گوناگون

در کشور سالانه دستکم ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار پولشویی می‌شود

قائم‌مقام وزارت خارجه، خبر داد که طبق آمار موجود دستکم حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار در ایران پولشویی صورت می‌گیرد.او این سخنان را در دفاع از وزیر امور خارجه حسن روحانی مطرح کرد….

به گزارش زیتون،اظهارات اخیر محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه٬ درباره وجود پولشویی گسترده در ایران و «منافع ده‌ها هزار میلیاردی برخی افراد» از آن، علت فضاسازی علیه لوایح پولشویی در کشور عنوان شده که انتقادهای بسیاری را در میان محافظه‌کاران برانگیخته است.

پیشتر وزیر خارجه روحانی، دلیل «فضاسازی‌ها» علیه لوایح مرتبط با پول‌شویی در ایران را «منافع اقتصادی ده‌ها هزار میلیارد تومانی» برخی افراد دانست و گفت که هزینه یک مورد از این «فضاسازی‌ها» برابر با «بودجه وزارت خارجه» است.

محمد جواد ظریف در مصاحبه با وب‌سایت خبرآنلاین ضمن اشاره تلویحی به برخی نهادهای حکومتی در عین حال گفت که در این باره هیچ نهاد جمهوری اسلامی را متهم نمی‌کند.

ظریف تاکید کرد که میزان بالای پول‌شویی در ایران «یک واقعیت است» و از این وضعیت «خیلی‌ها نفع می‌برند».

او اضافه کرد: «کسانی که گردش مالی یک معامله‌شان ۳۰ هزار میلیارد تومان است، آن قدر توان مالی دارند که مبلغی برابر با کل بودجه وزارت خارجه را صرف یک مورد فضاسازی بکنند».

وزیر خارجه ایران همچنین گفت که این وزارتخانه توان مقابله با این «فضاسازی‌ها» را ندارد.

امروز مرتضی سرمدی به ایسنا گفت: «اگر فقط سه مصداق فعالیت مجرمانه یعنی قاچاق کالا، قاچاق مواد مخدر و یا قاچاق سوخت را در نظر بگیریم، براساس آمار موجود، در سال حدود ده و یا پانزده میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، البته این رقم پس از مبارزه بی‌امان دولت و نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی با قاچاق کالا از مبلغ ۲۵ میلیارد دلار به این رقم رسیده است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا