گوناگون

پایان نشست اوپک بدون اعلام نتیجه گفت‌وگوها

نشست وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در وین پایان یافت. گرچه اوپک بر سر کاهش تولید نفت به توافق رسیده، اما سخنگوی اوپک اعلام نتایج این مذاکرات را به پایان گفت‌وگو با کشورهای غیرعضو و به‌ویژه با روسیه موکول کرد…

به گزارش دویچه وله، بهای نفت خام در بازارهای جهانی ظرف هفته‌های گذشته سیری نزولی داشت. از این‌رو، کشورهای عضو اوپک بر آن بودند تا با کاهش میزان تولید نفت خام خود، مانع از کاهش بیشتر بهای نفت در بازارهای جهانی شوند.

روز پنجشنبه ۱۵ آذر (ششم دسامبر) وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در وین گرد هم آمدند. موضوع محوری جلسه این روز، کاهش تولید نفت خام بود. قرار بر این است که روز جمعه هفتم دسامبر، گفت‌وگوهای اوپک با کشورهای تولیدکننده غیرعضو و به‌ویژه روسیه ادامه یابد.

در همین رابطه، خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی از وین، پایتخت اتریش، خبر از پایان نشست وزیران نفت اوپک داد. در این گزارش آمده است که به‌رغم دست‌یابی به توافق، کشورهای عضو اوپک از اعلام نتایج مذاکرات خودداری‌ کرده‌اند.

کشورهای عضو اوپک اعلام کرده‌اند که تصمیم کاهش میزان تولید نفت خام خود را موکول به بعد از گفت‌وگو با کشورهای غیرعضو اوپک و به‌ویژه روسیه خواهند نمود.

اختلاف نظر بر سر میزان کاهش تولید

عربستان سعودی پیش از این از کاهش تولید نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه سخن گفته بود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بر کاهش بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه اصرار دارد.

صرف‌نظر از باور و سیاست این یا آن کشور درباره الزام کاهش تولید نفت، گفته می‌شود که همه کشورهای تولید کننده نفت درباره میزان کاهش توافق نظر ندارند. از این‌رو از کاهشی معادل ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز سخن می‌رود. اینکه توافق اوپک ناظر بر چه میزان کاهش تولید است، موضوعی است که احتمالا در پایان دیدار با کشورهای غیرعضو اوپک روشن خواهد شد.

در حاشیه جلسه امروز اوپک، گفت‌وگوهایی بین وزیران نفت کشورهای عضو این سازمان و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز صورت گرفته است. گفته می‌شود که نواک غروب پنجشنبه، وین را به مقصد مسکو ترک کرده است.

نواک بر آن است تا پیش از گفت‌وگوهای روز جمعه با وزیران نفت کشورهای عضو اوپک، در مورد سیاست روسیه در این زمینه، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آن کشور، گفت‌وگو و مذاکره کند. او روز جمعه مجددا به وین باز خواهد گشت.

عربستان و کاهش تولید نفت

خالد فالح، وزیر نفت عربستان، پیش از شروع جلسه وزیران نفت کشورهای عضو اوپک به خبرنگاران گفته بود:

«ما امیدوار هستیم که تا پایان جلسه فردا به نتیجه‌ای برسیم… ما باید کشورهای غیرعضو را با سیاست خود همراه کنیم.»

وزیر نفت عربستان تاکید کرده بود که هرگاه همه کشورها با سیاست کاهش تولید نفت موافق و همراه نباشند، “ما منتظر خواهیم ماند تا این کشورها نیز از این سیاست پیروی کنند”.

خالد فالح از احتمال کاهش تولید نفت بین نیم میلیون تا یک و نیم میلیون بشکه در روز سخن گفته بود و تاکید کرده بود که به باور عربستان، کاهش یک میلیون بشکه‌ای نفت در روز مناسب است. این سخن فالح با اخباری که روز چهارشنبه درباره سیاست عربستان در قبال کاهش نفت منتشر شده بود، تفاوت می‌کند.

جلسه وزیران نفت کشورهای اوپک پشت درهای بسته برگزار شده و چهار ساعت و نیم ادامه یافته بود. گفته می‌شود شماری از کشورها از جمله ایران، لیبی و ونزوئلا خواستار معافیت از سیاست کاهش تولید نفت خام شده‌اند.

افزایش فشار آمریکا

دونالد ترامپ روز چهارشنبه پنجم دسامبر و پیش از برگزاری اجلاس اوپک در یک پیام توییتری نوشته بود: «امیدوارم که اوپک تولید نفت را به همین حد کنونی حفظ کند و آن را کاهش ندهد. جهان مایل نیست شاهد بهای بیشتر نفت خام باشد و چنین چیزی را برنمی‌تابد.»

بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز روز پنجشنبه ششم دسامبر اعلام کرده بود که ایران از سیاست کاهش تولید نفت حمایت خواهد کرد، مشروط بر آنکه این کاهش تولید شامل حال ایران نشود.

این در حالی است که ثامر غضبان، وزیر نفت عراق، اعلام کرده است که این کشور از سیاست کاهش تولید نفت جانبداری می‌کند. عراق پس از عربستان سعودی، دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت در سازمان اوپک است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا