گوناگون

حناچی رسماً شهردار تهران شد

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور سرانجام حکم پیروز حناچی شهردار جدید تهران را به او تحویل داد. حکم او با تأخیر صادر شد و اعتراض گروهی از نمایندگان مجلس را برانگیخته بود…

به گزارش سایت زمانه،مراسم تحویل حکم پیروز حناچی پنج‌شنبه ۸ آذر با حضور محسن هاشمی رئیس و دیگر اعضای شورای شهر تهران برگزار شد.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی درباره تأخیر در اعطای حکم شهردار جدید تهران گفت: «تأخیری در این زمینه پیش نیامد و کارها در موعد قانونی انجام شد؛ اما برخی از روی شوق و اشتیاق چیزهایی نوشته‌اند ولی واقعیت این است که این کار باید مسیر اداری‌اش را طی می‌کرد. البته در این مسیر نیز بایستی از قوانین تفاسیری می‌شد و استمدادها به اجماع می‌رسید که این موضوع طبیعتا زمانی را می‌طلبد.»

پیروز حناچی نیز در این مراسم گفت: «مشکلات تهران یک شبه به وجود نیامده بلکه از حدود ۵۰ سال پیش ایجاد شده است. به همین منظور باید تلاش کنیم در ابتدا به مشکلات اضافه نکنیم و بعد از آن با حمایت دولت و کمک مردم مشکلات حل شود.

او همچنین بر توسعه حمل و نقل عمومی تأکید کرد.

روز گذشته (چهارشنبه) سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور از تفاهم وزارت کشور و وزارت اطلاعات بر سر انتصاب پیروز حناچی به شهرداری تهران خبر داد.

روز سه‌شنبه ۶ آذر، ۲۵ نماینده مجلس درباره تعلل در اجرای حکم شهردار تهران به وزیر کشور تذکر دادند. حسن خلیل‌‌آبادی، از اعضای شورای شهر تهران نیز گفته بود: «پاسخ استعلام وزارت کشور از وزارت اطلاعات در مورد پیروز حناچی چندپهلو بوده بنابراین وزارت کشور بر اساس آن حکمی صادر نکرده است.»

علی اعطاء، سخنگوی شورای شهر تهران، دوشنبه ۵ آذر درباره آخرین وضعیت حکم پیروز حناچی، شهردار منتخب تهران گفته بود که صدور این حکم با «تنگناهایی» روبه‌رو بوده است.

شایعاتی وجود داشت مبنی بر این‌که به دلیل عضویت برادر حناچی در سازمان مجاهدین خلق، وزارت اطلاعات با انتصاب او به‌عنوان شهردار تهران مخالف بود.

اعضای شورای شهر تهران صبح سه‌شنبه ۲۲ بهمن پیروز حناچی را با ۱۱ رأی به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کردند. بنیاد باران حمایت محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران از حناچی را تکذیب کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا