گوناگون

زمزمه قاچاق گندم به خارج از کشور

طبق قانون مصوب مجلس، هر سال دولت موظف به تعیین و اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات استراتژی مانند گندم تا پایان شهریور و مطابق با نرخ تورم است‌‌. این در حالی است که دولت طی دو سال گذشته نه تنها نرخ خرید تضمینی محصول گندم را افزایش نداده بلکه به موقع هم این نرخ را اعلام نکرده است‌‌. بر همین اساس رییس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با بیان اینکه زمزمه‌های قاچاق گندم در سال‌جاری وجود دارد، گفت: این امکان وجود دارد که گندم‌های تولیدی کشور به مرز عراق برود و در آنجا به دلار تبدیل شود‌‌….
به گزارش جهان صنعت، علیقلی ایمانی اظهار کرد: با توجه به اینکه نرخ خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی در سه سال اخیر افزایش چندانی نداشته است، پیشنهاد افزایش قیمت ۳۰ تا ۳۵ درصدی آنها به دولت ارائه شد‌‌. وی افزود: با وجود پیگیری‌های زیادی که تشکل‌ها، وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان مجلس انجام داده‌اند، این نرخ در سال‌جاری نیز به موقع اعلام نشد تا کشاورز بتواند تصمیم درست را برای کشت خود بگیرد و زراعتی را انتخاب کند که توجیه لازم را برایش داشته باشد بنابراین حدود دو ماه گذشته است اما چشم‌انداز روشنی در این ارتباط نداریم‌‌.
رییس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران افزود: در سال گذشته نیز نرخ خرید تضمینی بعد از هفت ماه تاخیر بدون تغییر اعلام شد‌‌. وی تصریح کرد: کشاورزان در سال‌جاری کشت گندم را آغاز کرده‌اند اما برخی از آنها کشت خود را به سمت برنج، گوجه یا سبزی و صیفی تغییر داده‌اند‌‌.
ایمانی به تسنیم گفت: ادامه این روند روی تولید کالاهای استراتژیک کشور به ویژه گندم اثر بدی دارد به طوری که در سال‌های گذشته نیز با از دست دادن خودکفایی گندم، هفت میلیون تن از این محصول را وارد کردیم‌‌. وی اظهار کرد: کشاورز بنیه اقتصادی محکمی ندارد و با تولیدات خود روزمرگی می‌گذراند و در صورتی که بخواهیم از سرمایه آن بخوریم نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد‌‌.
واردات گندم به صرفه نیست
رییس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با بیان اینکه در حال حاضر واردات گندم حتی با دلار ۴۲۰۰ تومان نیز به صرفه نیست، اظهارکرد: قیمت هر تن گندم در بورس شیکاگو ۲۷۰ دلار است که به این رقم ۳۰ درصد باید هزینه حمل و بیمه را نیز اضافه کرد تا به بنادر ما برسد. بعد از آن باید عوارض و سود بازرگانی، هزینه‌های تخلیه و حمل و نقل به داخل کشور را برای واردات پرداخت کرد‌‌. وی اظهار داشت: واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی که در واقع یارانه دولتی را نیز در اختیار دارد گران‌تر از قیمت گندم داخلی با در نظر گرفتن ۳۰ درصد افزایش قیمت است‌‌.
ایمانی گفت: در صورتی که با در نظر گرفتن همه این موارد و پرداخت یارانه وارداتی، باز قصد واردات کردیم، در آن شرایط پس معیشت کشاورزان را چگونه باید تامین کرد؟ در این شرایط کشاورزان بیشتری مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرها هستند‌‌.
رییس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران در ادامه با بیان اینکه زمزمه قاچاق گندم در سال‌جاری وجود دارد، اظهارکرد: این امکان وجود دارد که گندم‌های تولیدی در کشور به مرز عراق برود و در آنجا به دلار تبدیل شود و به ازای فروش هر کیلوگرم چهار تا پنج هزار تومان برای آنها سود داشته باشد‌‌.
وی گفت: ما توقع افزایش قیمت نامتعارف نداریم و نمی‌خواهیم از شرایط موجود سوءاستفاده کنیم اما نرخ خرید تضمینی گندم نیز باید با توجه به نرخ تورم رسمی افزایش یابد‌‌.
ایمانی گفت: عدم افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال گذشته تخلفی واضح در حق تعداد زیادی از مردم کشورمان است که لازم نبود ما به دیوان عدالت اداری شکایت کنیم زیرا در صورتی که قرار باشد برای هر تخلفی از دولت شکایت کنیم هر روز باید در دادگاه باشیم و لازم است دولت و مجلس خود به وظایف اجرایی و نظارتی عمل کنند‌‌.
رییس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران ادامه داد: در کمیته اقتصادی مجلس پیشنهادی ارائه دادیم که بر اساس آن اگر دولت تا آغاز سال زراعی قیمت محصولات سال زراعی را اعلام نکند، ملاک قیمت‌گذاری میزان تورمی است که بانک مرکزی اعلام کرده است‌‌. وی افزود: قرار است این پیشنهاد در هفته جاری در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت موافقت نمایندگان تبصره‌ای به خرید تضمینی محصولات کشاورزی اضافه شود‌‌.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا