گوناگون

کشاورزان شرق اصفهان خواهان رسیدگی به مشکلات خود شدند

شماری از کشاورزان شرق اصفهان روز چهارشنبه با اجتماع در مهدیه وجاره این منطقه خواهان رسیدگی مجدد به مشکلات معیشتی و تخصیص حقابه خود از زاینده رود شدند….
به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان در گفت و گو با ایرنا افزود : این کشاورزان از شنبه ۳۱ شهریور تراکتورهای خود را در مناطق اصفهان تجمیع کرده اند.
اسفندیار امینی پرداخت نشدن خسارات خشکسالی و اجرایی نشدن مصوبه های شورای عالی آب را دلایل اجتماع کشاورزان اعلام و اضافه کرد : شورای عالی آب با امضای رئیس جمهور ابلاغ می شود اما اجرا نمی شود.
وی با بیان این که قوه قضائیه باید به این موضوع رسیدگی کند ، ادامه داد : مردم و کشاورزان از مدعی العموم انتظار دارند به مشکل آنها رسیدگی کند.
امینی با بیان این که فقط با آمدن دادستان و گفت و گو با کشاورزان مشکل آنها حل نمی شود، گفت: سازمان ن مسوول مربوط فقط نظاره گر قضایا هستند و هیچ اقدامی برای این کشاورزان انجام نمی دهند.
به گفته وی وزیر جدید نیرو با سیاست های جدیدی که در این وزارتخانه در پیش گرفته بدنبال تغییر مصوبات قبلی شورای عالی آب هستند.
دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد : کشاورزان تصمیم گرفته اند بدنبال مسیر رودخانه حرکت کنند و همانند جلوگیری از اجرای پروژه بن- بروجن، به هر طریق ممکن، از برداشت حق آبه ها جلوگیری کنند.
وی تصربح کرد : تاکنون بارها به نهادهای و نزد مسوولان رفته اند اما به نتیجه ای نرسیده اند و نا امیدی محض بین کشاورزان شرق اصفهان بوجود آمده است.
امینی گفت: در اجتماع امروز کشاورزان شرق اصفهان حدود سه تا چهار هزار نفر حضور داشتند که ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر آنها را کفن پوشان تشکیل می دادند.
به گزارش ایرنا، کشاورزان شرق اصفهان در فروردین امسال و روزهای پایانی سال گذشته در چند نوبت با حضور در خیابان ها مختلف شهر اصفهان خواهان تخصیص حقابه خود از زاینده رود شدند.
مناطق شرق اصفهان متشکل از شهرها و مناطقی از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، اغلب مردم این مناطق به کشاورزی اشتغال دارند، اما خشکسالی، آنان را در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار داده است.
طبق مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود، با توجه به اینکه ذخیره آب در سد زاینده رود به کمترین میزان طی ۵۰ سال اخیر رسیده است، امکان بازگشایی زاینده رود و توزیع آب کشاورزی در سال زراعی جاری وجود ندارد.
کاهش بارش در سال زراعی جاری در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود،باعث شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود نیز به حداقل خود برسد.
زاینده‌ رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته در دهه های اخیر به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
حوضه زاینده رود در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری قرار گرفته که ۹۳ درصد از مساحت و ۹۸ درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و ۷ درصد از مساحت و ۲ درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا