گوناگون

الیگارشی در رسانه ملی!

ایران می تواند کشوری باشد که نه تنها در منطقه بلکه در جهان نیز حرفی برای گفتن داشته باشد ولی رسیدن به این مهم شروطی دارد. شرایطی که اگر مسئولان به آن پایبند باشند می‌تواند کشور را از این وضعیت خارج کند. یکی از این شرط‌ها، توجه به منافع ملی و دوری از خودخواهی‌های خاص است که متاسفانه در این بازه زمانی جریان‌سالاری به منافع همگانی توسط برخی اقشار اولویت داده می‌شود…

جانمایی‌های تبعیض آمیز

در تازه‌ترین اقدامی که توسط جریان تمامیت‌خواه صورت گرفته و اذهان عمومی را نسبت به عدالت‌محوری مسئولان مخدوش کرده، جانمایی برخی افراد منتسب به جریان‌های تندرو و اقتدارگرا در شبکه سوم سیماست. درهمین حال صبح دیروز در شبکه‌های‌اجتماعی خبری منتشر شد که در آن نام چند فرد به ویژه آقازاده حداد‌عادل به چشم می‌خورد. در خبر آمده بود طی احکامی از سوی میرباقری، معاون رییس سازمان صداوسیما در امور سیما، اعضای شورای اندیشه ورزی شبکه ۳ منصوب شدند. علی اصغرپورمحمدی، میثم نیلی، فریدالدین حداد عادل، سیداحمدعبودتیان وجعفر عبدالملکی در این لیست قرار داشتند. نفر اول یعنی پور‌محمدی که جای خود را به علی‌فروغی از نزدیکان حدادعادل داده بود ، در این لیست قرارگرفت تا شاید بتوانند اذهان را نسبت به شاکله اعضای شورای اندیشه‌ورزی مهندسی کنند ولی در ادامه نام‌هایی به چشم می‌خورد که باید نسبت به حضور آن‌ها نگران بود.

سکاندار رسانه افراطیون

از چهار عضو باقی مانده، میثم نیلی و فریدالدین حداد عادل گزینه‌هایی هستند که جانمایی آن‌ها اعتراض‌های فراوانی را در پی داشته است. میثم نیلی، مدیرمسئول رجانیوز از بنگاه‌های خبری است که نیازی به معرفی ندارد و از طرفی او برادر مقداد نیلی، سردبیر سایت رجا نیوز و از همه مهم‌تر داماد آقای رئیسی است. از دیگر سوابق میثم نیلی می‌توان به مسئولیت امور استان های رئیسی در انتخابات و مدیرعاملی مجمع ناشران انقلاب اسلامی اشاره کرد. نیلی در سال ۹۰ نیز مشکلاتی با مسئولان داشت و به دلیل شکایت علی‌لاریجانی بازداشت شده بود. نیلی در بخشی از سخنانش گفته بود که به‌عنوان رسانه متعهد به آرمان‌های امام(س) و رهبر معظم انقلاب، بر وظیفه روشنگری و فریضه امر به‌معروف و نهی از منکر خود به‌عنوان فلسفه کار رسانه‌ای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی پایدار خواهد ماند.

آقازاده خاص!

اما نفر بعدی که به نظر می‌رسد سهمی از صداوسیما به دلیل ارتباطات فامیلی با فردی به نام غلامعلی حدادعادل دارد و باید در صداوسیما جانمایی شود،فریدالدین حدادعادل زاده۱۳۵۰ در تهران و زمانی رییس شورای سیاست‌گذاری نشریه همشهری جوان و مدرس گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات بود. رسانه‌ها می‌گویند که در سال ۸۷، زمانی که شهرام گیل‌آبادی از مدیریت رادیو جوان صدای جمهوری اسلامی ایران ایران استعفا داد، برخی گمانه‌زنی‌های غیررسمی از مطرح بودن فریدالدین حدادعادل به عنوان جایگزین وی خبر می‌داد ولی دستش به جایی نرسید. فریدالدین حدادعادل همچنین به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری نشریه پنجره که مدیرمسئول آن علیرضا زاکانی بود، کار می‌کرد و مدیریت مدرسه فرهنگ را نیز بر عهده دارد. وی برادرزن سید مجتبی خامنه‌ای است و در گفت‌وگویی در پاسخ به این سوال که رابطه شما با داماد‌تان، حاج آقا مجتبی [خامنه‌ای] چگونه است؟ می‌گوید:«ایشان اخلاقی‌ترین فردی است که من در طول عمرم دیده‌ام. در این۱۳ـ۱۲ سالی که با ایشان هستم هیچ وقت صدای بلند یا کلمه‌ای خلاف ادب از وی نشنیده‌ام. هیچ وقت نشد که خواهرم از ایشان نزد ما گله کند. هیچ زمان هم منزل آن‌ها خشک، تلخ و بی‌روح نبوده است. همان‌گونه که می‌گوید و می‌خندد و با بچه‌ها و جوانان معاشرت می‌کند به همان اندازه جدی، پر‌کار و پر‌تلاش و درسخوان است. تا دو سه نیمه شب مطالعه می‌کند. بسیار اهل مطالعات مذهبی و اخلاقی است. در به‌ کار بردن الفاظ و اظهار‌نظر در مورد اقوال و اعمال افراد بسیار دقیق است. در مورد بدترین دشمنانش هم منصفانه حرف می‌زند».

ماجرای تضاد طبقاتی

هر روز خبر می‌رسد که جوانان به دلایل مختلف به ویژه نبود اشتغال از زندگی عقب می‌مانند و در این مسیر گاهی عده‌ای به نابودی و فساد کشیده می‌شوند ولی از طرفی شاهد آن هستیم که عده‌ای «از ما بهترون» به راحتی با لابی‌هایی که در لایه‌های قدرت دارند در سمت‌های مختلف جانمایی می‌شوند و به کار خود ادامه می‌دهند تا جایی که ناگهان از مدریت‌های کلان کشور سر در می‌آورند. رویه‌ای که سبب شده است در این سال‌ها کشور با مشکلات فراوانی روبه‌رو شود و این مشکلات بیشتر برگرفته از خودبرتربینی اقشاری است که دایم در اظهارات خود ادعا می‌کنند مردم ولی‌نعمت ما هستند ولی زمانی که نوبت به تقسیم غنایم از سفره انقلاب می‌رسد حتی ته‌مانده سفره را نیز جلوی مردم نمی‌ریزند و سعی می‌کنند تا آخرین قطره منافع را بمکند.

لج‌بازی با ملت

اینکه یکی مانند علی‌فروغی که هیچ جایگاهی ندارد و تنها در سابقه او جانمایی در جایگاه انتصابی بسیج سازمان صداوسیما مشاهده می‌شود و بال دیگر پرواز او رابطه سببی با حدادعادل است را روزی به عنوان مدیر یکی از بزرگ‌ترین و حساس‌ترین شبکه‌های صداوسیما یعنی شبکه سه منتصب می‌کنند و این اقدام حاشیه‌های فراوانی به وجود می‌آورد ولی مسئولان امر بدون توجه به خواست مردم جماعتی همفکر با این فرد را به عنوان شورای اندیشه‌ورزی معرفی می‌کنند یعنی دهن کجی به ملتی که امثال حدادعادل وفامیل‌های او هرچه دارند مدیون آن‌ها هستند.

شرم لازم!

باید از این افراد و آن دست‌هایی که باعث رسیدن ناگهانی اشخاصی مانند فریدالدین‌حدادعادل وعلی‌فروغی به جایگاه‌های بالای مدیریتی می‌شوند، پرسید که شب چگونه سر راحت به بالین می‌برید در حالی که بسیاری از جوانان دیگر که صلاحیت بیشتری از شما در زمینه‌کاری مورد نظر دارند ولی متاسفانه فامیل و فرزند برخی نیستند، این روزها پشت ایست‌بازرسی‌های گزینش‌های مختلف متوقف شده‌اند و شاهد گذران ثانیه‌های زندگی‌شان هستند. عدالت به شعار نیست، کاش فردی مانند حدادعادل دست‌کم به شهرتی که برای خود انتخاب کرده‌است توجهی کند و این بی‌عدالتی را که با الیگارشی به راه انداخته است پایان دهد زیرا عاقبت به خیری تنها نصیب با تقوایان خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا