گوناگون

ادامه اعتراضات مردم فرانسه به افزایش قیمت سوخت

اعتراضات مردم فرانسه به افزایش قیمت سوخت که از تاریخ ۱۷ نوامبر آغاز شده همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، اعتراضات مردم فرانسه به افزایش قیمت سوخت که از تاریخ ۱۷ نوامبر (دو روز قبل) آغاز شده همچنان ادامه دارد.

در روز اول این اعتراضات یک نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین رابطه سخنگوی شرکت نفتی توتال اعلام کرد که مردم فرانسه در اعتراضات خود راه های منتهی به جایگاه های سوخت این شرکت را مسدود کرده اند.

عمده افراد حاضر در این اعتراضات «جلیقه زرد» را به عنوان نماد اعتراضات خود انتخاب کرده اند از همین رو برخی رسانه ها آنها را با عنوان جلیقه زردها معرفی می کنند.

دولت فرانسه قصد دارد از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل را ۶.۵ و هر لیتر بنزین ۲.۹ سنت افزایش دهد و جلیقه زردها که عمدتا مردمان طبقه متوسط فرانسه هستند، از پیامدهای این تصمیمات بر زندگی و قدرت خرید خود نگرانند.

بنا بر اعلام وزیر کشور فرانسه، در اعتراضات روز شنبه که بزرگترین بسیج عمومی «جلیقه زردها» محسوب می‌شد، بیش از ۲۸۷ هزار نفر در ۲۰۳۴ منطقه بسیج شدند و از این تعداد ۳۵۰۰ تن همچنان در طول شب منتهی به یکشنبه برای نشان دادن اعتراض خود در خیابان‌ها و جاده‌ها باقی ماندند.

دولت در روز یکشنبه برای جلوگیری از بسته شدن راهها توسط معترضان، حدود ۱۵۰ نقطه و مسیر اصلی را تحت نظارت قرار داد.

علاوه بر جاده‌ها و بزرگراهها، معترضان در تلاش بودند تا مسیرهای منتهی به برخی از مراکز گردشگری از جمله پارک تفریحی «دیزنی لند» در نزدیکی پاریس را نیز مسدود کنند که نیروهای پلیس مانع از این کار شدند.

برخی از معترضان با خودروهایشان با سرعتی بسیار پایین در جاده‌ها به حرکت درآمدند و با اقدامی که «عملیات حلزون» نام دارد، مانع از تردد عادی خودروها شده و راه بندان‌های سنگینی را بوجود آوردند. چنین اقداماتی در بیش از ۳۰ نقطه فرانسه به اجرا درآمد و کند کردن حرکت خودروها تا ظهر یکشنبه ادامه داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا