گوناگون

گزارش تکاندهنده از فرونشست بخش‌هایی از تهران

مجله علمی «نیچر» در گزارشی اعلام کرده که بخش‌هایی از تهران سالانه ۲۵ سانتی‌متر نشست می‌کند که یکی از بالاترین رقم‌ها در جهان است…

انتخاب نوشت: نیچر می‌گوید که این تحقیق بر اساس ارزیابی تصاویر ماهواره‌ای بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۷ صورت گرفته و این مشکل در حال گسترش به فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» است.

تحقیق یاد شده که توسط دو پژوهشگر ایرانی- مهدی متقی و محمود حق‌شناس- در موسسه زمین‌شناسی پوتسدام آلمان انجام شده است، می‌گوید که این مشکل بیشتر مربوط به دشت غربی تهران- شامل بخش شهری، شهرک‌های اقماری و زمین‌های کشاورزی- و دشت ورامین است که یک منطقه کشاورزی محسوب می‌شود.

پژوهشگران یاد شده اعلام کرده‌اند که زمین‌های اطراف فرودگاه امام سالانه پنج سانتی‌متر نشست می‌کنند.

این فرونشست، حدود ۱۰ درصد از جمعیت تهران، شهرک‌های اقماری و روستاهای جنوب غربی پایتخت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که مناطق تحت تاثیر نشست زمین در تهران و اطراف آن، در برگیرنده ۱۲۰ کیلومتر خط آهن، ۲۳۰۰ کیلومتر جاده، ۲۱ پل، ۳۰ کیلومتر خط لوله نفتی، ۲۰۰ کیلومتر لوله گاز، ۷۰ کیلومتر خطوط برق فشار قوی و بیش از ۲۵۰ هزار ساختمان است.

تحقیقات بیانگر آن است که این مشکل ناشی از برداشت بی‌رویه آب و خالی شدن سفره‌های زیرزمینی در سال‌های گذشته است.

پایتخت ایران با ۱۳ میلیون جمعیت بزرگترین شهر غرب آسیا است.

صدای زنگ خطر افزایش جمعیت

به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهران، ۱۷ درصد جمعیت ایران (نزدیک به ۱۴ میلیون نفر) در این استان زندگی می‌کند. پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران به نقل از نعمت‌الله ترکی نوشته است: «از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ تراکم جمعیت استان تهران به هزار نفر رسیده، در حالی که میانگین کشوری ۴۹ نفر است.»

ترکی به این اعتبار معتقد است که زنگ خطر افزایش جمعیت در استان تهران به صدا درآمده است. او “تداخل و تمرکز نظام تصمیم‌گیری ملی، استانی و محلی، تعارض و ابهام در مدیریت حریم شهرها و فقدان نظام مدیریت یکپارچه شهر تهران” را از جمله چالش‌های این استان برشمرده است.

همواره گفته شده که امکانات رفاهی در تهران همزمان با تمرکز سیاسی و اقتصادی رشد نیافته است. این نکته در بخشی از سخنان نعمت‌الله ترکی هم بازتاب داشته است: «سرانه تخت بیمارستانی به ازای هر ۱۰ هزار نفر در استان تهران ۷ و در کشور ۱۹ تخت است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا