گوناگون

کشمکش‌های صربستان و کوزوو رو به افزایش است

کشمکش‌های سیاسی بین صربستان و کوزوو پس از عدم موفقیت کوزوو برای عضویت در سازمان پلیس بین‌الملل (اینترپل) سیر صعودی را طی می‌کند و بروکسل در این راستا طرفین را به ادامه مذاکرات فراخوانده است….

به گزارش ایرنا به نقل بلگراد، کوزوو در دو مرحله رأی‌گیری برای عضویت در سازمان پلیس بین‌الملل (اینترپل) که روز سه‌شنبه(۲۰ نوامبر-۲۰آبان) در مجمع عمومی این سازمان در دبی برگزار شد، موفق به کسب حمایت اکثریت اعضای این سازمان نشد. آلکساندر ووچیچ رئیس‌جمهور صربستان در یک همایش خبری در بلگراد پس از شکست کوزوو در رأی‌گیری برای عضویت در اینترپل گفت که صربستان بدون قدرت و هزینه زیاد موفق شد در برابر قدرت‌های بزرگ جهان مبارزه کند و آزادی، حاکمیت و استقلال خود را حفظ کند. رئیس‌جمهور صربستان بر رسیدن به تفاهم با آلبانیایی‌تباران در حل‌و‌فصل مساله کوزوو تاکید کرد. ایویتسا داچیچ وزیر امورخارجه صربستان نیز در این همایش خبری موفق نشدن کوزوو در رأی‌گیری برای عضویت در سازمان پلیس بین‌الملل را موفقیتی بزرگ برای صربستان و مردم این کشور دانست و گفت: کوزوو عضویت در سازمان پلیس بین‌المللی را به منظور مبارزه علیه گروه‌های جنایی نمی‌خواست، بلکه تلاش داشت که نشان بدهد کوزوو مانند کشور با صربستان برابر است. داچیچ، نتیجه عالی رأی‌گیری در مجمع عمومی سازمان پلیس بین‌الملل در دبی را نشان‌دهنده تغییرات وضعیت در فضای سیاسی بین‌المللی و تغییرات سیاسی صربستان در صحنه بین‌المللی دانست. وی همچنین تاکید کرد که هیچ ‌اقدامی را با زور و بدون توافق با صربستان در مساله کوزوو نمی‌توان حل‌و‌فصل کرد.

درخواست کوزوو برای عضویت در اینترپل نیز در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ مورد قبول اکثریت اعضای این سازمان بین‌المللی قرار نگرفته است. برای اینکه درخواست عضویت کشوری در اینترپل پذیرفته شود، نیاز است که دوسوم اعضای این سازمان به کشور درخواست‌کننده رأی موافق بدهند. سازمان پلیس بین‌الملل ۱۹۲ عضو دارد. پلیس بین‌الملل یا اینترپل، سازمانی بین‌المللی است که برای مبارزه با مجرمان بین‌المللی و برقرار کردن امنیت عمومی کشورهای عضو تاسیس شده است. این سازمان بین‌المللی در سال ۱۹۲۳ در وین پایتخت اتریش بنیان شد. همچنین به این موضوع اشاره می‌شود که در آبان‌ماه ۱۳۹۴ درخواست کوزوو در مجمع عمومی یونسکو مورد قبول واقع نشد. صربستان که بر اساس قانون اساسی خود و قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت سازمان ملل کوزوو را استان جنوبی خود می‌داند از هرگونه ابزار سیاسی و حقوقی در ممانعت از عضویت کوزوو در سازمان‌های بین‌المللی استفاده می‌کند. به رغم مذاکرات متعددی که بین بلگراد و پریشتینا به سرپرستی مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شده، مواضع صربستان و کوزوو به یکدیگر نزدیک نشده و مرتب اغتشاش‌هایی بین طرفین وجود دارد. کوزوو با حمایت بیشتر کشورهای غربی به خصوص آلمان و ۲۵ کشور عضو اتحادیه اروپا تلاش دارد که با عضویت در نهادهای بین‌المللی بتواند اعلام استقلال خود را برای راه یافتن به سازمان ملل به‌عنوان عضو دائم در این سازمان بزرگ بین‌المللی به مرحله پایان برساند. عضویت کوزوو در سازمان ملل متحد با وجود اینکه بیش از یکصد کشور آن را به‌عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته‌اند، در حال حاضر با وجود حمایت راسخ جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه از حاکمیت و تمامیت ارضی صربستان، به امری غیرممکن تبدیل شده است. با این توصیف می‌توان گفت که تنها راه بازشدن این گره کور، به تفاهم رسیدن بلگراد و پریشتینا است آن هم به این شرط که نتیجه این تفاهم «برد-برد» باشد، نه اینکه یک طرف برنده مذاکرات و طرف دیگر بازنده باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا