گوناگون

اجلاس دو روزه اتحادیه آفریقا به کار خود پایان داد

یازدهمین اجلاس فوق العاده سران ۵۵ کشورعضو اتحادیه آفریقا که با محور اصلاح ساختاری این سازمان منطقه ای در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی برگزار شده بود، به کار خود پایان داد.

به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر(واج) ، دراین اجلاس مسائلی مانند اصلاح ساختار اتحادیه آفریقا، کاهش هزینه ها و روش تامین منابع مالی آن، کاهش تعداد برخی کمیته ها، استقلال مالی و مجازات و تحریم برخی کشورها به دلیل بی توجهی به مصوبات این اتحادیه و افزایش مشارکت جوانان به میزان ۳۵درصد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
«پل کاگامه » رئیس اتحادیه آفریقا در جلسه افتتاحیه این اجلاس گفت، حوادث و تحولات اخیر در منطقه و جهان، شتاب در اصلاح اتحادیه آفریقا را ضروری کرده است .
وی در ادامه با استقبال از رفع تحریم های شورای امنیت ضد اریتره که از سال ۲۰۰۹ اعمال شده بود، گفت، این امر به نفع منطقه شاخ آفریقا است.
رئیس اتحادیه آفریقا در پایان این اجلاس نیز با ابراز رضایت از نتایج آن گفت، رهبران کشورهای آفریقایی بر ضرورت فعالیت بیشتر برای ایجاد منطقه آزاد تجاری و همکاری در عرصه های مختلف تاکید کردند.
کاگامه در ادامه سخنان خود از رهبران کشورهای آفریقایی خواست در جهت منافع منطقه وهمچنین کل قاره آفریقا، از برخی خواسته های خود چشم پوشی کنند .
از سوی دیگر «موسی فکی » رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز گفت، رهبران آفریقایی مجموعه مجازات هایی برای برخی کشورهایی که حق عضویت سالانه خود را پرداخت نمی کنند، در نظر گرفته است و ممکن است عضویت برخی از کشورها در این اتحادیه به این دلیل به حالت تعلیق درآید.
وی افزود، کمتر از ۵۰ درصد از کشورها تاکنون حق عضویت خود را پرداخت کرده اند در حالی که وظیفه نخست هر کشورعضو پرداخت حق عضویتش است .
فکی اشاره ای به کشورهایی که به تعهدات مالی خود عمل نکرده اند اشاره ای نکرد.
وی در خصوص تصمیم های اتخاذ شده در این اجلاس نیز گفت، تصمیم های زیادی و از جمله اصلاح ساختار کمیساریای اتحادیه آفریقا اتخاذ شد و قرار است شمار کمیته های آن از ۱۰ به هشت کمیته کاهش یابد و برخی موسسات زیر مجموعه این اتحادیه با هم ادغام شود.
اتحادیه آفریقا سال ۲۰۱۶، پل کاگامه را مامور کرد مقدمات اجرای اصلاحات در این سازمان را برای کارآمدتر کردن آن فراهم و در جهت رهایی از وابستگی به حامیان مالی بین المللی برنامه ریزی کند.
دوره ریاست دوره ای یک ساله پل کاگامه بر اتحادیه آفریقا در ژانویه ۲۰۱۹ پایان می یابد و قرار است «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر ریاست دوره ای این نهاد آفریقایی را برعهده بگیرد.
اتحادیه آفریقا از جمله واژه‌های جدیدی است که از اوایل قرن بیست ویکم وارد ادبیات مناسبات سیاسی جهان شده ‌است. اتحادیه آفریقا در واقع نهاد جایگزین سازمان وحدت آفریقا است که به هدف بالابردن صلح، اتحاد و همکاری بین کشورهای آفریقایی بنیان نهاده شد و در حال حاضر ۵۵ کشور قاره آفریقا عضو آن هستند.
مقر اصلی این سازمان در آدیس آبابا پایتخت کشور اتیوپی قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا