گوناگون

آخرین وضعیت پرداخت حقوق کارگران

کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه روز گذشته در بیست و هفتمین روز از اعتراضات خود مقابل فرمانداری شوش حاضر شدند. با این حال حقوق دوماه کارگران زیر دیپلم پرداخت شده و مدیرعامل جدید این شرکت نیز مشخص شده است. غلامرضا شریعتی، استاندار درباره آخرین وضعیت پرداخت حقوق کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران اظهار داشت: حقوق دو ماه کارگران زیردیپلم گروه ملی پرداخت شد و حقوق کارگران دارای مقطع فوق‌دیپلم و کارشناسی نیز در حال پرداخت بوده و هیچ گونه مورد خاصی نیست.استاندار خوزستان درباره بازداشتی‌های مربوط به هفت‌تپه توضیح داد: این موضوع مربوط به دستگاه‌های قضایی و امنیتی بوده است. این دستگاه‌ها در حال بررسی موارد خاص بوده و اقداماتی در صورت صلاح‌دید انجام می‌دهند…

مدیرعامل جدید نیشکر هفت تپه معرفی شد

کیومرث کاظمی روز گذشته در آیینی با حضور تعدادی از مسئولان استانی و شهرستانی و نمایندگان کارگران به عنوان مدیرعامل جدید شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه معرفی شد. عدنان غزی با بیان اینکه مشکل بیمه کارگران رفع شده است، افزود: مشکل طرح طبقه بندی مشاغل و شوراهای اسلامی کار از سوی اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در دست بررسی است و به‌زودی نتیجه آن اعلام می شود. وی با تاکید بر اینکه برای رفع مشکلات کارگران هفت تپه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌شود، از کارگران خواست سر کار خود بازگردند تا روند تولید کارخانه با مشکل مواجه نشود.

مشاغل هفت تپه سخت و زیان‌آورند

سیدنور محمدپور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان نیز گفت: ظرف یک ماه آینده مشکلات کارگری از جمله طبقه‌بندی مشاغل، بیمه، انتخابات شورای اسلامی کار و دیگر مسائل و مشکلات نیشکر هفت تپه از جمله قرارداد کارکنان و کارگران، حق بن، حق لباس، حق غذا و تشویقی، تنبیه و تشکیل کمیته انضباطی پیگیری و به سرانجام خواهد رسید.وی افزود: تمام مشاغل شرکت نیشکر هفت تپه سخت و زیان آور محسوب می‌شوند. هفت‌تپه از هر چیز دیگری برای من مهم‌تر است و باید همه بدانند این شرکت خانه دوم همه ماست. مالک و مسئولان استانی و شهرستانی از من خواستند مسئولیت این شرکت را بپذیرم و با کمال میل پذیرفتم، پس همه با هم برای رفع مشکلات کارخانه و شکوفایی آن باید کمک کنیم. با اختیار تام مدیریت کارخانه را برعهده گرفتم و فقط در خرید و فروش این شرکت ورود نمی‌کنم؛بنابراین اگر کسی نمی‌خواهد ادامه کار دهد و کارشکنی بکند، جایش در شرکت نیست.

رسیدگی به مشکلات در اولویت است

مدیرعامل جدید شرکت نیشکر هفت تپه با بیان اینکه ۸۰ درصد کارگران شرکت از لحاظ معیشتی وضعیت خوبی ندارند، افزود: صداقت را سرلوحه اقدامات خود قرار خواهم داد و از حقوق کارگران و مدیران پشتیبانی خواهم کرد.وی گفت: کارگران به فکر برداشت نیشکر باشند و به تامین حقوق پرسنل کمک کنند.مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان نیز اظهار داشت: برداشت نیشکر در شرایط کنونی اهمیت فراوانی دارد زیرا اگر به سرانجام نرسد، شرکت تا سال آینده به کما می‌رود. امید بن عباس افزود: دو موضوع اورهال و شروع و نحوه ادامه کار و همچنین رسیدگی به مشکلات کارخانه در اولویت است.

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی خوزستان، مدیران کل انتظامی استانداری و هماهنگی اقتصادی استانداری خوزستان و اعضای شورای تامین شهرستان در آیین معارفه مدیرعامل جدید کارخانه حضور داشتند.

تعیین تکلیف کارگران هفت تپه و فولاد خوزستان در کمیسیون اجتماعی

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس از بررسی مشکلات کارگران هفت تپه و فولاد ملی خوزستان در این کمیسیون خبر داد و گفت که بررسی بیشتر وضعیت کارگران این دو کارخانه به کارگروهی از کمیسیون اجتماعی واگذار شده که قرار است سه‌شنبه هفته جاری گزارشی را ارائه کرده تا در نهایت کمیسیون به راه حلی برای رفع مشکلات برسد.

محمدرضا بادامچی اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی جلسه‌ای با حضور مسئولان مربوطه برای بررسی مشکلات کارگران هفت تپه و فولاد ملی خوزستان برگزار کرد. شرکت ملی فولاد خوزستان شرکتی دولتی بود که در سال ۸۸ به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه امیرمنصور آریا واگذار و بعد از اعدام این فرد این شرکت به بانک ملی واگذار شد.وی افزود:‌ واگذاری به بانک ملی بر اساس اقدامی قهری بوده است که بانک ملی نیز در برهه کنونی از بنگاه‌داری منع شده است، ولی در عین حال تاکید دارد که اگر مجوز انجام اقدامات بیشتر برای بازسازی داده شود، می‌تواند کارهای بیشتری را انجام دهد. البته بانک ملی اعلام کرده که گروه ملی فولاد خوزستان ۵۰ درصد مازاد نیرو دارد؛ یعنی از ۴۹۰۰ پرسنل، ۲۰۰۰ نفر اضافی هستند. همچنین به ۷۰۰ میلیارد تومان پول برای خرید مواد اولیه نیاز دارد. بانک ملی خطوط یک و دو را راه اندازی و حقوق معوقه هشت ماهه را به دو ماه رساند؛ یعنی ۶ ماه را پرداخت کرد.رییس فراکسیون کار با بیان اینکه تاکنون گروه ملی فولاد خوزستان بالغ بر هشت مدیر عامل عوض کرده است، گفت که مدیر عامل شبانه روزی کار می‌کند ولی برای پیشبرد امور به مجوز و اعتبار بیشتری نیاز دارد. قرار شد این موضوع در کارگروه کمیسیون بررسی شود تا بتوان به راهکارهایی رسید.بادامچی درباره‌کارگران هفت تپه گفت: شرکت هفت تپه نسبت به شرکت ملی خوزستان مشکلات آنچنانی ندارد. هفت تپه به بخش خصوصی واگذار شده که اختلافی بین شرکا به وجود آمده و این اختلافات باعث شده که شرکا کنار روند که همین معضلاتی را به وجود آورده است. بنابراین هفت تپه مشکل مالی آنچنانی ندارد و بیشتر اختلاف بین کارفرمایان است. قرار است همه این‌ها در جلسات روز سه‌شنبه مطرح شود تا به راه حلی برسیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا