گوناگون

تا وقتی رژیم ولایت فقیه هست، پولشویی هم هست

در واکنش به بحث‌ها و دعواهای لفظی شدیدی که پیرامون مسئلۀ پولشویی در جمهوری اسلامی به راه افتاده، روحانی امروز گفت که مسلماً در ایران پولشویی و انواع فساد وجود دارد…

در هفتۀ اخیر، بخصوص بعد از آن که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روحانی، صریحاً گفت که کسانی در ایران پولشویی می‌کنند، مجادلات تندی به راه افتاد و جناح اصولگرا حتی ظریف را تهدید به استیضاح کرد.

روحانی در ارتباط با بحث پولشویی گفت: “مسایل خیلی روشن است. همه باید تلاش کنیم تا مفاسد را کم کنیم و راه پولشویی را ببندیم. چرا اینقدر جر و بحث می‌کنیم؟”

به گزارش رادیو فرانسه، روحانی گفت: “آیا کسی که در این منطقه مواد مخدر می‌فروشد، پولش کثیف نیست؟ و آیا این پول کثیف در کشور و منطقۀ ما وجود ندارد؟”

روحانی تأکید کرد که تا وقتی مواد مخدر هست، پول کثیف و پولشویی هم هست.

قوه قضائیه به ظریف ده روز فرصت داد

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ده روز فرصت دارد، مدارک و مستندات خود را در باره پولشویی در ایران به قوه قضاییه ارائه کند. مجلس هم در حال تدوین طرحی برای استیضاح محمد جواد ظریف است.

خبرگزاری فارس نوشت، این اقدام “بر اساس رویه جدید قوه قضائیه” صورت گرفته است. طبق این “رویه جدید” اگر کسی ادعایی در خصوص وقوع جرم در ایران داشته باشد، موظف است که ظرف ده روز ادعای خود را نزد دادستانی مستند کند.

این در حالیست که سفیر جمهوری اسلامی در لندن در حمایت از ظریف اظهار داشت که مسئولان حکومتی در ایران سال‌هاست اطلاعات دقیقی در مورد میزان پولشویی در کشور دارند.

بعیدی‌نژاد در توییتر خود نوشت: مسئولین ذیربط سال‌هاست با رصد مبادی قاچاق، اطلاعات دقیقی در خصوص میزان پولشویی سودهای غیرقانونی که وارد چرخه اقتصادی می‌شوند در دست دارند. در ایران قاچاق مواد مخدر سالانه سه میلیارد دلار، قاچاق سالانه کالا و ارز ۱۲.۶ میلیارد دلار و قاچاق سوخت چهل میلیون لیتر در روز اعلام شده‌اند.

در روزهای اخبر اصولگرایان مخالف لوایح پولشویی و دستگاه قضایی حملات تندی علیه ظریف راه انداخته‌اند.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به طور تلویحی اظهارات ظریف، مبنی بر وجود پولشویی گسترده در جمهوری اسلامی را همچون «خنجری» دانست که به «قلب نظام» فرو رفت.

همزمان رئیس کمیسیون اقتصادی در صحن علنی مجلس ولایت گفت: آقای ظریف با رویکرد نسجیده‌ای حرفی را زده که پیش از هر چیز نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال برده است.

از سوی دیگر یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز از تدوین تقاضای استیضاح وزیر امور خارجه خبرداد و گفت: تقاضای استیضاح «محمد جواد ظریف» به دلیل ارائه نکردن مدارک خود درمورد پولشویی تدوین شد و امضاهای آن از امروز جمع آوری می شود.

پیش تر محمد صدر، معاون سابق وزیر خارجه جمهوری اسلامی و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد مخالفت دلواپسان با لایحه مبارزه با پولشویی گفته بود: مخالفان این نکته را درک نمی‌کنند که تصویب نشدن سی.اف.تی ممکن است مقدمات سقوط جمهوری اسلامی را فراهم کند. زیرا فشار اقتصادی وحشتناکی به مردم وارد می‌شود که قابل مقایسه با جنگ نیست.

تهمتی بزرگ به نظام

اظهارات اخیر ظریف با موجی از حملات شدید دلواپسان مواجه شد. برخی این اظهارات را “تهمتی بزرگ به نظام” و “بازی در زمین دشمن” خواندند.

از جمله محمد دهقان گفت: اقای ظریف شما با مطالب نسنجیده و ناپخته آبروی جمهوری اسلامی را بردید و اگر امیدی هم برای خارج شدن ایران از لیست سیاه FATF وجود داشت با این اتهام زشت و ناروا آن امید را هم از بین بردید. اکنون ما چطور باور کنیم که سینه چاک کردن شما برای وادار کردن کشور به قبول این کنوانسیون استعماری برای خارج شدن کشور از لیست سیاه بوده است. شما که با این اتهام به رفتار ظالمانه و نادرست FATF مشروعیت بخشیدید و فکر نمی‌کنم که حتی وزیر امور خارجه آمریکا و سایر دشمنان ما اینگونه کشور را متهم به پولشویی کرده باشند.

وی افزود: ما نه تنها این اقدامات [راه‌های غیررسمی فروش نفت] را که برای دور زدن تحریم‌ها توسط افراد نزدیک به وزارت نفت و بانک مرکزی در دولت‌های مختلف در جنگ اقتصادی با آمریکا انجام می‌شود را پولشویی نمی‌دانیم بلکه این کار را اقتدار جمهوری اسلامی در این جنگ تلقی می‌کنیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا