حقوق بشر

۱۲ سال حبس به جرم اعتراض مدنی


«محمود معصومی» یک فعال مدنی ۲۳ ساله‌ است اما با حکمی که از دادگاه گرفته، زمانی که از زندان بازگردد، ۳۵ ساله خواهد بود….

به گزارش ایران وایر، یکی از نزدیکان او به «ایران وایر» می‌گوید: «محمود را به دادگاه احضار کرده‌اند و حکم به صورت حضوری به او ابلاغ شده است.»

نزدیکان محمود معصومی از اعمال نفوذ قرارگاه «ثارالله» سپاه پاسداران در پرونده این کنش گر مدنی خبر می‌دهند. او ابتدا در دادگاه بدوی شعبه ۲۸ انقلاب تهران توسط قاضی مقیسه به ۱۲ سال حبس محکوم شد؛ حکمی که حالا قاضی «زرگر» در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر عینا تایید کرده است.

محمود معصومی متولد ۱۳۷۴ و دانشجوی سابق دانشگاه «ساها» در رشته مکانیک هواپیما است. او ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ برای اولین بار از سوی ماموران دفتر حفاظت اطلاعات سپاه در جریان تجمع اعتراض به فساد اداری در ایران در مقابل ساختمان «لاستیک دنا» در تهران بازداشت شد و یک ماه را در بازداشت و بازجویی گذراند. این فعال مدنی را ۲۴ خردادماه پس از سپردن وثیقه توسط خانواده اش، آزاد کردند.

او سوم شهریور ۱۳۹۶ به حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی» به تحمل پنج سال حبس تعزیری، از بابت «توهین به مقدسات اسلام» به تحمل پنج سال حبس تعزیری و به اتهام «توهین به رهبری» به تحمل دو سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم شد.

بنا به گزارش هرانا، موارد اتهامی محمود معصومی با استناد به گزارشات قرارگاه ثارالله سپاه در پرونده‌ او ثبت شده است: «نام برده از سال ۱۳۹۴ با حضور در اجتماعات غیرقانونی مراسم مربوط به معدومین(اعدام شدگان) با افرادی از فتنه گران ارتباط برقرار می‌نماید و اقدام به راه اندازی گروه در جهت حضور در تجمعات غیرقانونی و شعارنویسی علیه نظام نموده و حضور در تجمعات و اقدام در جهت راه اندازی تجمعات غیرقانونی را ناشی از احساس مسوولیت خود در قبال معدومین و خانواده‌های آنان می‌داند.»

در بخش دیگری از پرونده او، به دفاع  معصومی از زندانیان سیاسی اشاره شده است:«در دفاع از محکومین فتنه اقدام به صدور بیانیه و نامه نویسی می‌نماید. اقدام به شعارنویسی علیه مقام معظم رهبری به دیوارهای شهر می‌نماید. اقدام به سوزاندن تصویر حضرت امام خمینی در منزل خود نموده و تصاویر آتش زدن عکس حضرت امام را در شبکه لاین نشر می‌دهد. در مخالفت با اعدام منافقین در سال ۶۰ به حضرت امام با الفاظ سخیف اهانت می‌نماید.»

این کنش گر مدنی دومین بار در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶ به دلیل شرکت در اعتراضات سراسری بازداشت و پس از هشت روز، در ۱۹ دی ماه دوباره با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد می‌شود.

محمود معصومی بهمن ماه  ۱۳۹۶ برای  سومین بار بازداشت شد. در این دوره، او طی اقدام هم زمان و سراسری ماموران امنیتی، به همراه شش تن دیگر از فعالان مدنی به نام های «سعید اقبالی»، «نادر افشاری»، «سعید سیفی جهان»، «داریوش زند»، «شیما بابایی» و «بهنام موسیوند» در نقاط مختلف کشور بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان «اوین» که تحت کنترل وزارت اطلاعات است، منتقل ‌شدند. او در این دوره نیز با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به طور موقت تا برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد. این پرونده کماکان در دادگاه مفتوح است و حکمی برایش صادر نشده است.

اما حکم دادگاه بدوی پرونده قبلی او در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شده است؛۱۲ سال حبس برای محمود معصومی که تنها ۲۳ سال دارد. جرمش چیست؟ اعتراض مدنی…

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا