فرهنگی

فرهنگیان به سختی زندگی می‌کنند

حقو‌قشان کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد. حقوقی که فرهنگیان در مقابل تکان‌های اقتصادی دریافت می‌کنند، کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد…

محمد بیرواند (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص اعتراضات اخیر معلمان به وضعیت کاری خود گفت: اقتصاد ما در طول امسال در نواسات زیادی بود و هر لحظه افرایش قیمت داشتیم. اگرچه در فروردین امسال حداقلی به حقوق معلمان اضافه شده بود، اما در مقابل این همه شوک و نوسانات اقتصادی اصلا جواب نمی‌دهد، ضمن اینکه برای معلمان نه مقدور و نه میسر است که بخواهند به شغل دیگری روی بیاورند.

عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی به شرایط دشوار معیشتی فرهنگیان اشاره کرد و گفت: حقوقی که فرهنگیان در مقابل تکان‌های اقتصادی دریافت می‌کنند، کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد و اعتراضشان در همین راستا بوده‌ است، ما هم به دولت تذکر دادیم که باید حقوقق بگیران را به طور ویژه ببینند. به نظرم باید امسال قبل از ورود به بودجه سال ۹۸ سهم این نواسات لحاظ شود، زیرا زندگی فرهنگیان سخت شده و به سختی زندگی‌شان را می‌گذارنند، بنابراین دولت باید حتما طی همین امسال حقوق‌بگیران و به ویژه فرهنگیان را بیشتر ببیند و به آنها توجه کند.

وی همچنین درباره استیضاح وزیر علوم و وزیر آموزش و پرورش گفت: طبق شنیده‌ها در مجلس برای استیضاح وزیر علوم امضا جمع کردند و فکر می‌کنم برای استیضاح او امضای بیشتری جمع شده باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: استیضاح باید آخرین اقدام مجلس باشد، بنابراین نباید به خاطر کمترین خللی که مشاهده می‌شود، شخص استیضاح شود و این به صلاح نیست.

او درباره عملکرد وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: من بر این باورم آموزش و پرورش با توجه به وضعیت موجود آنچه که در چنته داشته، انجام داده و تلاشش را می‌کند و با وجود اینکه با مسائل اقتصادی مواجه هستیم، اما تلاش خود را با حداقل‌هایی که دارد، انجام می‌دهد و در مجموع با این شرایط اقتصادی تلاش‌های آموزش و پرورش بد نبوده است و از نظر سایر حوزه‌های پرورشی و آموزشی هم تلاش‌هایی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: من معتقدم اگر بخواهیم عملکرد آموزش و پرورش را بررسی کنیم هنوز با ایده‌آل‌ها فاصله داریم و باید راه زیادی را برویم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره نظام رتبه‌بندی نیز گفت: من در سفری که با وزیر آموزش و پرورش داشتم دیدم که جدیت او در اجرای رتبه بندی کمتر از ما نیست. البته ممکن است موانعی مثل تامین اعتبار و بودجه سر راه باشد و باید این تامین اعتبار صورت بگیرد، از طرف دیگر لایحه رتبه‌بندی از طرف آموزش و پرورش به دولت ارائه شده و کار آن در کمیسیون رو به اتمام است و یکی از محور های استیضاح وزیر هم همین است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا