اخبار

سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا اجرایی می شود؟

فدریکا موگرینی درباره زمان اجرای سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران گفت؛ من نمی‌توانم به شما تاریخ دقیقی را اعلام کنم اما تلاش‌ها ادامه دارد.

روزنامه مستقل: سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند؛ اتریش و لوگزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در همایش تحولات منطقه و نظام بین الملل ضمن تشریح روند مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ و سپس با ۱+۴ به مذاکرات عمان که در پشت صحنه به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا منجر شد اشاره کرد و گفت: در آن مذاکرات آمریکایی ها قبول کردند بدون تعلیق غنی سازی و استفاده از حق غنی سازی مذاکره کنند. اروپایی ها مجبور بودند مذاکرات با ایران را بپذیرند. در نهایت با اکراه پذیرفتند ایران غنی سازی داشته باشد. در ادامه مذاکرات مواضع اروپایی‌ها سخت‌تر از مواضع آمریکا بود و در نهایت که توافق به دست آمد وزارت خزانه داری آمریکا و اوفک شروع به بدقلقی کردند. در حالی که اروپایی ها سعی کردند از مزایای تعامل با ایران استفاده کنند.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام بالعکس دوره های قبل اظهار کرد: ابتدا ترامپ تمامی تلاشش را کرد که ما خودمان از برجام خارج شویم اما این اتفاق نیفتاد. اروپایی ها در کنگره آمریکا لابی کردند و کنگره تصمیم به خروج از برجام نگرفت. در نهایت ترامپ جز اینکه راسا از برجام خارج شود راهی برایش نماند.

معاون ظریف در ادامه تصریح کرد: از وقتی آمریکا از برجام خارج شد اروپا تلاش کرده است خواسته های ایران در حوزه های مختلف از جمله نفت و بانک تامین شود.

عراقچی گفت: به لحاظ مواضع سیاسی اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند. آمریکایی ها هر کشوری که SPV در آن مستقر شود را تهدید کرده اند.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما تا زمانی که باقی ماندن در برجام به نفع کشور باشد در آن می مانیم. اگر تا الان ماندیم به این دلیل است که در ابعاد سیاسی و اقتصادی ماندن به نفع ماست. اروپایی‌ها باید بدانند این وضعیت نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه اروپا باید مراقب صدمات تحریم های آمریکا به کشورهای اروپایی باشد تصریح کرد: چند مقام اروپایی به من گفتند که بعد از برجام فهمیدیم چقدر به دلار وابسته هستیم و شرکت های ما به جای دستور گرفتن از دولت هایشان از وزارت خزانه داری آمریکا دستور می گیرند و اینکه آمریکا می گوید همه پشت اراده او بایستند برای اروپایی ها قابل قبول نیست.

عراقچی در پایان تاکید کرد: اگر اروپا تصور می کند برجام برای حاکمیت و امنیت و اعتبارش مهم است باید آماده پرداخت هزینه برای آن باشد.

از سوی دیگر به گزارش ایسنا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه تلاش‌ها برای عملیاتی شدن سازوکار مالی با ایران ادامه دارد، تاکید کرد: باید میان اجرای توافق هسته‌ای و مسائل دیگر مرتبط با ایران تمایز قائل شویم.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه (امروز) پیش از برگزاری نشست شورای روابط خارجی اروپا در جمع خبرنگاران به سوالاتی درباره دستور کار این نشست پاسخ داد.

موگرینی در پاسخ به سوالی درباره ادعای دانمارک مبنی بر دست داشتن ایران در طرح انجام یک سوءقصد در خاک این کشور اظهار داشت: من درباره این موضوع با وزیر امورخارجه دانمارک گفت‌وگو کرده‌ام. برای ما مهم است که به تمام چالش‌ها و پیچیدگی‌های ناشی از رفتار ایران در خاک اروپا رسیدگی کنیم.

وی ادامه داد: ما همواره با همتایان خود درباره این مسئله رایزنی کرده‌ایم و همیشه برای ما بسیار حائز اهمیت بوده است که میان این مسائل و حمایت ما از اجرای توافق هسته‌ای با ایران تمایز قائل شویم. حمایتی که همچنان ادامه دارد و همان‌طور که می‌دانید تا جایی که بتوانیم برای آن تلاش می‌کینم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره زمان اجرای سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران گفت: شما باید این سوال را از وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان بپرسید. فعالیت ما و به‌ویژه آنها ادامه دارد و ما از آن حمایت می‌کنیم.

موگرینی همچنین تصریح کرد: مشارکت وزیران اقتصاد این سه کشور اروپایی در این مرحله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آنها برای نهایی کردن آن به سختی تلاش می‌کنند.

وی تاکید کرد: من نمی‌توانم به شما تاریخ دقیقی را اعلام کنم اما تلاش‌ها ادامه دارد و کار در مسیری مثبت در حال پیشرفت است. باز هم می‌گویم که مشارکت وزیران اقتصاد این کشورها و دیگر اعضا یک گام ضروری است که من معتقدم هرچه زودتر نتیجه دهد بهتر است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا