گوناگون

آمریکا ۳ پایگاه نظامی در لیبی دارد

تارنمای روزنامه «الوسط » لیبی روز سه شنبه نوشت، آمریکا بر خلاف ادعاهایش که حضور خود را در آفریقا محدود اعلام می کند، ۳۴ پایگاه بزرگ و کوچک نظامی در این قاره دارد که سه پایگاه آن در لیبی است….
به گزارش ایرنا، الوسط افزود، آمریکا ۱۴ پایگاه عملیاتی و ۲۰ پایگاه احتیاطی دارد و عملیات نظامی این کشور در لیبی همچنان و در دوران «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز ادامه دارد که آخرین مورد آن ۲۹ نوامبر گذشته بود.
این تارنما افزود، آمریکا تعداد زیادی پایگاه نظامی در آفریقا دارد و با این حال ادعا می کند حضور محدودی در این قاره دارد در حالی که گزارش رسانه های آمریکایی و از جمله «د اینترسپت » نوشته اند، آمریکا شبکه گسترده ای از پایگاه های نظامی در مناطق اعلام نشده در آفریقا دارد.
الوسط در ادامه نوشت، آمریکا در لیبی پایگاهی دارد که هواپیماهای بدون سرنشین از آن به پرواز در می آید و نیروهای ویژه نیز در آن مستقر اند اما رئیس جمهوری این کشور می گوید در لیبی نیرویی ندارد.
این تارنما به نقل از «آدام موور » کارشناس امور نظامی و استاد دانشگاه کالیفرنیا نوشت، آمریکا در سه منطقه اصلی آفریقا پایگاه و حضور نظامی دارد؛ نخست، شاخ آفریقا و دوم در منطقه سومالی، جیبوتی، کنیا، لیبی و ساحل آفریقا و سوم، کامرون، چاد، نیجر، مالی و بورکینافاسو است.
الوسط در خصوص عملیات آمریکا در آفریقا نیز نوشت، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا از سال ۲۰۱۱ میلادی ۵۵۰ عملیات در آفریقا انجام داد که ۳۰۰ مورد آن طی چهارماه در سال ۲۰۱۶ بود.
تارنمای آمریکایی اینترسپت نوشته است، چین، فرانسه ، روسیه و امارات به حضور نظامی خود در آفریقا افزایش داده اند و با اینکه این کشورها نیز در آفریقا پایگاه دارند اما به مناطقی که آمریکایی ها حضور دارند، نزدیک نمی شوند.
بنا بر گزارش های رسمی آمریکایی ، این کشور هفت هزار و ۲۰۰ نیروی نظامی در آفریقا دارد و قرار است طی سال های آینده به میزان ۱۰درصد آن را کاهش دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا