اخبار

دورجدید گفت‌وگوهای سیاسی ایران و اتحادیه اروپا

چهارمین دور گفت‌وگوهای عالی رتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا در حالی برگزار می‌شود که مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی برای رسیدن به سازوکار ویژه مالی با نتیجه مشخص همراه نبوده است.

قانون : معاون سیاسی وزیر امور خارجه از دو واقعه مهم در روابط ایران و اروپا خبر داد و توضیح داد: یکی از آن‌ها سومین سمینار همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا و دیگری چهارمین دور گفت‌وگوهای عالی رتبه سیاسی ایران با این اتحادیه است. سید عباس عراقچی روز یک‌شنبه در حساب توییتری خود نوشت: در اوج تحریم‌ها و فشارهای آمریکا، فردا دو‌ واقعه مهم در روابط ایران و اروپا در بروکسل اتفاق می‌افتد. وی در ادامه نوشت: سومین سمینار «همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا» با حضور صالحی و «چهارمین دور گفت‌وگوهای عالی رتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا» با مسئولیت این‌جانب و خانم اشمید این دو واقعه مهم است.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی و معاون رییس‌جمهوری، چهارم آذردر راس هیاتی برای حضور در سومین سمینار عالی‌رتبه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا که ۵ و ۶ آذر برگزار می‌شود، راهی بروکسل، پایتخت کشوربلژیک شد.

این سمینار اولین نشست همکاری‌های هسته‌ای ایران و اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه این کشور علیه ایران است. قرار است هلگا اشمید، معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این سمینار سخنرانی کنند.

ظریف: احتمال بازگشت به غنی سازی همیشه وجود دارد.از سوی دیگر، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش شبکه خبری رای نیوز ۲۴ ایتالیا در باره اینکه آیا شما به عقب بر می گردید و غنی سازی را از سر خواهید گرفت؟ گفت: این یک احتمال است. البته ما حق آن را داریم چرا که آمریکا توافق (برجام) را نقض کرد.

علاوه بر این؛ به گزارش ایسنا، همچنین قرار است در نشست افتتاحیه این سمینار هلگا اشمید و سید عباس عراقچی معاونان ظریف و موگرینی و نیز بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی سخنرانی کنند…

در این سمینار دو روزه نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در خصوص توسعه همکاری‌های هسته‌ای و پیگیری تصمیمات اتخاذ شده در سمینار های قبلی به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

یادآور می‌شود بر اساس ضمیمه ۳ برجام، پروژه‌های متعددی مورد توافق همکاری‌های دو طرف بوده که از جمله آنها می‌توان به پروژه استرس تست نیروگاه بوشهر و همچنین همکاری در ایجاد مرکز عالی ایمنی هسته‌ای با سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا، اشاره کرد که در این نشست دو روزه پیگیری می‌شود…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا