زحمتکشان

طی روز جاری دستکم ۱۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

نا رضایتی‌ها ادامه دارد و رژیم نتوانسته و نمی‌تواند بر ارادهٔ کارگران غلبه نماید. اکنون مبارزهٔ کارگران نیشکر هفت تپه به شکل‌های دیگر تداوم می‌یابد و امکان فراروئی آن به سطح بالاتر بطور جدی امکان پذیر است. خواست توقف خصوصی سازی و اعمال کنترل و نظارت کارگری بر تولید همچنان مطرح و از جانب کارگران مورد حمایت قرار دارد. اثرهای این اعتصاب از میان نمی‌رود. این اعتصاب پیامدهای ماندگار از خود باقی گذاشته و مرحله‌ای جدید از پیکار جنبش کارگری و سندیکایی را در معادلات سیاسی کشور رقم زده است، که باید در بازگشت ناپذیر ساختن آن یکپارچه و متحد بکوشیم. با توجه به وضعیت کنونی وظیفهٔ اصلی حفظ اتحاد، دوری از تفرقه و تقویت حس اعتماد به نفس و روحیهٔ کارگران اعتصابی برای ادامهٔ مبارزه است…

به گزارش هرانا،روز گذشته، برخی از مردم نیازمند غیرپوششی کمیته امداد و بهزیستی شهرستان هندیجان با تجمع در مقابل کمیته امداد امام این شهر، خواستار توجه دولت و مسئولان به وضعیت اسفناک معیشتی خود شدند.
سهمیه‌های کمیته امداد امام خمینی هندیجان در جذب مردم نیازمند بسیار کم است، بنابراین نمی‌توانند قشر زیادی از مردم را تحت پوشش و چتر حمایتی قرار دهند.
شهرستان هندیجان یکی از شهرستانهای استان خوزستان است.

در اعتراض به تعویق ۱۸ ماه حقوق؛ اعتصاب کارگران قطار شهری اهواز به سومین روز متوالی رسید
نزدیک به ۱۰۰ کارگر پیمانی قطار شهری اهواز صبح امروز (دوشنبه ۱۲ آذر) برای سومین روز متوالی دست از کار کشیده و در کارگاه مرکزی این پروژه عمرانی تجمع کردند.
کارگران قطار شهری اهواز در اعتراض به دریافت نکردن ۱۸ ماه مزد معوقه تجمع کردند. گفته می‌شود در حال حاضر تنها کارگران بخش حراست و نگهبانی که بیش از نیمی از جمعت ۲۰۰ نفری کارگران این پروژه عمرانی را تشکیل می‌دهند، مشغول کار هستند.
معترضان می‌گویند: “تعویق حقوق کارگران پروژه قطار شهری اهواز که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری کیسون مشغول کارند، به ۱۸ ماه می‌رسد و کارفرما به دلیل کمبود منابع مالی از پرداخت آن به کارگران کوتاهی کرده است”.
به گفته کارگران حاضر در تجمع، در حالی شرکت پیمانکاری کیسون به بیش از ۲۰۰ کارگر ۱۸ ماه حقوق پرداخت نکرده است که صبح امروز دو نفر از مدیران این پروژه عمرانی در جمع کارگران حاضر شده و مدعی‌ شده‌اند شرکت پیمانکاری کیسون منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق‌های عقب افتاده کارگران ندارد اما قصد دارد تا پایان ماه جاری (آذر ماه ) دو ماه از معوقات مزدی کارگران را پرداخت کند. همچنین از کارگران خواسته شده است به اعتصاب خود پایان داده و به کارشان بازگردند.

آغاز سومین روز از تجمع کارگران صنایع مفتولی تاکستان
کارگران کارخانه «صنایع مفتولی تاکستان» صبح امروز در سومین روز از اعتراض خود، خواستار رفع مشکلاتشان شدند.
منابع کارگری صنایع مفتولی تاکستان به خبرنگار ایلنا گفتند: “سه روز از اعتراض کارگران کارخانه «صنایع مفتولی تاکستان» می‌گذرد و آنها هنوز منتظرند تا مسئولان درباره پرداخت مطالباتشان کاری انجام دهند”.
این کارگران که تعدادشان حدود ۵۰ نفر است، در ادامه تجمع اعتراضی دو روز گذشته، امروز نیز در محل نگهبانی کارخانه «صنایع مفتولی تاکستان» حاضر شدند.
به گفته یکی از کارگران حاضر در تجمع، شرایط تولید در کارخانه صنایع مفتولی تاکستان بسیار خوب است و بازار فروش خوبی در کشور دارد.
طبق اظهارت وی، این واحد صنعتی بیشترین تولید را در سال جاری به نسبت سال‌های گذشته داشته و از فروش محصولات کارخانه سود خوبی نصیب مالکان کارخانه شده است. با این وجود کارگران از پرداخت نشدن ۶ ماه معوقات مزدیشان بی‌اطلاعند.
سرگردانی کارگران صنایع مفتولی تاکستان برای دریافت معوقات مزدی در حالی ادامه دارد که قرار است امروز (دوشنبه) مدیران و سهامداران اصلی کارخانه درباره مشکلات به وجود آمده، جلسه‌ای را بدون حضور کارگران ترتیب دهند.

تجمع معلولین مقابل سازمان برنامه و بودجه و مجلس
هم‌زمان با روز جهانی معلولان، افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم پیش‌بینی بودجه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در سال ۹۸ روبه‌روی سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی‌تجمع کردند.
صبح امروز هم‌زمان با روز جهانی معلولان (۱۲ آذر) افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم پیش‌بینی بودجه برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در سال ۹۸، روبه‌روی سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند و با سر دادن شعارهای اعتراضی به سمت مجلس شورای اسلامی‌حرکت کردند.
مدیر کمپین معلولان درباره این تجمع اظهار کرد: “برای سال ۹۸ بودجه‌ای درجهت اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان پیش‌بینی نشده است. کل بودجه بهزیستی در سال ۹۷ حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که هزار میلیارد از آن متعلق به معلولان بود”.
بهروز مروتی ادامه داد: “برای سال ۹۸ هیچ بودجه‌ای برای معلولان در نظر نگرفته‌اند؛ درحالی که برآورد و درخواست سازمان بهزیستی برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است”.
مدیر کمپین معلولان درخصوص امکاناتی که در سطح شهر تهران برای تردد معلولان در نظر گرفته شده، گفت: “برای معلولین هیچ امکاناتی در نظر گرفته نشده است. اگر ایستگاه اتوبوس مناسب‌سازی شده باشد، اتوبوس مناسب‌سازی‌شده نداریم. اگر اتوبوس مناسب‌سازی شده باشد، ایستگاه مناسب‌سازی‌شده نداریم و درصورتی که هم ایستگاه و هم اتوبوس مناسب‌سازی شده باشد، رانندگان آموزش لازم را ندیده‌اند و نمی‌توانند به معلولان کمکی کنند”.
وی تصریح کرد: “متروهای ما برای معلولان دسترس‌پذیر نیستند. برخلاف اظهارات مسئولان ۹۰ درصد ایستگاه‌های مترو، طبق مدارک و مستندات آسانسور ندارند”.
این در حالی است که روز گذشته مدیران مترو تهران در ایستگاه مترو امام خمینی (ره) در اقدامی‌نمادین ویلچرنشین شدند تا مشکلات معلولان را در هنگام تردد بهتر درک کنند! مدیران و مسئولان کشور برای دقایقی روی ویلچر می‌نشینند تا معلولان و شرایط زندگی آنان را درک کنند و هرسال در روز جهانی معلولین شعارهای زیبا سر می‌دهند اما در عمل اقدام به مناسب‌سازی واقعی معابر و ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی‌نمی‌کنند.

تجمع سمن‌ها برای بازگشایی نرده‌های چهارراه ولیعصر
چند تن از اعضای سمن‌های مردمی به منظور بازگشایی نرده‌های چهارراه ولیعصر برای تسهیل تردد معلولان و سایر عابران در این چهارراه تجمع کردند.
بعد از ظهر امروز تعدادی از اعضای سمن‌های مردمی همزمان با روز جهانی معلولان به منظور بازگشایی نرده‌های چهارراه ولیعصر برای تسهیل تردد معلولان در این چهارراه تجمع کردند.
این تجمع با حضور کمپین بازچرخ، کراس رایدر، بانوان شهر، باهمستان، سفیران ترافیک، آشتی با شهر، دادشهر، دوچرخه‌سواران شرق، انجمن معلولان باور، کمپین معلولین و دیده‌بان آزار و … به مناسبت رویداد مردمی “شهر بدون مانع” با هماهنگی برخی از اعضای شورای شهر و مدیران حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد.
اخیرا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در راستای تسهیل تردد معلولان، سالمندان، زنان باردار و … خواستار بازگشایی نرده‌های چهارراه ولعیصر در مسیر عابر پیاده شده‌است، که با مخالفت رو به رو شده‌است که در این راستا بعد از ظهر امروز اعضای شورای شهر به همراه مدیران حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و برخی سمن‌های مردمی تصمیم گرفتند، این مطالبه را در قالب رویداد مردمی شهر بدون مانع در روز جهانی معلولان مطرح کنند.

تجمع جمعی از سپرده‌گذاران موسسه کاسپین مقابل مجلس
جمعی از سپرده گذاران موسسه کاسپین در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
این تجمع کنندگان با اشاره به این‌که «مطابق قانون اساسی باید مطالبات به مساوات پرداخت شود» مدعی هستند: “در پرداخت مطالبات به سپرده گذاران موسسه کاسپین تبعیض اعمال شده که قابل پذیرش نیست”.
همچنین آن‌ها پلاکاردی در دست داشتند با این مضمون که “صدای وامداران در مقابل سپرده را بشنوید….”
همچنین آن‌ها با این ادعا که «از آذر ماه سال ۹۵ پول‌های آنها بلوکه شده» می‌گفتند که ارزش پول ملی کاهش یافته است. تکلیف ما سپرده گذاران چیست؟ آیا موسسه کاسپین که مجوز بانک مرکزی را داشت، اعتباری ندارد؟

نبود آب شرب اهالی کوی مهدیس اهواز را به خیابان کشاند
جمعی از ساکنان کوی مهدیس اهواز در اعتراض به آنچه که قطعی مکرر آب شرب و کاهش کیفیت آن بیان کردند، روز دوشنبه برای ساعاتی یکی از خیابان های این محل را مسدود و خواهان رسیدگی مسئولان شدند.
کوی مهدیس محله ای پرجمعیت در اهواز که پس از گذشت بیش از ۲ دهه از ساخت آن همچنان از نبود امکانات اولیه ای همچون دسترسی به آب شرب سالم رنج می برد.
آقای حمداوی یکی از ساکنان کوی مهدیس با اشاره به قطعی مکرر آب شرب این منطقه گفت: “مشکل افت فشار در کوی مهدیس امری همیشگی است اما در روزهای گذشته به مراتب بیشتر شده است”.
وی ادامه داد: “در چهار روز گذشته هر روز حوالی ۹ صبح آب قطع می شود از این رو از صبح زود و پیش از قطع شدن آب اقدام به پرکردن تانکر و دبه های آب می کنیم”.
کیفیت آب شرب اهواز در روزهای اخیر با افت بسیاری روبه رو بوده که این امر سبب نارضایتی شهروندان و همچنین نگرانی آنها از بروز بیماری در نتیجه مصرف این آب شده است.
شهروندان و کاربران فضای مجازی با به اشتراک گذاشتن تصاویر آب شرب گل آلود روزهای اخیر اهواز خواستار پاسخگویی مسئولان آبفا به این وضعیت پیش آمده هستند.
این تجمع در خیابان کوی مهدیس منتهی به جاده مجتمع بنکداران اهواز صورت گرفته بود که پس از گذشت چند ساعت با حضور ماموران انتظامی خاتمه یافت.
پس از جدایی شهرستان کارون از اهواز در ابتدا پل ششم به عنوان مرز دو شهرستان تعیین شد اما پس از درخواست استانداری خوزستان قرار بود مرز این ۲ شهرستان تغییر کند و خیابان جنت به عنوان مرز تعیین شود که در این صورت بخشی از کوی مهدیس و مجتمع بنکداران در حوزه شهرستان کارون قرار می گرفت. تعیین نشدن مرز اهواز و کارون در این سال ها مورد اختلاف بوده و منتظر ابلاغ اصلاحیه از سوی وزارت کشور هستند که این امر تاکنون انجام نشده است.
بر اساس مصوبه هیات دولت و طرح جامع اهواز، کوی مهدیس اهواز پس از سال ها بلاتکلیفی ۲ سال پیش به کلانشهر اهواز واگذار شد، بالغ بر ۴۰هزار نفر جمعیت در کوی مهدیس ساکن هستند.

اعتراض کارگران در شهرداری آبژدان اندیکا، حمیدیه و شهرداری یکی از مناطق آبادان
کارگران شهرداری آبژدان اندیکا، حمیدیه و نیز شهرداری یکی از مناطق آبادان، امروز برای مطالبه حقوق عقب افتاده خود تجمع کردند.
کارگران و کارکنان شهرداری آبژدان اندیکا حدود ۹ماه حقوق نگرفته اند، از این رو دوشنبه برای سومین روز متوالی در مقابل این شهرداری تجمع کردند.
شهردار آبژدان اندیکا روز گذشته ضمن تایید مطالبات این کارگران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: “از زمان مصوبه مجلس و تقسیم ارزش افزوده براساس جمعیت شهرها ، برخی از شهرداری های کوچک از جمله آبژدان با کاهش چشمگیر اعتبار ارزش افزوده مواجه شده اند”.
وی ادامه داد: “شهرداری آبژدان ۵۵نفر نیرو دارد که ماهانه حدود ۳۰۰میلیون ریال برای بیمه این کارکنان پرداخت می شود در صورتی که مبلغ ارزش افزوده دریافتی ماهانه ما ، کمتر از این مبلغ است”.
اندیکا با سه بخش مرکزی، چلو و آبژدان درشمال شرق خوزستان قرار دارد.

کارگران شهرداری حمیدیه خواستار مطالبات خود شدند
کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه امروز دوشنبه در مقابل ساختمان شهرداری این شهر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و بیمه خود تجمع کردند.
در حدود ۲۰ نفر از کارگران شهرداری حمیدیه امروز دوشنبه با حضور در مقابل ساختمان این شهرداری خواستار پرداخت ۹ ماه حقوق خود و حل مشکل خود شدند.
یکی از کارگران که خواست نامش در خبر ذکر نشود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: “چندین بار در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود تجمع کرده ایم اما مشکل ما هنوز حل نشده است”.
وی گفت: “قول و قرارهای زیادی برای پرداخت حقوق و مزایای ما از سوی مسئولان حمیدیه داده شده اما هنوز مشکل ما حل نشده است”.
شهر حمیدیه در ۲۵ کیلومتری غرب اهواز قرار داد.

کارگران شهرداری منطقه سه آبادان خواستار حقوق معوقه خود شدند
حدود ۴۰ نفر از کارگران شاغل در بخش های خدمات شهری شهرداری منطقه سه آبادان با حضور در مقابل شهرداری مرکزی پرداخت حقوق و مزایای سه ماه عقب افتاده خود را مطالبه کردند.
این کارگران به ایرنا گفتند: “سه ماه حقوق ، مزایا و اضافه کاری کارگران شهرداری منطقه سه پرداخت نشده است”.
آنها افزودند: “از مسئولان شهرداری آبادان و شورای اسلامی شهر تقاضای رسیدگی به این مشکل و اقدام عاجل در پرداخت حقوق خود را داریم”.
این کارگران اظهار داشتند: “در این مدت که حقوق و مزایای ما در این سه ماه پرداخت نشده ، با شرایط سخت اقتصادی اداره زندگی برای ما دشوار شده است”.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز
امروز دوشنبه بیست و چهارمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز در سطح شهر اهواز، در مقابل استانداری خوزستان و نیز دفتر نماینده آیت الله علی خامنه‌ای در استان خوزستان ادامه داشت.
کارگران معترض در این روز نیز با حضور در مقابل استانداری خوزستان و نیز دفتر نماینده آیت الله علی خامنه‌ای با سر دادن شعارهایی از جمله “نه حاکم نه دولت، نیستن به فکر ملت”، “کشور ما دزد خونه است توی جهان نمونه است”،‌ “کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو”، “اسلامو پله کردین مردمو ذله کردین”، “می‌ایستیم می‌میریم حقمونو می‌گیریم”، “این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی” و “ما کارگران فولاد علیه ظلم و بیداد می‌جنگیم می‌جنگیم” خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.
خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.
در حالی که برخی مسئولین دولتی خبر از پرداخت دو ماه از حقوق معوقه کارگران داده‌اند، به گفته منابع کارگری، کارگران تاکنون حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند و در عین حال، خبری از راه‌اندازی تولید در این واحد نیست و دو ماه حقوق معوقه تنها برای ۱۲۰ تن از کارگران پرداخت شده است.

اعتراض مالباختگان سایت طلای ثامن در تهران
امروز دوشنبه ۱۲ آذر، ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران تجمع کردند.
این افراد در اعتراض به مجوزهای داده شده به این موسسه و عدم نظارت و پاسخگویی و در خواست تسریع در روند رسیدگی به پرونده اقدام به برگزاری تجمع کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا