اخبار

نشست شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران

شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست سه کشور اروپایی برای بررسی برنامه موشکی ایران تشکیل جلسه داد.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، شورای امنیت سازمان ملل سه‌شنبه به درخواست فرانسه، بریتانیا و آلمان برای بررسی برنامه موشکی ایران نشست اضطراری برگزار کرد.

نامه سه قدرت اروپایی که در آن برگزاری این نشست را خواستار شده بودند در جریان جلسه امروز، به اعضا ارائه شد.فرانسه، آلمان و بریتانیا در این نامه مدعی شدند موشک‌های ذوالفقار و قیام آزمایش شده توسط ایران، توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را دارند.

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که برنامه موشکی ایران «خطرناک و نگران کننده» است.جلسه شورای امنیت درباره ایران پشت درب‌های بسته برگزار شد.

همچنین روزنامه قانون در این باره نوشت: “شیطنت موشکی؛مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه مدعی شد که ایران یک موشک بالستیک میان‌برد آزمایش کرده است. آمریکا با متهم کردن ایران به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، از کشورهای اروپایی خواسته ایران را تحریم کنند. انگلیس، فرانسه و آلمان نیز آزمایش موشکی ایران را ناهمخوان با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل توصیف کرده‌اند.

هنوز جزییاتی در مورد آزمایش موشکی ادعایی آمریکا و این سه کشور منتشر نشده، اما در صورت صحت این ادعا نیز، آزمایش موشک‌های بالستیک توسط ایران به تصریح کارشناسان حقوقی و مقام‌های سیاسی از جمله وزیر خارجه روسیه، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست؛ چراکه ادبیات بند موشکی این قطعنامه الزام‌آور نیست…این قطعنامه که در سال ۲۰۱۵ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تایید کرد، از ایران «درخواست» کرده روی موشک‌هایی که برای داشتن قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند، کار نکند. همین موارد موجب شده تا کشورهای اروپایی در واکنش به آزمایش‌های موشکی ایران از عبارت ناهمخوان با قطعنامه به جای نقض استفاده کنند”…

“این قطعنامه همچنین از تمام کشورهای عضو درخواست می‌کند از اقداماتی که اجرای تعهدات برجامی را تضعیف می‌کنند، خودداری کنند. بنابراین، اگر ایران نقض کرده باشد، ایالات متحده هم این کار را کرده است. اظهارات پامپئو در حالی مطرح شده که دولت آمریکا اوایل امسال از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و در عملی ناهمخوان با قطعنامه شورای امنیت، تمام تحریم‌های یک‌جانبه رفع‌شده ذیل برجام را علیه ایران احیا کرد”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا