گوناگون

او جاسوس نبود

پرسش اساسی از آقای آلادپوش آن است که چرا چنین اظهارنظری را زودتر و هنگامی که امیرانتظام سال‌های سال به اتهام جاسوسی در زندان و تحت نظر قرار داشت مطرح نکرده است؟


۱ـ گفتگویی با ناصر آلادپوش منتشر شده که در این گفتگو وی به عنوان نماینده دادستان وقت انقلاب در پرونده عباس امیرانتظام به صراحت اعلام می‌کند که تحقیقات دادستانی نشان می‌داد که «امیرانتظام جاسوس نیست»
۲ـ چهار دهه است که سخنگوی دولت موقت در رسانه‌های رسمی به عنوان فردی معرفی می‌شود که بر اساس آنچه «اسناد لانه جاسوسی» می‌خوانند جاسوس است و حالا نماینده دادستان وقت نتیجه تحقیقات دادستانی در این پرونده را بازگو کرده است؛ نتیجه‌ای بر خلاف ادعاها مبنی بر جاسوسی امیرانتظام.
۳ـ بارها از روحانیون شنیده‌ایم که «آبروی مومن از حرمت خانه خدا نیز بالاتر است» با آبروی مرحوم امیرانتظام بر اساس ادعاهای ناصوابی که در این سال‌ها بارها تکرار شده است بازی شده است و اگر واقعا به چنین سخنی باور داشته باشیم می‌باید علاوه بر آنکه در پیشگاه خداوند استغفار کنیم از خانواده آن مرحوم نیز عذرخواهی و دلجویی شود.
۴ـ اصلاح‌طلبان در این میان چه واکنشی خواهند داشت؟ واقعیت آن است که بخش بزرگی از آنچه به عنوان پرونده جاسوسی عباس امیرانتظام مطرح می‌شده بر اساس «اسناد» خارج شده از سفارت آمریکا بوده است و نمی‌توان نقش پررنگ گروهی که بعدها به «اصلاح‌طلب» مشهور شد را در جوّ سنگین سیاسی که در آن روزها دادگاه را هم تحت تاثیر قرار داد فراموش کرد. بنابراین به همان میزان که تصمیم‌گیران آن روزها می‌باید درباره این پرونده پاسخگو باشند لازم و ضروری است که اصلاح‌طلبان درگیر در موضوع اشغال سفارت آمریکا و گروگان‌گیری هم نسبت به نقش خود پاسخگو بوده و نسبت به دلجویی از خانواده عباس امیرانتظام پیش‌قدم شوند.
۵ـ پرسش اساسی از آقای آلادپوش آن است که چرا چنین اظهارنظری را زودتر و هنگامی که امیرانتظام سال‌های سال به اتهام جاسوسی در زندان و تحت نظر قرار داشت مطرح نکرده است؟ امیرانتظام بارها در گفتگوهای اندکی که با او شد بر این سخن تاکید داشت که در همه این سال‌هاآن فشاری که اتهام ناصواب جاسوسی به او وارد کرد به اندازه سختی‌های دوران زندان نبود و همواره به دنبال آن بود تا یک نفر از افرادی که به شکلی با این پرونده مرتبط است حقیقت را درباره این اتهام مطرح کند. قطعا گفتگوی اخیر ناصر آلادپوش و بازگو کردن جاسوس نبودن امیرانتظام حائز اهمیت است اما چرا اینقدر دیر و پس از فقدان او؟!
۶ـ درس عبرت آنچه بر امیرانتظام رفت آن است که تاریخ اجازه نخواهد داد که هیچ واقعیتی در گرد وغبار سیاست‌بازی‌های اهل قدرت پنهان شود و تمام رازهای مگوی این سرزمین روزی به گوش مردم خواهد رسید. چه خوب است که همگان پیش از رسوا شدن پیش چشمان مردم واقعیات را هر چقدر هم که تلخ باشد با مردم در میان بگذارند.
۷ـ و پایان این نوشتار یادی است از جمله‌ای که زنده‌یاد مهدی بازرگان درباره مرحوم امیرانتظام گفته بود: ‌دست من آن قدر از قبر بیرون می‌ماند تا بی‌گناهی امیرانتظام به همه جهان اثبات شود‌.
محمد توکلی – بهار نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا