زنان

نامه شیرین عبادی به جاوید رحمان در خصوص کارگران

شیرین عبادی٬ برنده جایزه صلح نوبل و رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به جاوید رحمان٬ گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران از این مقام بین المللی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران اقدام کند.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر٬ متن نامه خانم عبادی به آقای رحمان که رونوشت آن برای گزارشگر ویژه شکنجه٬ گزارشکر ویژه آزادی تجمعات٬ گروه کاری بازداشت های خودسرانه و سازمان بین المللی کار نیز ارسال شده٬ به شرح زیر است:

گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران

جناب پروفسور جاوید رحمان

پیرو گزارشات قبلی به اطلاع می رساند که حدود یک ماه است که کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و سوء مدیریت در این مجتمع دست به تجمعات مسالمت آمیز زده تا با صدایی بلندتر درد و رنج خود را به گوش مسئولان برسانند. در بسیاری از این تجمعات زنان و فرزندان آنان نیز حضور داشتند.

متأسفانه مسئولین حاضر به برآوردن خواست‌های قانونی آنان نیستند و کارگران نیز علی رغم سرکوب شدید اعتراضات خیابانی خود را ادامه می‌دهند. مأمورین امنیتی چندین نوبت به تجمعات کارگری و منازل آنان یورش برده و چند نفر از کارگران را دستگیر کرده اند. یکی از دستگیر شدگان اسماعیل بخشی است که با صحبت های شجاعانه خود در تجمعات مذکور سعی کرده بود تا توجه مقامات مسئول را به وضعیت نگران کننده کارگران جلب کند. او در ۲۹ آبان ماه دستگیر و بدون امکان دسترسی به وکیل در زندان است و وضعیت جسمی او به خاطر ایراد ضرب و جرح در زندان وخیم گزارش شده است. همچنین بنا بر گزارشات متعدد یکی از فعالان مدنی به نام سپیده قلیان که در ارتباط با اعتراضات مذکور دستگیر شده نیز مورد شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفته و نیازمند درمان است.

این اعمال در پاسخ به خواست های مسالمت آمیز کارگران صورت می گیرد که به وضوح بر خلاف قوانین داخلی و تعهدات بین المللی دولت ایران است.

با اعلام مراتب خواهشمندم ضمن درج این مطلب در پرونده دولت ایران، با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران زندانی و فراهم نمودن امکانات درمانی برای افراد نامبرده اقدام فرمایید.

شیرین عبادی

رئیس کانون مدافعان حقوق بشر

۱۳ آذر ۱۳۹۷

رونوشت:

گزارشگر ویژه شکنجه

گزارشکر ویژه آزادی تجمعات

گروه کاری بازداشت های خودسرانه

سازمان بین المللی کار

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا