گوناگون

نماینده مهاباد: ۶۰ درصد واحدهای دامی تعطیل است

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می گوید برای رسیدن به خودکفایی در تولید گوشت قرمز ۲ سال زمان لازم است.

جلال محمودزاده در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به واردات گوشت و افزایش قیمت فرآورده های گوشتی، بیان داشت: در سال های ۹۵ و ۹۶ شاهد بودیم دام دام های بزرگ، کوچک، گوشتی و شیری کشور به بیماری طب برفکی، مبتلا شدند و بخش اعظمی از منابع دامی را از دست دادیم و دولت و وزارت جهادکشاورزی برای جبران این خسارت کاری انجام نداد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس ادامه داد: راه حل جبران این خسارت آن بود که تسهیلات کم بهره به کشاورزان داده می شد تا مجدد دام خریداری و پرورش دهند.

نماینده مهاباد در مجلس دهم شورای اسلامی با انتقاد از بی توجهی دولت به شرایط تولید گوشت در داخل کشور، بیان داشت: در حال حاضر برای پاسخگویی به نیاز کشور به فرآورده های گوشتی، دست به واردات زده ایم و با دلار گران، هزینه تهیه گوشت در کشور افزایش چمشگیر پیدا کرده است.

۶۰ درصد واحدهای دامی تعطیل است

وی اظهار داشت: شرایط دامپروری کشور اینگونه است که نزدیک به ۶۰ درصد واحدهای دامی صنعتی و نیمه صنعتی خالی از دام و تعطیل است، در واقع ۴۰ درصد واحدها با ظرفیت کم کار می کند، این میزان جوابگوی نیاز داخلی نیست بنابراین ناچار به واردات گران قیمت هستیم.

محمودزاده با اشاره به تعطیلی بخش قابل توجه واحدهای دامپروری، اظهار داشت: دولت ناچار است برای تامین نیاز داخل و تعادل در بازار دست به وادرات بیشتر دام بزند، یکی از سیاست های غلط دولت و وزارت جهادکشاورزی این بود که در ازای واردات لاشه گوشت مجوز صادرات دام زنده را داد و باعث شد منابع دامی کشور کاهش یابد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا