گوناگون

در مذاکرات عراقچی و اشمید از پیشرفت‌ روابط ایران و اروپا استقبال شد

چهارمین دور گفت‌وگوهای عالی‌رتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا روز دوشنبه با حضور معاونان ظریف و موگرینی برگزار شد. سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که هفته جاری به منظور شرکت در سومین سمینار همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا با حضور علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران به بروکسل سفر کرده بود بعد از حضور و سخنرانی در این سمینار‌ در مذاکرات دوجانبه با هلگا اشمید آخرین تحولات روابط دو طرف در حوزه‌های مختلف و نیز پیشرفت‌ها و تحولات در مذاکرات میان ایران و سه کشور اروپایی و اجرای برجام را بررسی کردند…

صفحه نمایندگی ایران در اتحادیه اروپا در توئیتر نوشت: عراقچی و اشمید روز دوشنبه در بروکسل در چارچوب همکاری‌های مشترک دیدار کردند و در این دیدار از پیشرفت‌های به دست‌ آمده استقبال شد و بر سر برنامه‌های سال آینده توافق کردند. اما هلگا اشمید در ابتدای سخنانش برگزاری این سمینار را نشان‌دهنده حمایت قوی اتحادیه اروپا از برجام توصیف کرد و گفت: تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به اجرای کامل برجام متعهد هستند. وی گفت: ما از چالش‌‌هایی که بازگشت تحریم‌‌های آمریکا ایجاد کرده است آگاهیم و موضع ما در بسیاری از بیانیه‌‌ها در بالاترین سطوح کاملا روشن بوده است.
اشمید تصریح کرد که موضع اروپا فقط در حرف نیست و در این رابطه، به بیانیه اخیر طرف‌های اروپایی برجام در حمایت از این توافق و تلاش برای راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران اشاره کرد.
وی گفت: پیام ما روشن است؛ مادامی‌که ایران به تعهداتش در قالب برجام عمل کند، چنانچه سیزدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این مساله را تایید می‌کند، ما هم به اجرای کامل برجام متعهد می‌مانیم. این سیاستمدار اروپایی گفت: لغو تحریم‌ها بخش مهمی از برجام است اما توافق هسته‌ای ایران بیش از آنکه یک سند اقتصادی باشد باید جلوی رقابت تسلیحات هسته‌ای در منطقه را بگیرد. «در واقع برجام قراردادی است که در امنیت خاورمیانه، اروپا و دنیا سهم دارد.» دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اظهاراتش ضرورت همکاری‌های هسته‌ای ایران و اروپا در چارچوب ضمیمه ۳ برجام را مورد توجه قرار داد و آن را بخش کلیدی این توافق خواند. وی گفت: من قویا معتقدم که هر اقدامی در راستای اجرای ضمیمه ۳ برجام گامی مثبت است و از این فرصت استفاده می‌کنم و از تمام شرکا می‌خواهم که به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه دهند. وی افزود: اینک گام بعدی برای ایران این است که به کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط بپیوندد و روند تصویب قوانین در این رابطه را در داخل به جریان بیندازد تا به‌طور کامل از ظرفیت‌های ضمیمه ۳ برجام بهره‌مند شود. اشمید عنوان کرد که اقدامات ایران در این رابطه، فضای همکاری برای شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در ایران را تسهیل می‌کند. وی سخنان خود در این نشست را با بیان حمایت مجدد از برجام به پایان برد و افزود: این توافق منجر به ایجاد همکاری در زمینه‌هایی شده است که در گذشته امکان آن وجود نداشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا