گوناگون

پیروزی راست افراطی‌ در انتخابات محلی اسپانیا

حزب ملی‌گرای وکس که برای نخستین بار به پارلمان محلی استان اندلس راه یافته‌، به شدت مخالف مهاجران و نیز استقلال کاتالونیاست.

حزب کوچک «وُکس» از جناح راستگرای افراطی در انتخابات محلی استان اندلس اسپانیا پیروز شد.

از زمان مرگ فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور پیشین اسپانیا در سال ۱۹۷۵ و استقرار دموکراسی در این کشور، این نخستین بار است که اسپانیایی‌ها با حضور یک حزب از جناح راست افراطی در صحنه سیاسی مواجه می‌شوند.در انتخابات زودهنگام مجلس استان اندلس واقع در جنوب اسپانیا که روز یک‌شنبه ۱۱ آذر برگزار شد، ۱۲ نماینده از حزب وکس توانستند کرسی‌های این مجلس را تصاحب کنند و به این ترتیب به اقتدار مطلق سوسیالیست‌ها پایان دهند.

حزب ملی‌گرای وکس که در سال ۲۰۱۳ تشکیل شده و نمایندگان آن برای نخستین بار به پارلمان محلی اندلس راه یافته‌اند، به شدت مخالف مهاجران غیرقانونی و نیز استقلال کاتالونیاست. سانتیاگو آباسکال، رهبر این حزب حتی استقلال بودجه‌ای استان‌ها براساس قانون اساسی اسپانیا را قبول ندارد.وکس در حالی در اندلس اقبال یافته که بیشتر شهروندان این استان به طور سنتی طرفدار سوسیالیست‌ها هستند. سوسیالیست‌ها از ۳۶ سال پیش تاکنون همچنان اکثریت را در پارلمان اندلس در اختیار دارند. پیروزی این گروه همچنین شکست سنگینی برای دولت سوسیالیست نخست‌وزیر، پدرو سانچز محسوب می‌شود. به باور کارشناسان سیاسی اسپانیا، یکی از مهم‌ترین دلایل شکست سوسیالیست‌ها در اندلس آن است که از سال ۱۹۸۲ تاکنون آن‌ها نتوانسته‌اند به وعده‌های خود برای کاهش نرخ بیکاری عمل کنند.بر اساس نتایج به دست آمده، حزب سوسیالیست کارگر از ۱۰۹ کرسی پارلمان توانست تنها ۳۳ کرسی را تصاحب کند. این سقوط تاریخی در حالی است که تا پیش از این آن‌ها دست کم ۴۷ جایگاه را در اختیار‌داشتند.
قانون

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا