اجتماعی

سازمان ملل: در حمله هوایی آمریکا به هلمند ۲۳ غیرنظامی کشته شدند

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) درباره حمله هوایی آمریکا در روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر / ۶ آذر به ولایت هلمند افغانستان گزارشی منتشر کرد و گفت در این حمله ۲۳ غیرنظامی کشته شدند که بیشتر آن‌ها زنان و کودکان بودند…

به‌گزارش رویترز، یوناما جمعه ۳۰ نوامبر / ۹ آذر در بیانیه‌ای گفته است: «یافته‌های اولیه نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق قربانیان زنان و کودکان هستند.»

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان افزوده است که بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته ۱۰ کودک و ۸ زن کشته و سه تن دیگر، از جمله یک پسر ۸ ساله مجروح شده‌اند.

حمله هوایی آمریکا به ولایت هلمند در چارچوب عملیات علیه نیروهای طالبان سه‌شنبه شب گذشته رخ داد. این عملیات با نیروهای افغانستان به‌طور مشترک انجام شد اما یوناما می‌گوید حمله هوایی را نیروهای خارجی انجام داده‌اند.

ارتش آمریکا نیز از آغاز تحقیق درباره این حمله هوایی خبر داد.

به گزارش رادیو زمانه، در جریان این حمله یک بالگرد به ساختمان‌هایی در منطقه گرمسیر در جنوب افغانستان آتش گشود. ساکنان محلی از کشته شدن دست‌کم ۳۰ نفر خبر داده‌اند.

به‌گفته سازمان ملل در مدت ۹ ماهه‌ نخست سال جاری میلادی شمار قربانیان غیرنظامی در حملات هوایی در افغانستان ۶۴۹ نفر بوده که این تعداد از سال ۲۰۰۹ که به‌طور منظم آمار تلفات جنگ افغانستان ثبت می‌شود بالاترین آمار بوده است.

کودکان ۵۵ درصد از مجموع قربانیان حملات هوایی در این مدت را تشکیل می‌دهند.

در ۹ ماهه‌ نخست سال جاری میلادی دو هزار و ۷۹۸ نفر در حملات هوایی کشته و ۵ هزار و ۲۵۲ نفر زخمی شده‌اند.

یوناما در آخرین گزارش خود در ماه اکتبر اعلام کرد که در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی ۸۰۵۰ غیرنظامی قربانی درگیری‌های نظامی شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا