تفسیر کند و اهداف حملات پهپادی در سراسر جهان را ارتقا دهد.

افسر نظامی عالی‌رتبه آمریکا تاکید کرد‌ اینکه شرکت‌های فناوری آمریکایی مایل به همکاری با پنتاگون نیستند اما به همکاری با چین راضی می‌شوند، مساله‌ای مشکل‌زاست. جوزف دانفورد در مرجع امنیت بین‌المللی هالیفاکس گفت آمریکا و متحدانش «بچه‌های خوبی» هستند. او گفت: وقتی می‌شنوم که شرکت‌هایی به سختی تلاش می‌کنند وارد بازار چین شوند، ناراحت می‌شوم… بعد آنها با ارتش آمریکا همکاری نمی‌کنند. بسیار ساده می‌توانم بگویم که ما بچه‌های خوبی هستیم. اوایل امسال هزاران تن با امضای درخواستی از مدیر اجرایی گوگل خواستند تا پروژه «ماون» را لغو کند. این پروژه الگوریتم‌های هوش مصنوعی این شرکت را در اختیار پنتاگون قرار می‌داد تا تصاویر ویدئویی را تفسیر کند و اهداف حملات پهپادی را ارتقا دهد. براساس گزارش‌ها، گوگل بعدا از پروژه مذکور عقب‌نشینی کرد.

دانفورد مستقیما به نام گوگل اشاره‌ای نکرد اما گفت آن شرکت‌هایی که مالکیت معنوی با کارآفرینان چینی دارند، اساسا در حال تبادل اطلاعات با ارتش چین هستند. براساس گزارش‌ها، گوگل روی یک نسخه تلفن همراه از موتور جست‌وجوی خود است که با کنترل‌های سانسور سختگیرانه در چین تبعیت می‌کند.
به گزارش آسوشیتدپرس، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: مساله درباره انجام کاری غیر‌اخلاقی، غیر‌قانونی یا زشت نیست. مساله درباره تضمین حفظ ارزش‌هایی است که ما برایشان ایستادگی کردیم. این استدلال من برای این شرکت‌های فناوری است.

دانفورد می‌گوید آمریکا از جنگ جهانی دوم یک مزیت رقابتی داشته است که به علت همکاری دولتی و خصوصی بوده است. او تاکید کرد هر که بر هوش مصنوعی تسلط داشته باشد در نبرد برتری پیدا می‌کند. در مجمع امنیتی بین‌المللی هالیفاکس مقام‌های ارتش آمریکا، سناتورها، دیپلمات‌ها و نخبگان شرکت می‌کنند و امسال دهمین سالروز برگزاری آن است.
جهان صنعت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا