گوناگون

دست کم ۴۰ تن کشته و ۷۰ نفر زخمی

مقامات افغانستان اعلام کردند سه‌شنبه ۲۰ نوامبر/۲۹ آبان فردی در یک حمله انتحاری در کابل جمعی از روحانیون افغان را مورد هدف قرار داده. بر اثر انفجار بمبی که عامل انتحاری به همراه داشته دست کم ۴۰ نفر کشته و ۷۰ نفر زخمی شدند…

به گفته نجیب دانش سخنگوی وزیر کشور افغانستان فرد بمب‌گذار موفق شده بود وارد یک تالار عروسی شود و خود را در میان صدها تن از علما و روحانیون افغان که برای جشن میلاد پیامبر اسلام گرد هم آمده بودند، منفجر کند.

به گزارش زمانه،بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل گفته است:

«قربانیان این حمله همه بدون استثناء روحانی هستند. از پلیس کابل خواسته نشده بود که امنیت تالار عروسی را تأمین کند. عامل انتحاری به راحتی موفق شده بود، خود را میان مهمانان جا بزند و وارد تالار شود.»

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از این حمله به عنوان نشانه‌ای از «دشمنی با ارزش‌های اسلامی و راه و رسم نبی اکبر» یاد کرده و آن را مصداق «جنایت علیه بشریت» دانسته است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

در ماه‌های گذشته هم گروه طالبان و هم گروه دولت اسلامی (داعش) حملاتی را علیه روحانیون افغانستانی انجام داده بودند. در خرداد سال جاری بیش از ۳۰۰۰ نفر از علمای افغانستان در خیمه‌ای در حوالی کابل گرد آمده بودند. آن‌ها با صدور فتوایی حملات انتحاری را حرام اعلام کرده بودند که خود هدف یک حمله انتحاری قرار گرفتند.

پیش از وقوع این حمله انتحاری، علمای افغانستان در اجلاس دوشنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد خود با صدور فتوایی اعلام کرده بودند:

«ما به توقف هر چه سریع‌تر جنگ در افغانستان فتوا می‌دهیم و خطاب ما هم به دولت است و هم برای کسانی که مدت‌های دراز است که در مقابل دولت می‌جنگند.»

علمای افغانستان انتحار را از نظر شرعی حرام و گناه کبیره خواندند و در فتوای خود از طالبان خواستند بدون هیچ قید و شرطی در مذکرات صلح با دولت افغانستان شرکت کنند.

گروه دولت اسلامی (داعش) در آن زمان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و اعلام کرده بود که «روحانیون طالم» را که به حمایت آمریکا دل بسته‌اند هدف قرار داده است.

طالبان اما هرگونه مشارکت در حمله به مجمع علمای افغانستان را رد کرده بود.

هم طالبان و هم داعش خواهان خروج نیروهای ایالات متحده آمریکا از افغانستان‌ اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا