گوناگون

برنامه دولت فرانسه برای لغو آموزش رایگان

با برنامه دولت امانوئل ماکرون دانشگاه های فرانسه دیگر مانند سابق برای دانشجویان غیراروپایی مجانی نخواهد بود.

پایان تحصیل مجانی در دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان غیراروپایی

پیش از این دانشجویان خارجی مانند دانشجویان فرانسوی دوره کارشناسی تنها مبلغی حدود ۱۷۰ یورو برای ورود سالانه به دانشگاه می پرداختند. اما دولت فرانسه تصمیم گرفته است که از سال تحصیلی آینده ۲۰۱۹-۲۰۲۰ هزینه ثبت نام سالانه در مقطع لیسانس را برای آنها از ۱۷۰ یورو به ۲۷۷۰ یورو افزایش دهد.

هزینه ثبت نام سالانه برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که پیشتر بین ۲۴۳ یورو تا ۳۸۰ یورو در سال بود به ۳۷۷۰ یورو در سال افزایش خواهد یافت.

سال گذشته امانوئل ماکرون پروژه پولی کردن دانشگاه های فرانسه را در اولویت برنامه های دولت قرار داد که البته با اعتراض و اعتصاب های طولانی مدت دانشجویان و استادان این پروژه به حالت تعلیق درآمد. اما از آنجایی که دولت براین باور است که تعداد دانشجویان خارجی و همبستگی آنها در اعتراض به پروژه جدید کمتر از دانشجویان فرانسوی است، این پروژه را بزودی به پارلمان می برد و از آنجایی که اکثریت نمایندگان پارلمان حامی دولت هستند این طرح احتمالا رای خواهد آورد.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه می گوید دانشجویان زیادی خارج از قاره اروپا برای تحصیل به فرانسه می آیند و ما به این نتیجه رسیدیم برای بهبود وضعیت دانشگاه های دولتی باید بنوعی بودجه دانشگاه ها را تامین کنیم. نخست وزیر فرانسه پیش تر هم گفته بود همانگونه که والدین دانشجویان فرانسوی با پرداخت مالیات در زندگی خود بنوعی هزینه دانشگاه فرزندانشان را تامین کرده اند، دانشجویان خارجی نیز باید برای دانشگاه های فرانسه به نوعی هزینه ای پرداخت کنند.
یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا